Diagnoza problemu
Pierwszym najważniejszym zadaniem jest zdiagnozowanie przyczyny wypalenia u danego pracownika – być może ze względu na zbyt wiele obowiązków i pracę po godzinach ma problem z zachowaniem work-life balance? A może jego praca stała się zbyt monotonna i czuje, że stoi w miejscu bez możliwości rozwoju? Może przyczyną są konflikty z przełożonym, czy demotywująca atmosfera panująca w zespole? Pomóc może konsultacja z psychologiem, który powinien bez problemu wskazać przyczynę stanu naszego pracownika. Wiedząc, gdzie popełniliśmy błąd, czy czego pracownikowi brakuje, należy przejść do planu naprawczego – tak, aby zaproponowane rozwiązanie, zmiana, motywacja dla pracownika, odpowiadała jego faktycznym potrzebom.
Przeciążenie pracą
Jeśli pracownik odczuwa wypalenie zawodowe spowodowane przeciążeniem pracą, nadmierną ilością obowiązków, częstym zostawaniem po godzinach i mieszaniem życia prywatnego z zawodowym, jednym z najprostszych sposobów jest zaproponowanie mu dodatkowego odpoczynku – prawdopodobnie kilka dni (lub nawet tygodni) wolnego, pozwoli mu oderwać myśli od zawodowych obowiązków, zregenerować się i wrócić ze świeżym spojrzeniem. Po jego powrocie warto wdrożyć pewne zmiany związane z trybem i czasem pracy oraz podziałem obowiązków w zespole. Jeśli problem z zachowaniem równowagi między pracą a życiem prywatnym wiąże się ze zdalnym trybem pracy, być może warto zaproponować mu powrót do biura w 100% lub w trybie hybrydowym.
Rozdzielenie miejsca pracy i miejsca odpoczynku może okazać się kluczowe w przywróceniu work-life balance. Warto także pomyśleć nad bardziej elastycznymi godzinami pracy – każdy z nas ma inny tryb życia i jest bardziej produktywny w różnych porach dnia. Dobrym rozwiązaniem może być umożliwienie pracownikowi przyjścia do pracy np. między godziną 7 a 10 rano. Pozwoli to dopasować się do jego potrzeb – np. gdyby chciał pójść na siłownię przed pracą, odwieźć dzieci do przedszkola czy zwyczajnie dłużej pospać. Indywidualne dopasowanie godzin do trybu i potrzeb pracowników pozwoli im pracować bardziej produktywnie. W przypadku przeciążenia pracą należy także zmodyfikować podział zadań w zespole i być może zatrudnić nowego pracownika do pomocy w realizacji zadań.
Brak rozwoju
Innym częstym powodem wypalenia zawodowego jest poczucie stania w miejscu, braku rozwoju i monotonii wykonywanych zadań. W tym przypadku warto pokierować pracownika na konsultacje z tak zwanym Job Coachem, który pomoże określić pracownikowi cele zawodowe, obszary, w których chciałby się rozwijać i możliwe ścieżki dalszej kariery. Po takiej konsultacji powinniśmy ustalić z pracownikiem plan działania do osiągnięcia jego celów, przedstawić realne możliwości rozwoju czy awansu w firmie, zaproponować budżet szkoleniowy na rozwój kompetencji, zmienić lub dodać nowe, bardziej odpowiedzialne obowiązki, umożliwić mu naukę i rozwój oraz rozważyć stworzenie przejrzystego systemu premii i nagród (lub modyfikacja dotychczasowego).
Konflikty w zespole
Powodem wypalenia może być także nieprzyjemna atmosfera w zespole – konflikty, niedopowiedzenia, problemy z komunikacją, niezdrowa rywalizacja czy nawet mobbing. W tym wypadku warto skupić się na poprawie relacji w zespole czy na linii pracownik-przełożony. Pomocne może okazać się wsparcie mediatora i psychologa. Warto też organizować integrację (wyjście na miasto lub krótką wycieczkę) i zaplanować działania employer brandingowe, aby poprawić morale zespołu i przywiązanie pracownika do firmy.
Po zdiagnozowaniu przyczyny i wsparciu pracownika w drodze do zażegnania wypalenia zawodowego dobrze jest zapobiegać takim sytuacjom na przyszłość. Szczególnie jeśli stanu wypalenia zawodowego doświadcza większa grupa pracowników, a w firmie panuje spora rotacja zatrudnienia. Warto, chociażby oferować nietypowe benefity, które wspomogą pracowników w zachowaniu work-life balance np.: wsparcie psychologa, zajęcia mindfulness, dofinansowanie wizyt u fizjoterapeuty, elastyczny czas pracy czy nielimitowane płatne dni urlopowe.