Facylitacja – co to?
Facylitacja to proces, którego założeniem jest pomoc grupie w dążeniu do celu i jego osiągnięciu. Stosuje się go w celu usprawnienia współpracy w grupie i maksymalnego podniesienia efektywności.
Każdy członek zespołu ma pełne prawo do wypowiedzi i działania, gdyż zależy nam na wykorzystaniu potencjału grupy oraz każdego z osobna. Facylitacja staje się istotną częścią skutecznego zarządzania projektem, ponieważ pozytywnie wpływa na organizację pracy, atmosferę pomiędzy współpracownikami oraz sprawia, że osiągnięcie zamierzonych celów staje się znacznie łatwiejsze.
Dużo łatwiejsze staje się również rozwiązywanie potencjalnych konfliktów, które często występują w trakcie realizacji projektu. Proces ten jest nadzorowany przez doświadczonego facylitatora, najczęściej współpracującego z firmą z zewnętrz.
Kim jest facylitator?
Jego działania ułatwiają rozpoznanie problemu, określenie możliwych rozwiązań, podejmowanie decyzji oraz określenie strategii dalszych kroków. Rolą facylitatora jest budowanie komunikacji w zespole w taki sposób, aby jego członkowie z większą łatwością dochodzili do wspólnych wniosków i potrafili głębiej analizować postawione przed nimi założenia.
Zalety facylitacji
Lista pozytywnych aspektów stosowania facylitacji w dziedzinie zarządzania projektami jest dość długa. Najważniejsze korzyści płynące z jej wdrożenia to:
- wzrost twórczego myślenia grupy,
- wykorzystanie potencjału każdego członka zespołu,
- dokładne sprecyzowanie celu,
- uporządkowanie współpracy,
- lepsze relacje w grupie,
- większa otwartość i akceptacja pomysłów innych uczestników,
- postawa proaktywna wszystkich uczestników,
- wypracowanie ciekawych metod rozwiązywania problemów,
- większa kompromisowość w grupie.
Przeszkody w skutecznej facylitacji
Mimo pozytywnego wpływu facylitacji na przebieg współpracy w zespole nie mamy gwarancji, że zawsze będzie przynosić pożądane skutki.
Jakie trudności mogą wystąpić podczas stosowania tego procesu?
- czasochłonność,
- brak powodzenia, gdy zadanie będzie na poziomie wyższym niż umiejętności grupy,
- koszty organizacyjne przy współpracy z facylitatorem,
- mała efektywność ze względu na zbyt niską neutralność prowadzącego, gdy korzystamy z facylitatora wewnętrznego,
- brak zaufania w grupie może zmniejszyć efektywność procesu,
- nieumiejętne przeprowadzenie facylitacji i brak wyjaśnienia zasad może doprowadzić do efektu rozproszonej odpowiedzialności, braku zaangażowania oraz wyśmiewania pomysłów innych osób.