Blog ifirma.pl

Jak motywować wypalonych pracowników?

|
|
3 minut czytania
O tym jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu i diagnozować jego objawy u pracowników pisaliśmy już wcześniej. W tym tekście przedstawimy metody motywowania pracowników już wypalonych – czyli realne działania, które mogą poprawić ich stan psychiczny.

Jak zmotywować pracownika z wypaleniem zawodowym - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Diagnoza problemu

Pierwszym najważniejszym zadaniem jest zdiagnozowanie przyczyny wypalenia u danego pracownika – być może ze względu na zbyt wiele obowiązków i pracę po godzinach ma problem z zachowaniem work-life balance? A może jego praca stała się zbyt monotonna i czuje, że stoi w miejscu bez możliwości rozwoju? Może przyczyną są konflikty z przełożonym, czy demotywująca atmosfera panująca w zespole? Pomóc może konsultacja z psychologiem, który powinien bez problemu wskazać przyczynę stanu naszego pracownika. Wiedząc, gdzie popełniliśmy błąd, czy czego pracownikowi brakuje, należy przejść do planu naprawczego – tak, aby zaproponowane rozwiązanie, zmiana, motywacja dla pracownika, odpowiadała jego faktycznym potrzebom.

Przeciążenie pracą

Jeśli pracownik odczuwa wypalenie zawodowe spowodowane przeciążeniem pracą, nadmierną ilością obowiązków, częstym zostawaniem po godzinach i mieszaniem życia prywatnego z zawodowym, jednym z najprostszych sposobów jest zaproponowanie mu dodatkowego odpoczynku – prawdopodobnie kilka dni (lub nawet tygodni) wolnego, pozwoli mu oderwać myśli od zawodowych obowiązków, zregenerować się i wrócić ze świeżym spojrzeniem. Po jego powrocie warto wdrożyć pewne zmiany związane z trybem i czasem pracy oraz podziałem obowiązków w zespole. Jeśli problem z zachowaniem równowagi między pracą a życiem prywatnym wiąże się ze zdalnym trybem pracy, być może warto zaproponować mu powrót do biura w 100% lub w trybie hybrydowym.

Rozdzielenie miejsca pracy i miejsca odpoczynku może okazać się kluczowe w przywróceniu work-life balance. Warto także pomyśleć nad bardziej elastycznymi godzinami pracy – każdy z nas ma inny tryb życia i jest bardziej produktywny w różnych porach dnia. Dobrym rozwiązaniem może być umożliwienie pracownikowi przyjścia do pracy np. między godziną 7 a 10 rano. Pozwoli to dopasować się do jego potrzeb – np. gdyby chciał pójść na siłownię przed pracą, odwieźć dzieci do przedszkola czy zwyczajnie dłużej pospać. Indywidualne dopasowanie godzin do trybu i potrzeb pracowników pozwoli im pracować bardziej produktywnie. W przypadku przeciążenia pracą należy także zmodyfikować podział zadań w zespole i być może zatrudnić nowego pracownika do pomocy w realizacji zadań.

Brak rozwoju

Innym częstym powodem wypalenia zawodowego jest poczucie stania w miejscu, braku rozwoju i monotonii wykonywanych zadań. W tym przypadku warto pokierować pracownika na konsultacje z tak zwanym Job Coachem, który pomoże określić pracownikowi cele zawodowe, obszary, w których chciałby się rozwijać i możliwe ścieżki dalszej kariery. Po takiej konsultacji powinniśmy ustalić z pracownikiem plan działania do osiągnięcia jego celów, przedstawić realne możliwości rozwoju czy awansu w firmie, zaproponować budżet szkoleniowy na rozwój kompetencji, zmienić lub dodać nowe, bardziej odpowiedzialne obowiązki, umożliwić mu naukę i rozwój oraz rozważyć stworzenie przejrzystego systemu premii i nagród (lub modyfikacja dotychczasowego).

Konflikty w zespole

Powodem wypalenia może być także nieprzyjemna atmosfera w zespole – konflikty, niedopowiedzenia, problemy z komunikacją, niezdrowa rywalizacja czy nawet mobbing. W tym wypadku warto skupić się na poprawie relacji w zespole czy na linii pracownik-przełożony. Pomocne może okazać się wsparcie mediatora i psychologa. Warto też organizować integrację (wyjście na miasto lub krótką wycieczkę) i zaplanować działania employer brandingowe, aby poprawić morale zespołu i przywiązanie pracownika do firmy.

Po zdiagnozowaniu przyczyny i wsparciu pracownika w drodze do zażegnania wypalenia zawodowego dobrze jest zapobiegać takim sytuacjom na przyszłość. Szczególnie jeśli stanu wypalenia zawodowego doświadcza większa grupa pracowników, a w firmie panuje spora rotacja zatrudnienia. Warto, chociażby oferować nietypowe benefity, które wspomogą pracowników w zachowaniu work-life balance np.: wsparcie psychologa, zajęcia mindfulness, dofinansowanie wizyt u fizjoterapeuty, elastyczny czas pracy czy nielimitowane płatne dni urlopowe.

motywacja wypalonych pracowników infografika

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce