Dnia 1 grudnia 2021 r. uruchomiony został Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ). Jest to elektroniczny katalog zawierający informacje o firmach i osobach fizycznych niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie dokładnie informacje znajdziesz w rejestrze i jak z niego skorzystać.
Krajowy Rejestr Zadłużonych – podstawa prawna
KRZ zastąpił Rejestr Dłużników Niewypłacalnych. Podstawę jego funkcjonowania określają przepisy Ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. KRZ powstał w odpowiedzi na Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/848 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie postępowania upadłościowego. Nałożyło ono na każdy kraj członkowski UE stworzenie co najmniej jednego rejestru informacji o postępowaniach upadłościowych.
Jakie informacje zawiera Krajowy Rejestr Zadłużonych?
Art. 2 ust. 1 ustawy o KRZ wskazuje, że rejestr zawiera informacje o:
- podmiotach i osobach, wobec których prowadzone jest postępowanie restrukturyzacyjne i upadłościowe oraz w sprawie orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej,
- podmiotach i osobach, wobec których prowadzono bezskuteczne egzekucje sądowe lub administracyjne,
- osobach, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych oraz egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, zalegających ze spełnieniem tego obowiązku za okres dłuższy niż 3 miesiące,
- składnikach majątku wchodzącego w skład masy upadłościowej.
Ponadto w rejestrze można znaleźć dane doradców restrukturyzacyjnych oraz obwieszczenia o prowadzonych postępowaniach restrukturyzacyjnych, upadłościowych i w sprawie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.
Uprawnionymi do przekazywania informacji do KRZ są: komornik, Szef KAS, naczelnik urzędu skarbowego, dyrektor oddziału ZUS i sąd. Rejestr zawiera wyłącznie sprawy, które zostały wszczęte po uchwaleniu ustawy o KRZ, czyli od 1 grudnia 2021 r.
Krajowy Rejestr Zadłużonych – jaki zakres informacji ujawnia?
Dane ujawniane poprzez Krajowy Rejestr Zadłużonych zależą od rodzaju sprawy, ale w każdym przypadku wyświetlą się:
- nazwa firmy (lub imię i nazwisko, jeśli wyszukiwany jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej),
- adres,
- nr KRS lub NIP (lub nr PESEL),
- sprawa, która jest podstawą wpisu do KRZ.
Jawność danych to przede wszystkim korzyść dla wierzycieli, którzy mogą się szybko dowiedzieć o prowadzonych postępowaniach, co ułatwi im odzyskanie wierzytelności z majątku dłużnika.
Z jakich części składa się rejestr?
W ramach KRZ istnieją cztery różne portale przeznaczone dla różnych grup odbiorców.
- Portal Publiczny – ma do niego dostęp bez logowania każda zainteresowana osoba.
- Portal Użytkownika Zarejestrowanego – po założeniu konta zalogowany użytkownik może składać pisma i wnioski, przeglądać akta i odbierać korespondencję w sprawie prowadzonych postępowań.
- Rejestr dla Organów Administracji Publicznej – dedykowany dla organów zobowiązanych do zamieszczania w KRZ informacji o firmach i osobach.
- Portal Użytkowników Branżowych – przeznaczony dla syndyków, nadzorców oraz zarządców wykonujących czynności w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych.
Jak sprawdzić kontrahenta lub wierzyciela?
KRZ to bezpłatny system teleinformatyczny Ministerstwa Sprawiedliwości. Każda zainteresowana osoba może sprawdzić w KRZ przedsiębiorcę, firmę lub osobę nieprowadzącą działalności za pośrednictwem strony: krz.ms.gov.pl. W zależności od rodzaju szukanych informacji, będzie można je znaleźć za pomocą:
- nr NIP, KRS, nazwy rejestrowej firmy, imienia i nazwiska w przypadku przedsiębiorców,
- nr PESEL (lub NIP) w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej,
- sygnatury postępowania.
Wyszukując informacji o składnikach masy upadłościowej, jako kryterium można przyjąć rodzaj składnika (np. Ruchomość), typ (np. Maszyny Rolnicze), status (Aktualny lub Usunięty), podmiot pełniący funkcję syndyka masy upadłościowej.
W portalu można także założyć konto za pomocą Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Zalogowany użytkownik, który jednocześnie jest uczestnikiem postępowania upadłościowego bądź restrukturyzacyjnego, może przeglądać akta sprawy i monitorować korespondencję sądową.
Podsumowanie
KRZ ma szereg pozytywnych skutków. Zwiększa transparentność wypłacalności finansowej kontrahenta, co jest korzystne dla biznesu i bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Ponadto umożliwia wierzycielom szybki i łatwy dostęp do istotnych informacji.