Jak motywować wypalonych pracowników?

jak motywować wypalonych pracowników

O tym jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu i diagnozować jego objawy u pracowników pisaliśmy już wcześniej. W tym tekście przedstawimy metody motywowania pracowników już wypalonych – czyli realne działania, które mogą poprawić ich stan psychiczny.

Jak zmotywować pracownika z wypaleniem zawodowym - omówione zagadnienia:

Diagnoza problemu

Pierwszym najważniejszym zadaniem jest zdiagnozowanie przyczyny wypalenia u danego pracownika – być może ze względu na zbyt wiele obowiązków i pracę po godzinach ma problem z zachowaniem work-life balance? A może jego praca stała się zbyt monotonna i czuje, że stoi w miejscu bez możliwości rozwoju? Może przyczyną są konflikty z przełożonym, czy demotywująca atmosfera panująca w zespole? Pomóc może konsultacja z psychologiem, który powinien bez problemu wskazać przyczynę stanu naszego pracownika. Wiedząc, gdzie popełniliśmy błąd, czy czego pracownikowi brakuje, należy przejść do planu naprawczego – tak, aby zaproponowane rozwiązanie, zmiana, motywacja dla pracownika, odpowiadała jego faktycznym potrzebom.

Przeciążenie pracą

Jeśli pracownik odczuwa wypalenie zawodowe spowodowane przeciążeniem pracą, nadmierną ilością obowiązków, częstym zostawaniem po godzinach i mieszaniem życia prywatnego z zawodowym, jednym z najprostszych sposobów jest zaproponowanie mu dodatkowego odpoczynku – prawdopodobnie kilka dni (lub nawet tygodni) wolnego, pozwoli mu oderwać myśli od zawodowych obowiązków, zregenerować się i wrócić ze świeżym spojrzeniem. Po jego powrocie warto wdrożyć pewne zmiany związane z trybem i czasem pracy oraz podziałem obowiązków w zespole. Jeśli problem z zachowaniem równowagi między pracą a życiem prywatnym wiąże się ze zdalnym trybem pracy, być może warto zaproponować mu powrót do biura w 100% lub w trybie hybrydowym.

Rozdzielenie miejsca pracy i miejsca odpoczynku może okazać się kluczowe w przywróceniu work-life balance. Warto także pomyśleć nad bardziej elastycznymi godzinami pracy – każdy z nas ma inny tryb życia i jest bardziej produktywny w różnych porach dnia. Dobrym rozwiązaniem może być umożliwienie pracownikowi przyjścia do pracy np. między godziną 7 a 10 rano. Pozwoli to dopasować się do jego potrzeb – np. gdyby chciał pójść na siłownię przed pracą, odwieźć dzieci do przedszkola czy zwyczajnie dłużej pospać. Indywidualne dopasowanie godzin do trybu i potrzeb pracowników pozwoli im pracować bardziej produktywnie. W przypadku przeciążenia pracą należy także zmodyfikować podział zadań w zespole i być może zatrudnić nowego pracownika do pomocy w realizacji zadań.

Brak rozwoju

Innym częstym powodem wypalenia zawodowego jest poczucie stania w miejscu, braku rozwoju i monotonii wykonywanych zadań. W tym przypadku warto pokierować pracownika na konsultacje z tak zwanym Job Coachem, który pomoże określić pracownikowi cele zawodowe, obszary, w których chciałby się rozwijać i możliwe ścieżki dalszej kariery. Po takiej konsultacji powinniśmy ustalić z pracownikiem plan działania do osiągnięcia jego celów, przedstawić realne możliwości rozwoju czy awansu w firmie, zaproponować budżet szkoleniowy na rozwój kompetencji, zmienić lub dodać nowe, bardziej odpowiedzialne obowiązki, umożliwić mu naukę i rozwój oraz rozważyć stworzenie przejrzystego systemu premii i nagród (lub modyfikacja dotychczasowego).

Konflikty w zespole

Powodem wypalenia może być także nieprzyjemna atmosfera w zespole – konflikty, niedopowiedzenia, problemy z komunikacją, niezdrowa rywalizacja czy nawet mobbing. W tym wypadku warto skupić się na poprawie relacji w zespole czy na linii pracownik-przełożony. Pomocne może okazać się wsparcie mediatora i psychologa. Warto też organizować integrację (wyjście na miasto lub krótką wycieczkę) i zaplanować działania employer brandingowe, aby poprawić morale zespołu i przywiązanie pracownika do firmy.

Po zdiagnozowaniu przyczyny i wsparciu pracownika w drodze do zażegnania wypalenia zawodowego dobrze jest zapobiegać takim sytuacjom na przyszłość. Szczególnie jeśli stanu wypalenia zawodowego doświadcza większa grupa pracowników, a w firmie panuje spora rotacja zatrudnienia. Warto, chociażby oferować nietypowe benefity, które wspomogą pracowników w zachowaniu work-life balance np.: wsparcie psychologa, zajęcia mindfulness, dofinansowanie wizyt u fizjoterapeuty, elastyczny czas pracy czy nielimitowane płatne dni urlopowe.

motywacja wypalonych pracowników infografika
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.