Czy można sprzedać projekt graficzny stworzony w programie Canva?

projekt graficzny stworzony w programie Canva

Jesteś użytkownikiem programu Canva i stworzyłeś grafikę, która mogłaby zostać wykorzystana przez inny podmiot, np. jako logo jego marki?

Zastanawiasz się przy tym czy istnieje legalna możliwość odpłatnego przekazania takiego projektu? W poniższym artykule omówimy tę kwestię.

Własność praw autorskich do projektów stworzonych w Canvie

W pierwszej kolejności przypomnieć należy, o czym wspominaliśmy już we wcześniejszych naszych artykułach, przykładowo w tym dotyczącym własności praw autorskich grafiki stworzonej w serwisie Canva, że tworząc jakikolwiek projekt w tym programie, chcąc przy tym mieć pewność, iż zyskasz prawo do powstałej np. grafiki i będziesz mógł korzystać z przysługujących do niej praw autorskich musisz zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na to, jakie elementy wykorzystujesz do jej stworzenia – czy własne czy te udostępnione przez serwis.

Na oficjalnej stronie serwisu Canva wskazano, że jeśli jesteś twórcą oryginalnego projektu, jesteś również właścicielem praw autorskich do niego. Jeżeli jednak w projekcie użyto treści stron trzecich (takich jak multimedia stockowe z biblioteki Canva), Twoje prawa własności do niego zależą od praw tych stron trzecich. Canva udziela Ci niewyłącznych licencji na wykorzystanie w projektach różnych elementów, w tym zdjęć, grafik, filmów, czcionek i muzyki.

Wszelkie elementy używane do powstania projektu w serwisie Canva muszą albo pochodzić od Ciebie jako twórcy albo stanowić podstawowe elementy udostępnione przez program, tj. kształty, linie czy czcionki, czyli takie które nie zawierają w sobie utworu.

Grafika stworzona w serwisie Canva a jej sprzedaż

Zakładając, iż stworzyłeś już projekt graficzny w serwisie Canva, wykorzystałeś przy tym wyłącznie swoje materiały oraz podstawowe elementy udostępnione przez serwis w postaci prostych kształtów, linii czy czcionek, a więc powstała grafika nie zawiera w sobie elementów utworu osoby trzeciej, to jakie więc dalej możesz podjąć czynności?

Oczywiście chcąc sprzedać projekt możesz tego dokonać, ale pod pewnymi warunkami postawionymi przez sam serwis Canva, tj. pod warunkiem, że podczas korzystania z treści udostępnionych przez program będziesz przestrzegać zasad dozwolonego użytkowania (pełną informację znajdziesz w sekcji 5 umowy licencyjnej dotyczącej treści).

W sekcji tej opisano dozwolone użycie wszystkich treści w serwisie Canva (z wyjątkiem muzyki Pro), do których zaliczają się m.in.:

 • zaproszenia, projekty reklamowe i promocyjne, w tym materiały drukowane, opakowania produktów, prezentacje, prezentacje filmowe i wideo, reklamy, katalogi, broszury, kartki okolicznościowe i pocztówki do promocji i/lub odsprzedaży, bez limitu ilości reprodukcji;
 • projekty szkolne lub uniwersyteckie;
 • posty w mediach społecznościowych lub zdjęcie profilowe;
 • tło dekoracyjne na komputerze osobistym lub urządzeniu mobilnym;
 • szablony projektowe do użytku wyłącznie w serwisie Canva;
 • aplikacje rozrywkowe, takie jak książki i okładki książek, czasopisma, gazety, artykuły redakcyjne, biuletyny oraz wideo, transmisje i prezentacje teatralne nieograniczonych druków;
 • publikacje online lub elektroniczne, w tym strony internetowe, blogi, e-booki i filmy, w przypadku Pro Content, z zastrzeżeniem ograniczeń w sekcji 5A;
 • druki, plakaty (tj. wydruki) i inne reprodukcje do celów osobistych lub promocyjnych, odsprzedaż, licencja lub inna dystrybucja;
 • wszelkie inne zastosowania zatwierdzone na piśmie przez serwis Canva.

Z powyższego wynika, co dodatkowo zostało wskazane na oficjalnej stronie serwisu Canva, że:

 • Możesz przykładowo legalnie sprzedawać swój projekt na produktach z nadrukiem, takich jak koszulki, plakaty, naklejki, torby na zakupy i tym podobne.
 • Możesz również projektować i sprzedawać określone produkty cyfrowe, takie jak książki w wersji elektronicznej i czasopisma, lub tworzyć projekty dla swoich klientów (np. posty w mediach społecznościowych) i przenosić na nich prawa (…).

Dodatkowo z umowy licencyjnej, sekcji 4A, wynika, że użytkownik może przenieść projekt stworzony w serwisie Canva na rzecz klienta na jego własny użytek, z zastrzeżeniem następujących warunków:

 • zawarcia pisemnej umowy ze swoim klientem, która stanowi, że korzystanie przez niego z projektu Canva musi być przeznaczona wyłącznie do jego użytku i musi być zgodna z niniejszymi warunkami;
 • poniesienia wyłącznej odpowiedzialności za przestrzeganie przez klienta warunków umowy licencyjnej i tych wynikających z tej sekcji;
 • projekt Canva można przenieść tylko na rzecz jednego klienta.

Podsumowanie

Jeśli jesteś właścicielem powstałego w serwisie Canva projektu graficznego, to możesz dokonać czynności sprzedaży swojej grafiki. Jednakże mając na uwadze fakt, iż stworzona została ona w omawianym programie, to musisz pamiętać o warunkach wynikających z umowy licencyjnej, która obowiązuje Cię jako użytkownika tego narzędzia edytorskiego. Umowa licencyjna określa zasady korzystania z zasobów serwisu Canva, nawet tych bezpłatnych. Niemniej jednak musisz mieć na uwadze, że warunki korzystania z licencji mogą ulec zmianie, tak jak to miało miejsce w dniu 21 maja 2021 r., o czym przeczytasz szerzej tutaj.

Źródła:

 1. https://www.canva.com/pl_pl/help/licenses-copyright-legal-commercial-use/
 2. https://www.canva.com/policies/content-license-agreement/
 3. https://www.canva.com/policies/onedesign-license-agreement-2021-01-03/

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jak wygląda kwestia praw autorskich w przypadku projektów stworzonych w Canvie?

  Własność i prawa autorskie do stworzonego projektu zależą wyłącznie od tego jakich materiałów użyjesz do jego stworzenia.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość