Blog ifirma.pl

Zarobki freelancera: ile zarabia trener personalny? 

|
Troska o własne zdrowie i budowanie formy skłania coraz więcej osób do szukania wsparcia u trenera personalnego. Co prawda ten trend pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno, jednak dynamicznie się rozwija co wynika z rosnącego popytu na te usługi. Jeśli jesteś entuzjastą zdrowego stylu życia, doskonale odnajdujesz się na siłowni i motywowaniu innych do ćwiczeń – może to zawód dla Ciebie? Jak wygląda ścieżka kariery takiej osoby? Ile zarabia trener personalny?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Trener personalny – kto to?

Praca trenera personalnego opiera się głównie na indywidualnej formie współpracy z klientem. Dobór treningu, a niekiedy także diety – to jego główne zadania. Taki personalny instruktor pełni także rolę motywatora, gdy jego podopiecznego dotknie spadek wiary w sens dalszych treningów i wysiłku. Przyczyny korzystania z usług takiego trenera mogą mieć różne podłoża: chęć utraty zbędnych kilogramów, wyrzeźbienie sylwetki lub dojście do dawnej sprawności np. po ciąży czy po chorobie.

Trener personalny opracowuje plan ćwiczeń skrojony na miarę potrzeb każdego klienta – musi wziąć pod uwagę takie czynniki jak wiek czy dotychczasowa aktywność fizyczna. Nie bez znaczenia pozostają także możliwości czasowe, jaką podopieczny może faktycznie przeznaczyć na treningi. Do zadań trenera personalnego należy także czuwanie nad właściwym wykonywaniem ćwiczeń, aby uniknąć urazów.

Jakie studia należy skończyć, aby zostać trenerem personalnym?

Jeżeli jesteś potencjalnie zainteresowany karierą trenera personalnego – możesz to urzeczywistnić bez ukończenia konkretnych studiów. Wystarczy, że masz wykształcenie średnie, a wiedzę zdobędziesz podczas specjalistycznych kursów na trenera personalnego, ukierunkowanych na przygotowanie do tego zawodu. Ich specyfika jest z reguły nastawiona na pracę indywidualną z klientem, jak i na prowadzenie zajęć grupowych.

Jaka tematyka jest jeszcze poruszana podczas takiego kursu?

 • anatomia i fizjologia człowieka,
 • opracowywanie planów treningu,
 • nauka skutecznych ćwiczeń z wykorzystaniem sprzętu na siłowni.

Dyplom z AWF-u wiąże się z wyposażeniem w solidne podstawy przygotowujące do zawodu trenera personalnego, jednak nie jest to warunek konieczny. 

Trener personalny – jak zacząć?

Jeżeli ukończyłeś już taki kurs, ale brakuje Ci doświadczenia – niezbędnym krokiem jest zbudowanie bazy osób, które możesz wesprzeć w przeprowadzeniu takiej metamorfozy w charakterze barterowej współpracy.

Uzyskanie fotorelacji z przebiegu tego procesu finalnie stanie się Twoją wizytówką, która będzie w stanie zapracować na Twój sukces i nawiązywanie współprac o komercyjnym charakterze. Sama wiedza teoretyczna może być bowiem niewystarczająca i nie będzie stanowiła wabika dla osób potencjalnie zainteresowanych taką przemianą. 

Dokumentacja efektów uzyskiwanych przez podopiecznych trenera personalnego to dla niego najlepsza wizytówka.

Gdzie zdobyć doświadczenie jako trener personalny?

Naturalne środowisko pracy to oczywiście siłownia i klub fitness. Nie są to jednak jedyne miejsca, w których można realizować się jako personalny trener. Są to także hotele, baseny czy wszelkiego rodzaju ośrodki wypoczynkowe. Słowem – wszelkie te miejsca, w których znajduje się przestrzeń i maszyny do ćwiczeń.

W tej profesji szczególnie ważne są rekomendacje, dlatego warto podchodzić z troską i zaangażowaniem do każdego klienta. Rozbudowana sieć kontaktów także ułatwia podejmowanie kolejnych zleceń i to od niej w dużym stopniu zależy to, ile zarabia trener personalny. Komunikatywność i otwartość na drugiego człowieka są w tym zawodzie podstawą!

Jakie dalsze perspektywy zatrudnienia ma trener osobisty?

Jedną z możliwości poza współpracami indywidualnymi jest także prowadzenie zajęć grupowych. Po ukończeniu specjalistycznego kursu można także skupić się na rozpisywaniu planów dietetycznych, co urozmaici wachlarz usług takiego trenera. Kolejną opcją jest sprzedaż suplementów oraz uczestnictwo w eventach czy targach branżowych.

Ile zarabia trener personalny?

Wiesz już jak wygląda edukacja i zdobywanie pierwszych doświadczeń – teraz warto przyjrzeć się kwestii zarobków trenerów.

Według raportu opracowanego przez portal Pracuj.pl, przeciętne wynagrodzenie trenera personalnego wynosi 5300 zł brutto – jest to kwota wyższa o 600 zł w stosunku do średniego wynagrodzenia w Polsce.

Powyższe dane zostały opracowane na bazie ankiet przeprowadzonych w największych miastach Polski, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź i inne.

Warto także zwrócić uwagę na to, że w tym zawodzie przeważają mężczyźni. Jak ilustruje to poniższy wykres – stanowią aż 66% spośród wszystkich zatrudnionych.

trener osobisty rozkład płci w zawodzie

Wiesz już ile zarabia trener personalny – warto teraz sprawdzić, jak rozkładają się stawki godzinowe w tej branży w poszczególnych miastach Polski.

LokalizacjaStawka za 1 h treningu
Trener personalny Warszawa 100 zł
Trener personalny Kraków 87 zł
Trener personalny Wrocław 87 zł
Trener personalny Poznań 80 zł
Trener personalny Łódź 70 zł
 

Jak widać na największe zarobki mogą liczyć trenerzy w Warszawie. Na ostateczną wysokość stawki godzinowej ma renoma trenera i jego doświadczenie.

Trener personalny a umowa o pracę

Dla wielu osób duże znaczenie ma także forma umowy. Jak dowodzą badania – 63% spośród osób, które realizują się na stanowisku trenera personalnego jest zatrudniona w oparciu o umowę o pracę. Płatne urlopy, odprowadzanie składek przez pracodawcę, stabilność zatrudnienia – to wszystko cechuje właśnie ten rodzaj kooperacji. Inne spotykane formy współpracy to np. umowa zlecenie lub praktyka w ramach własnej działalności gospodarczej.

Możesz mieć bezpośredni wpływ na wysokość swojego miesięcznego wynagrodzenia – wszystko zależy od tego, ilu klientów jesteś w stanie prowadzić w drodze do uzyskania przez nich upragnionej metamorfozy. Poza godzinami swojej stałej pracy możesz także realizować się współpracując prywatnie z klientami, którzy chcą skorzystać z Twojej wiedzy i doświadczenia. W ramach zwiększania takich współprac naturalnym etapem na drodze Twojego rozwoju mogą być rozważania o założeniu własnej działalności i pracy wyłącznie na własny rachunek.

Trener personalny a działalność gospodarcza

Praca na siłowni, klubie fitness czy innym ośrodku wiąże się ze stałymi godzinami pracy wedle ustalonego uprzednio grafiku. Gdy uda Ci się uzyskać pożądaną rozpoznawalność wśród Twojej grupy docelowej – wówczas takie przywiązanie w postaci określonych godzin pracy może być przeszkodą do dalszej ekspansji. Dlaczego?

Jeśli potencjalny klient będzie zainteresowany nawiązaniem z Tobą współpracy, ale będzie preferował spotkania na siłowni zlokalizowanej bliżej własnego miejsca zamieszkania – wówczas pogodzenie tego z etatową pracą w innym miejscu może stać się kłopotliwe. Rozwiązaniem jest wówczas związanie się z klientami i ich potrzebami, zamiast z uprzednio ustalonymi godzinami na siłowni.

Jeśli obawiasz się niepewności wynikającej z płynności współprac – z powodzeniem nadal możesz kooperować z konkretną placówką, ale np. w ramach mniejszej ilości godzin w oparciu o fakturę.

Dlaczego trenerowi osobistemu opłaca się własna działalność?

Na ostateczną wysokość wynagrodzenia trenera personalnego ma wpływ kilka czynników. Podstawowym źródłem może być współpraca z siłownią lub klubem fitness. Kolejna część dochodu może pochodzić z prywatnych spotkań z klientami oraz rozpisywania im planów żywieniowych.

Dodatkowa możliwość zarobku pojawia się przy sprzedaży suplementów, prowadzenia zajęć grupowych i na eventach. Operatywność w tej branży to szansa na znaczne zwiększenie wysokości swojego wynagrodzenia.

Ciemne strony prowadzenia działalności jako trener osobisty

Samodzielne regulowanie składek, ZUSu – to wszystko wiąże się z prowadzeniem własnej firmy. Warto w tym zakresie wesprzeć się firmą, która będzie w stanie wyręczyć Cię od tej papierologii. Obsługa dedykowanej księgowej w ifirma.pl to koszt 129 zł miesięcznie, a księgowość internetowa z wykorzystaniem wygodnego programu i aplikacji – zaledwie 49 zł miesięcznie.

Minusem pracy na własny rachunek jest też konieczność nieustannego poszukiwania dróg dotarcia do nowych klientów. Wiele współprac z klientami może się zakończyć po uzyskaniu przez nich upragnionego efektu po zrzuceniu zbędnych kilogramów lub uzyskaniu upragnionej sylwetki.

Wiele osób pracujących w tej branży może także zwracać uwagę na minusy związane z nienormowanym czasem pracy i mniejszymi możliwościami w zakresie korzystania z urlopów czy zwolnień chorobowych.

Zarówno praca na etacie jak i w ramach B2B ma swoje blaski i cienie. Wybór jednej z opcji to kwestia indywidualnych przemyśleń i oszacowania opłacalności każdego z możliwych wyborów.

Jak uzyskać dofinansowanie na prowadzenie własnej działalności?

Jeżeli rozważasz przejście na własną DG – warto spróbować swoich sił także przy próbie uzyskania dofinansowania na założenie swojej działalności. Możliwe opcje to finansowanie z akademickich inkubatorów przedsiębiorczości lub z Urzędu Pracy. Ma ona charakter bezzwrotnej dotacji, która finalnie może wynosić sześciokrotność miesięcznego wynagrodzenia, czyli ponad 20 tys. złotych.

Dobra wiadomość jest również taka, że ta kwota jest zwolniona z opodatkowania. Jak zacząć starania o uzyskanie takiej dotacji? Najpierw należy zarejestrować się w UP jako osoba bezrobotna – przez 1 lub 3 miesiące – to wszystko zależy od wymogów konkretnego urzędu. Dostarczenie wniosku wraz z biznesplanem to kolejny etap na drodze do uzyskania tej formy wsparcia. Po pozytywnym przejściu procedur konieczne jest założenie firmy i prowadzenie jej przez co najmniej rok.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jak zostać trenerem personalnym?

   Możesz skorzystać z dedykowanego kursu, który wyposaży Cię w wiedzę na temat ludzkiej anatomii, opracowywania planów ćwiczeń oraz korzystania ze sprzętów na siłowni.
  2. Trener personalny a zatrudnienie

   Najczęstsze miejsce pracy trenerów to siłownie, ale również hotele. Są to wszelkie miejsca, w których znajduje się dostęp do sprzętów.
  3. Trener personalny - ile zarabia?

   Zarobki trenera personalnego oscylują wokół kwoty 5300 zł brutto. 
  4. W ramach jakiej umowy pracuje trener osobisty?

   Dominującym typem umowy jest UoP. Umowy zlecenia i umowy o dzieło to pozostałe formy zatrudnienia, podobnie jak praca na własny rachunek, czyli prowadzenie swojej działalności gospodarczej.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie