Facylitacja – skuteczna praca zespołowa

facylitacja

Zarówno pracodawcom, jak i osobom przez nich zatrudnianym, zależy na tym, aby współpraca w zespole przebiegała sprawnie, skutecznie oraz w przyjaznej atmosferze. Wszyscy chcą, aby efekt współpracy przynosił satysfakcję całej grupie oraz każdemu z osobna. Ten artykuł, odpowie na pytanie, czym jest facylitacja oraz co daje wykorzystanie jej w pracy.

Facylitacja – co to?

Każdy członek zespołu ma pełne prawo do wypowiedzi i działania, gdyż zależy nam na wykorzystaniu potencjału grupy oraz każdego z osobna. Facylitacja staje się istotną częścią skutecznego zarządzania projektem, ponieważ pozytywnie wpływa na organizację pracy, atmosferę pomiędzy współpracownikami oraz sprawia, że osiągnięcie zamierzonych celów staje się znacznie łatwiejsze.

Dużo łatwiejsze staje się również rozwiązywanie potencjalnych konfliktów, które często występują w trakcie realizacji projektu. Proces ten jest nadzorowany przez doświadczonego facylitatora, najczęściej współpracującego z firmą z zewnętrz.

Kim jest facylitator?

Facylitator to osoba, która jest neutralna i nie jest uprawniona do podejmowania decyzji odnośnie merytoryki współpracy. Jej zadaniem jest jedynie zwiększenie efektywności grupy w dążeniu do określonego celu. Jest pewnego rodzaju koordynatorem spotkania, który pomaga rozwiązać skomplikowane sytuacje poprzez interwencję w pracę grupy.

Jego działania ułatwiają rozpoznanie problemu, określenie możliwych rozwiązań, podejmowanie decyzji oraz określenie strategii dalszych kroków. Rolą facylitatora jest budowanie komunikacji w zespole w taki sposób, aby jego członkowie z większą łatwością dochodzili do wspólnych wniosków i potrafili głębiej analizować postawione przed nimi założenia.

Zalety facylitacji

Lista pozytywnych aspektów stosowania facylitacji w dziedzinie zarządzania projektami jest dość długa. Najważniejsze korzyści płynące z jej wdrożenia to:

 • wzrost twórczego myślenia grupy,
 • wykorzystanie potencjału każdego członka zespołu,
 • dokładne sprecyzowanie celu,
 • uporządkowanie współpracy,
 • lepsze relacje w grupie,
 • większa otwartość i akceptacja pomysłów innych uczestników,
 • postawa proaktywna wszystkich uczestników,
 • wypracowanie ciekawych metod rozwiązywania problemów,
 • większa kompromisowość w grupie.

Przeszkody w skutecznej facylitacji

Mimo pozytywnego wpływu facylitacji na przebieg współpracy w zespole nie mamy gwarancji, że zawsze będzie przynosić pożądane skutki.

Jakie trudności mogą wystąpić podczas stosowania tego procesu?

 • czasochłonność,
 • brak powodzenia, gdy zadanie będzie na poziomie wyższym niż umiejętności grupy,
 • koszty organizacyjne przy współpracy z facylitatorem,
 • mała efektywność ze względu na zbyt niską neutralność prowadzącego, gdy korzystamy z facylitatora wewnętrznego,
 • brak zaufania w grupie może zmniejszyć efektywność procesu,
 • nieumiejętne przeprowadzenie facylitacji i brak wyjaśnienia zasad może doprowadzić do efektu rozproszonej odpowiedzialności, braku zaangażowania oraz wyśmiewania pomysłów innych osób.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to jest facylitacja?

  To proces, który ma na celu pomóc grupie w dążeniu do celu i jego osiągnięciu. Stosuje się go w celu usprawnienia współpracy w grupie i maksymalnego podniesienia efektywności.

 2. 🔸Kim jest facylitator?

  Facylitator to osoba, której zadaniem jest zwiększenie efektywności grupy w jej dążeniu do celu, ale sama jest neutralna i nie podejmuje decyzji odnośnie merytoryki współpracy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość