Blog ifirma.pl

Finansowe wsparcie na zimę – dodatek na węgiel i inne dopłaty

|
|
6 minut czytania
Aby nie pogubić się w dopłatach rządowych, zebraliśmy odpowiednie informacje, skupiając się – przed nadchodzącą zimą – na dofinansowaniu do ciepła. Zobaczmy więc co proponuje nam rządowa tarcza energetyczna.

Dodatki na węgiel i inne źródła ciepła - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zobacz nasz film na temat dopłat rządowych

 

W ostatnich miesiącach, co chwilę słychać o kolejnym wsparciu finansowym w związku z trudną sytuacją w kraju (np. na rynku paliw, spowodowaną wojną na Ukrainie, czy przez rosnące ceny energii). Aby nie pogubić się w dopłatach zebraliśmy odpowiednie informacje, skupiając się – przed nadchodzącą zimą – na dofinansowaniu do ciepła. Zobaczmy więc co proponuje nam rządowa tarcza energetyczna.

Dodatek na węgiel

Dodatek węglowy, to jednorazowe wsparcie w kwocie 3 000 zł dla gospodarstwa domowego. Przysługuje on tym mieszkańcom, dla których głównym źródłem ogrzewania jest:

 • kocioł na paliwo stałe,
 • kominek,
 • koza,
 • ogrzewacz powietrza,
 • trzon kuchenny,
 • piecokuchnia,
 • kuchnia węglowa,
 • piec kaflowy na paliwo stałe.

Jako paliwo stałe należy rozumieć węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.

Można starać się do dofinansowanie do już zakupionego węgla. Warunkiem jest jednak zgłoszenie istniejącego źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dodatek węglowy nie przysługuje podmiotom:

 • którym został przyznany dodatek na inne źródła ciepła,
 • które zakupiły węgiel w cenie do 996,60 zł za tonę od 28 lipca do 11 sierpnia od sprzedawcy wskazanego w ustawie (przedsiębiorcy obracającego paliwem wpisanym do rejestru podmiotów akcyzowych) o rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz. U. poz. 1477). Co oznacza, że zakup opału na zasadach rynkowych, nawet w cenie do 996,6 zł/tonę, poza mechanizmem wynikającym z tej ustawy nie wyklucza prawa do uzyskania dodatku węglowego.

Dodatek na inne źródła ciepła

W ramach tego programu przewiduje się ograniczenie wzrostu cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody poprzez wprowadzenie rekompensat do średnich cen wytwarzania ciepła dla przedsiębiorstw energetycznych (tzw. ciepło z rekompensatą). Maksymalna cena za ciepło i podgrzanie wody ma wynosić 150,95 zł /Gj – dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym lub 103, 82 zł/Gj – dla pozostałych źródeł ciepła.

Oprócz tego gospodarstwa domowe oraz instytucje użyteczności publicznej (niemające dostępu do sieci gazowej ani ciepłowniczej) mogą skorzystać z dofinansowania.

 

Wysokość dodatku dla gospodarstw domowych zależy od źródła ogrzewania i wynosi:

 • 3 000 zł – na pellet (lub inny rodzaj biomasy)
 • 500 zł – na gaz LPG,
 • 1 000 zł – na drewno kawałkowe,
 • 2 000 zł – na olej opałowy.

Źródło ogrzewania musi być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dodatek dla podmiotów wrażliwych, czyli realizujących zadania społeczne, jak np. szkoły, żłobki, przychodnie, domy pomocy społecznej, noclegownie itp. polega na pokryciu 40% wzrostu kosztów ogrzewania (wyliczonych na podstawie wybranych dwóch lat z ostatnich trzech).

Dodatek na inne źródła ciepła nie przysługuje gospodarstwom, które:

 • skorzystały z dodatku węglowego,
 • zakupiły węgiel w cenie do 996,60 zł za tonę w terminie od 28 lipca do 11 sierpnia na podstawie ww. ustawy (Dz. U. poz. 1477)
 • skorzystały z programu ciepło z rekompensatą – można skorzystać albo z dodatku albo z rekompensaty.

Dodatek osłonowy

Kwota dofinansowania zależy od źródła ogrzewania oraz liczby osób przypadających na jedno gospodarstwo.

 

Gospodarstwo

 

1-osobowe

 
 

2-3 osobowe

 

4-5 osobowe

 
 

co najmniej 6-osobowe

 
Kwota dofinansowania
400/500 zł
600/750 zł
850/1062,5 zł
1150/1437,5 zł
Miesięczne kryterium dochodowe na osobę do uzyskania dodatku
2 100 zł
1 500 zł

Wyższe kwoty dotyczą gospodarstw, których głównym źródłem ogrzewania jest zasilany węglem lub paliwem węglopochodnym kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe oraz źródło ogrzewania jest zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Jeśli w danym domostwie zostanie przekroczony próg dochodowy, kwota dodatku osłonowego będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia (tzw. zasada złotówka za złotówkę). Minimalna kwota dodatku osłonowego wynosi 20 zł.

Ciekawostka: Ustawa o dodatku osłonowym otwiera plejadę ustaw na 2022 rok.

Założenia wspólne

Jako gospodarstwo domowe należy rozumieć:

 • osobę fizyczną samotnie mieszkającą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) – nie można uznać, że w jednym lokalu mieszkalnym (lub budynku jednorodzinnym) prowadzonych jest kilka jednoosobowych gospodarstw domowych,
 • osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

O dofinansowania mogą starać się także najemcy, jeśli znajduje do nich zastosowanie definicja gospodarstwa domowego. Nie trzeba być właścicielem domu. Ważne, aby dla jednego lokalu był złożony tylko jeden wniosek (przez najemcę albo właściciela).

Jedna osoba może złożyć tylko jeden wniosek. Nie ma tutaj znaczenia miejsce zameldowania. Ważna jest lokalizacja faktycznego miejsca zamieszkania, w którym jest prowadzone gospodarstwo domowe.

Dodatki przysługują również mieszkańcom budynków wielorodzinnych (bloków/kamienic) – jeśli spełniają odpowiednie warunki. Każde gospodarstwo domowe w budynku wielorodzinnym musi indywidualnie wystąpić o dodatek węglowy.

Dodatek węglowy

Dodatek na inne źródła ciepła

Dodatek osłonowy

Forma wsparcia
jednorazowe świadczenie
Kwota dofinansowania
3 000 zł od 500 do 3 000 zł od 20 do 1437,50 zł
Gdzie i do kiedy należy złożyć wniosek?
30.11.2022, urząd gminy 30.11.2022, urząd gminy 31.10.2022, urząd gminy
W jaki sposób można złożyć wniosek
osobiście bądź elektronicznie z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego, podpisu osobistego.
Kiedy wypłata w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku, a jeśli wniosek złożono po 30.10., to do 30 grudnia. Wypłata na rachunek wskazany we wniosku (podany rachunek nie musi należeć do osoby składającej wniosek). 30 dni od złożenia wniosku do 2.12.2022. Wypłata na rachunek wskazany we wniosku (podany rachunek nie musi należeć do osoby składającej wniosek) lub w gotówce.
Kwestie podatkowe
 • zwolnione z PIT,
 • nie dolicza się do dochodu osoby niepełnosprawne
Istotne informacje 1 adres zamieszkania = jeden wniosek 1 adres zamieszkania = jeden wniosek moze byc kilka wniosków z jednego adresu, jeśli jest tam kilka gospodarstwa domowych
Podstawa prawna Ustawa o dodatku węglowym (Dz.U. 2022, poz.1692) Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. 2022, poz.1967) Ustawa o dodatku osłonowym (Dz.U. 2022, poz.1)
 

Powyżej zebrane dodatki przysługują dla domostw. Jeśli chodzi o podobną pomoc dla firm, to rząd czeka na zielone światło od Komisji Europejskiej, ponieważ taka pomoc przedsiębiorcom stanowi rodzaj pomocy publicznej.

Jak widać oferowanych jest wiele dofinansowań do ciepła (przy czym kolejne przepisy dynamicznie zmieniają poprzednie), pewnie wyjdzie jeszcze parę ustaw w tym temacie – lecz czy ociepli to wizerunek ustawodawców…

W artykule opisujemy informacje, zgodnie z tym co mówi prawo, co przyniesie praktyka – zobaczymy…

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie