Powrót

Zarobki freelancera: ile zarabia frontend developer? 

ile zarabia front end developer

Stanowisko frontend developera otwiera szereg perspektywy i drogę do kariery w IT nawet tym osobom, które nie miały wcześniejszej styczności z programowaniem. Zawód frontend developera opiera się w dużej mierze na pracy z zewnętrznymi warstwami aplikacji i stron internetowych. Co powinien umieć taki specjalista? Jakich zarobków może oczekiwać w poszczególnych miastach Polski?

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Frontend developer – kto to?

Opisując to najbardziej obrazowo – frontend developer zajmuje się m.in.:

 • tworzeniem szablonów stron (HTML),
 • arkuszami stylów w CSS,
 • poszczególnymi „klikalnymi” elementami na stronie w JavaScript.

Taki doświadczony specjalista dzięki znajomości HTMLa, CSS oraz JavaScript jest w stanie dodawać do stron i aplikacji pożądane moduły interakcji. Mowa choćby o wprowadzaniu buttonów, które będą spełniały określone funkcje. Do jego zadań należy także wprowadzanie takich elementów jak zmieniające się slidery czy rozwijane menu. Jest to swojego rodzaju pośrednik między programistą a grafikiem. Specyfika tej pracy nie opiera się na kodowaniu i pozwala jednocześnie dostrzec efekty swojej pracy.

Jak zostać frontend developerem

Doświadczenie pokazuje, że dyplom uczelni wyższej nie stanowi przepustki do świata IT. Do podjęcia pracy w tym zawodzie nie jest potrzebne ukończenie studiów informatycznych. Mnogość stron internetowych i aplikacji skutkuje zwiększeniem popytu na umiejętności posiadane przez frontend developerów. Rynek odpowiada na te potrzeby oferując zainteresowanym specjalistyczne kursy, które pozwalają opanowanie niezbędnych sprawności i jednoczesne gromadzenie portfolio. 

Twoje dotychczasowe doświadczenie i wykształcenie nie musi skreślać Twoich marzeń o karierze w IT. Niezależnie od tego, czy dysponujesz możliwościami, aby wziąć udział w specjalistycznym kursie w ciągu tygodnia roboczego – nadal możesz zostać frontendowcem. Na rynku znajdziesz także intensywne kursy weekendowe. Niezbędna w tym zakresie jest praca własna i samodyscyplina do nauki w domu.

Atutem uczestnictwa w takich bootcampach i długoterminowych kursach jest to, że wykładowcy są czynnymi praktykami – nie ma tutaj ryzyka, że uczestnik będzie zasypywany archaizmami i zdezaktualizowaną wiedzą. O popularności tej profesji świadczy popularność wpisywanych w wyszukiwarki haseł pt.: „frontend developer zatrudnienie”. Nic też nie zapowiada na odwrócenie tej tendencji.

Co powinien umieć frontend developer?

Zacznij od podstaw – znajomość języka HTML umożliwi samodzielne stworzenie szkieletu strony internetowej oraz ulokowanie jej konkretnych elementów. HTML bazuje głównie na akapitach i nagłówkach oraz znacznikach. To właśnie one umożliwiają poprawne funkcjonowanie kodu.

Kolejny etap to opanowanie CSS, czyli styli zwanych też regułami wskazującymi wygląd poszczególnych elementów. To wszelkie kolory, tła i rodzaje czcionek, a także ich pożądane usytuowanie.

W następnym kroku powinieneś zająć się nauką języka JavaScript – pozwoli on ożywić tworzoną przez Ciebie witrynę. Na tym etapie poznasz algorytmy i ich zastosowania.

Frontend developer – jak zacząć?

Kiedy opanujesz już podstawy i będziesz dysponować wiedzą teoretyczną, warto zadbać o gromadzenie portfolio.

Doświadczenie możesz zdobywać także samodzielnie – tworząc np. swoją stronę w formie bloga, stanowiącego zapiski dokumentujące Twoje postępy w nauce. Samodzielne testowanie rozwiązań, o których się uczysz to także forma utrwalenia Twojej wiedzy. Edytory kodu, rozszerzenia, ikony, czcionki oraz palety barw – to wszystko pomoże Ci w trenowaniu nabytych umiejętności. Samodzielne testy są kluczem do płynnego wejścia w świat frontendu.

Gdzie zdobyć doświadczenie?

O wpisy do portfolio warto zadbać jeszcze na etapie nauki. Korzystasz z formy bootcampu lub dłuższego kursu na frontend developera? To doskonała okazja do uczestnictwa w wielu projektach oraz wsparcia doświadczonego mentora

. Możesz korzystać z udziału w programie praktyk, podczas których jeszcze lepiej przygotujesz się do zawodu frontend developera. Aktywne uczestnictwo w zajęciach zaprocentuje i otworzy przed Tobą drzwi do dobrze płatnej profesji.

Ile zarabia frontend developer?

Wiesz już jak wygląda kwestia kształcenia się w kierunku specjalisty od frontendu. Teraz pora przyjrzeć się zarobkom na tym stanowisku. 

Według raportu przygotowanego w 2020 r. przez serwis Wynagrodzenia.pl na grupie ponad 500 aktywnych frontend developerów – mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 7550 zł brutto.

Idąc krok dalej – połowa specjalistów od frontendu uzyskuje wynagrodzenie w wysokości oscylującej od 5890 zł do 9700 zł. Około 1/4 najbardziej docenianych frontend developerów może liczyć na pensję wyższą niż 9700 zł.

Staż warunkujący doświadczenie jest jednym z wskaźników wpływających na ostateczną wysokość wynagrodzenia. Nie jest to jednak jedyny z czynników – wpływ ma także wykształcenie, wielkość firmy oraz jej lokalizacja.

co wpływa na wynagrodzenie frontend developera 

Ile zarabia frontend developer w największych miastach Polski?

Poniższa tabela prezentuje ile zarabia frontend developer ze średnim doświadczeniem (mid frontend developer), na bazie danych opracowanych przez serwis Bulldogjob:

Lokalizacja

Miesięczne wynagrodzenie (netto)

Frontend developer Warszawa

8080 zł

Frontend developer Kraków

7059 zł

Frontend developer Łódź

6989 zł

Frontend developer Wrocław

6090 zł

Frontend developer Poznań

6096 zł

Jak widać najlepsze perspektywy pracy panują w Warszawie. Obecnie jednak z uwagi na ukierunkowanie na pracę zdalną coraz więcej firm preferuje także formę zdalnej albo hybrydowej współpracy. Otwiera to możliwości rozwoju w IT osobom ze wszystkich regionów Polski.

Frontend developer umowa o pracę

Jak wskazuje poniższy wykres, prawie połowa specjalistów od frontendu (48%) jest zatrudniona w ramach umowy o pracę. Z kolei 38% działa w oparciu o model B2B. Reszta osób z kolei wykonuje swoje obowiązki w ramach umów innego rodzaju – zlecenia i umowy o dzieło

formy zatrudnienia frontend developerów

W przypadku zatrudnienia w ramach standardowej umowy o pracę frontend developer może liczyć na zarobki w wysokości ok. 5500 zł miesięcznie, z kolei w ramach B2B – około 9200 zł.

Frontend developer działalność gospodarcza

Opcja samozatrudnienia jest z reguły preferowana przez specjalistów z większym stażem i dorobkiem zawodowym. Podczas porównywania ofert pracy warto zwrócić uwagę na to, czy potencjalny pracodawca zapewnia także płatny urlop. Jak się okazuje, gwarantuje to nieco mniej niż 2/3 badanych miejsc pracy. Atutem takiego rozwiązania jest większa elastyczność – nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, abyś mógł realizować projekty dla kilku firm.

Taka forma współpracy pozwala Ci realizować się na wielu obszarach w ramach wygodnej dla obu stron formy rozliczenia. To także zwiększa Twoje możliwości w kwestii zarobków – sam decydujesz, w ilu projektach chcesz uczestniczyć. Taka proaktywność pozwoli Ci na znaczne zwiększenie skali otrzymywanego wynagrodzenia. 

Z czym wiąże się działalność na B2B?

Comiesięczne faktury, regulowanie składek i podatków – prowadząc własną działalność gospodarczą to wszystko musisz robić we własnym zakresie, dlatego warto nawiązać współpracę ze sprawdzonym księgowym. Na szczęście takie usługi nie są drogie – za obsługę biura rachunkowego ifirma.pl zapłacisz od 129 zł miesięcznie, a za skorzystanie z programu do księgowości internetowej – od 49 zł.

Każde rozwiązanie ma swoje blaski i cienie – jeżeli z powodzeniem realizujesz się jako specjalista od frontendu i chcesz wzbogacać swój dorobek w ramach kooperacji z kilkoma klientami – wówczas forma B2B może być dla Ciebie wartościową opcją.

Frontend developer na własnej działalności a dofinansowanie

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem działalności jako frontend developer na własnych zasadach – możesz ubiegać się o otrzymanie dotacji z urzędu pracy. Jest to jedna z form pomocy, która ma przeciwdziałać problemowi bezrobocia. To, co zasługuje na uwagę to fakt, że jest ona bezzwrotna. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji pozostaje tylko oczekiwać na otrzymanie przelewu – nie ma konieczności uprzedniego regulowania wydatków z własnej kieszeni. Dotacja z UP jest bowiem wypłacana z góry.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać środki na rozpoczęcie działalności?

Jednym z warunków jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Co ważne – osoba ubiegająca się o dofinansowanie nie może prowadzić DG przez okres co najmniej 12 miesięcy.

Niektóre Urzędy Pracy posiadają własne regulacje warunkujące otrzymanie takiej dotacji – aby być na bieżąco należy zapoznać się z informacjami z konkretnego urzędu.

Kolejny etap polega na wypełnieniu stosownego wniosku – do oceny poddaje się wówczas posiadane kwalifikacje przez ubiegającego się o dofinansowanie, a także kwestie formalne i merytoryczne. Samo rozpatrywanie wniosków nie przekracza z reguły 30 dni. W momencie pozytywnej oceny konieczne jest sfinalizowanie umowy z konkretnym UP jak również z poręczycielami. Po dopełnieniu tych formalności następuje przelanie przyznanych środków oraz konieczność zadeklarowanego założenia działalności. Wartość takiej dotacji przyznawanej przez UP jest uzależniona od możliwości konkretnego urzędu. 

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czym zajmuje się frontend developer?

  Pracuje na zewnętrznych warstwach stron www i aplikacji.

 2. 🔸Jak zostać frontend developerem?

  Możesz skorzystać z formy intensywnych bootcampów lub specjalistycznych kursów - prowadzonych w dni robocze lub w weekendy.

 3. 🔸Co powinien umieć frontend developer?

  Niezbędna jest gruntowna wiedza w trzech obszarach: HTML, CSS i JAVA.

 4. 🔸Kurs na frontend developera - czy to się opłaca?

  Podczas kursu nabywasz aktualną wiedzę przy wsparciu praktykującego mentora. Ponadto zapotrzebowanie na usługi świadczone przez specjalistów IT stale rośnie.

 5. 🔸Ile zarabia frontend developer?

  Mediana zarobków wynosi 7550 zł brutto.

 6. 🔸Jaka forma umowy jest najczęściej spotykana w przypadku zatrudnienia frontend developera?

  Około 48% specjalistów działa w ramach umowy o pracę. Z kolei 38% frontendowców jest zatrudniona w ramach kontraktu B2B.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość