Jak rozliczyć fakturę z Unity Technologies?

Unity to duńska firma, z której usług czy produktów korzystają często polscy przedsiębiorcy. Jak rozliczyć fakturę z Unity Technologies ApS, na której kwoty są wyrażone w walucie obcej? Jesteś podatnikiem zwolnionym z VAT – Ciebie również dotyczy rozliczenie podatku!

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zgodnie z przepisami podatkowymi dokonując tzw. importu usług, nabywca jest traktowany jednocześnie jako sprzedawca, czyli musi obliczyć i odprowadzić podatek VAT oraz jako nabywca – czyli może ten sam VAT odliczyć. Zasada samodzielnego obliczenia podatku dotyczy zarówno podatników czynnych, jak i zwolnionych z VAT. Jak zatem prawidłowo obliczyć podatek i rozliczyć fakturę od Unity International?

Zakup usługi na firmę od Unity powoduje obowiązek zarejestrowania się do VAT UE (vat unijnego). Obowiązek ten dotyczy również podatników zwolnionych z VAT. Rejestracji należy dokonać przed dokonaniem pierwszej transakcji.

Jak obliczyć VAT z faktury Unity?

Aby prawidłowo obliczyć VAT do zapłaty (oraz do odliczenia), należy w pierwszej kolejności przeliczyć całościową kwotę widniejącą na fakturze (nawet, jeśli jest w niej zawarty VAT) na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wykonania usługi (jeśli na fakturze nie ma daty wykonania usługi przyjmuje się, że została ona wykonana w dacie wystawienia) lub datę zapłaty – w zależności od tego, co było pierwsze. A następnie, od tak wyliczonej kwoty należy obliczyć VAT wg stawki obowiązującej w Polsce, dla danego typu usługi. Najczęściej będzie to 23%.

Jeśli dostałeś fakturę, na której jest wykazany polski podatek VAT, przeczytaj: Dlaczego dostałem od zagranicznego kontrahenta fakturę z VAT?

Rozliczenie faktury od Unity przez czynnego podatnika VAT

Obliczony podatek VAT, podatnicy czynny ujmują zarówno w ewidencji sprzedaży oraz zakupu VAT – wobec czego podatek należny oraz naliczony zrównują się i jest to transakcja neutralna podatkowo.

W KPiR należy ująć wydatek, czyli całościową kwotę wykazaną na fakturze (netto) przeliczony na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Przykład 1.

Pan Kamil, czynny podatnik VAT, otrzymał od Unity Technologies fakturę z:

 • datą wystawienia (date): 20 kwietnia 2021
 • kwotą na fakturze, wraz z VAT (total incl VAT): 10 euro
 • faktura została opłacona 20 kwietnia.

Jak należy rozliczyć taką fakturę?

 1. Rozliczenie w VAT:
  • kurs euro NBP z 19.04.2021: 4,5474 zł (dla celów VAT)
  • do zaksięgowania w VAT: (10*4,5474)*23%=10,46 zł
 2. Rozliczenie w PIT:
  • kurs euro z NBP z 19.04.2021: 4,5474 zł
  • do zaksięgowania w KPIR: 10*4,5474= 45,47 zł

Rozliczenie faktury od Unity przez podatnika zwolnionego z VAT

Podatnicy zwolnieni z VAT, również są zobowiązani do samodzielnego obliczenia podatku VAT. Obliczony podatek należy wykazać w deklaracji VAT-9M lub VAT-8 oraz go zapłacić.

W KPiR należy ująć wydatek, czyli kwotę całościową wykazaną na fakturze w przeliczeniu na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Ujmuje się kwotę netto, ponieważ obliczony podatek VAT można ująć w kosztach, tylko jeśli będzie zapłacony. Podatek VAT wpisuje się do KPiR w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8.

Przykład 2.

Pan Patryk, który jest zwolniony z VAT, otrzymał od Unity International fakturę z:

 • datą wystawienia (date): 20 kwietnia 2021
 • kwotą na fakturze, wraz z VAT (total incl VAT): 10 euro
 • faktura została opłacona 20 kwietnia.

Jak należy rozliczyć taką fakturę?

Obliczenie VAT, który należy zapłacić:

 • kurs kurs euro z NBP z 19.04.2021: 4,5474 zł
 • VAT do zapłaty: (10*4,5474)*23%=10,46 zł

Rozliczenie w PIT:

 • kurs euro z NBP z 19.04.2021: 4, 5474 zł
 • kwota do zaksięgowania w KPIR: 10*4,5474= 45, 47 zł zł
 • VAT do zaksięgowania w KPIR (w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8): 10,46 zł

W przypadku rozliczania faktur w walucie obcej, należy jeszcze pamiętać o rozliczeniu różnic kursowych.

Faktura od Unity a podatek PIT

W niektórych przypadkach zakup od Unity wiąże się z zapłatą podatku PIT przez kupującego. Dotyczy to m.in. zakupu oprogramowania. Więcej w artykule: Zakup oprogramowania z zagranicy a podatek u źródła

Nabywca usługi może być jednak zwolniony z PIT – wystarczy uzyskać od Unity certyfikat rezydencji podatkowej.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce