|
|
1 minut czytania

Jak wypełnić wniosek ERP-6 – informacja o okresach składkowych i nieskładkowych

Czym jest wniosek ZUS ERP-6, kto i gdzie go składa, jak należy go wypełnić? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

erp-6 jak wypełnić druk

Formularz ERP 6 to dokument, który dołącza się do wniosków o świadczenia emerytalno-rentowe, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, świadczenie przedemerytalne, czy ustalenie kapitału początkowego. Dokument stanowi informację o okresach składkowych i nieskładkowych, które przekazuje się do ZUS-u w celu ułatwienia i przyspieszenia procesu rozpatrywania wniosku o świadczenia emerytalne, rentowe, czy o ustalenie kapitału początkowego.

ZUS ERP 6. Kto uzupełnia pismo i gdzie można otrzymać formularz ERP 6?

Nowy dokument ERP-6 zastąpił dotychczasowy druk RP 6, wobec czego należy uzupełniać wyłącznie zaktualizowaną wersję pisma.

Poszczególne punkty dokumentu uzupełnia sama osoba zainteresowana, czyli ubezpieczony. Ma on jednak możliwość poproszenia osoby trzeciej, np. byłego pracodawcy, w celu ustalenia np. precyzyjnych okresów pracy.

Dokument wypełnia się w celu usprawnienia procesu przyznawania świadczeń. ZUS, otrzymując informację o okresach składkowych i nieskładkowych, jest w stanie szybciej i efektywniej rozpatrzyć przekazane pismo. Ubezpieczony, który wcześniej wnioskował o np. ustalenie kapitału początkowego i przedstawił dowody potwierdzające rzeczone okresy, zawiera informacje w formularzu o takim fakcie w sekcji Wymień dołączone dowody.

Aktualny formularz ERP-6 dostępny jest na oficjalnej podstronie portalu ZUS-owskiego.

Autor ifirma.pl

Patrycja Tokarska

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na WPAiE, oraz studiów podyplomowych w zakresie kadr i płac na WSH we Wrocławiu, uczestniczka wielu szkoleń kadrowo- płacowych. Wieloletni praktyk prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych- posiada piętnastoletnie doświadczenie w branży HR. Swoją wiedzę wykorzystuje na co dzień, aby pomóc Klientom BOK IFIRMA uporać się z zawiłościami ZUS oraz kwestiami dotyczącymi pracowników. Prywatnie uwielbia czytać książki, grać w planszówki, jeździć na rowerze i odkrywać świat

Komentarze czytelników
  1. 12 czerwca 2021 o 21:24
    anna

    DZIEŃ DOBRY
    Mam pytanie ; wniosek składam 29.06.2021 , 60 lat kończę 13.07.2021,. Ostatnim moim dniem pracy będzie dzień 27.07.2021.Czy mam wpisać w druku ERP -6 datę zakończenia pracy 27.07.2021 czy zostawić miejsce puste ?

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobisty księgowy
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Najważniejsze pytania

  1. Czy mogę wypełnić druk RP 6 zamiast ERP 6?

    Druk ZUS RP 6 jest już nieobowiązującą formą dokumentu. Instytucja wydała uaktualnione pismo, które zostało opatrzone nazwą ERP 6. Należy zatem wypełniać ten drugi, obowiązujący dokument.
  2. W jakim wymiarze uwzględniane są okresy nieskładkowe zawarte w formularzu ERP 6?

    Zgodnie z danymi przedstawionymi przez ZUS, okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych.
  3. Moje okresy zbiegają się ze sobą. Które zostaną uwzględnione, a które nie?

    Jeśli wystąpi taka sytuacja, pod uwagę (przy ustalaniu prawa do świadczeń) zostaną uwzględnione okresy korzystniejsze dla ubezpieczonego.

Najnowsze materiały na naszym kanale Subskrybuj

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie