Karty paliwowe – interpretacja ogólna Ministra Finansów

karty paliwowe interpretacja ogólna

Posiadasz kartę paliwową? Sprawdź, co mówi na temat rozliczeń Minister Finansów w wydanej interpretacji ogólnej.

Karty paliwowe są bardzo pomocne przy rozliczaniu transakcji zakupu paliwa. Nie ma w takim przypadku obowiązku po każdym zakupie wystawiania faktury, można to zrobić dopiero po zakończonym okresie rozliczeniowym, najczęściej jest to miesiąc. Otrzymujemy i księgujemy tylko jedną fakturę, a nie kilka czy kilkanaście. Z takiego modelu współpracy zadowolone są stacje paliw, ale i przedsiębiorcy, szczególnie ci, którzy posiadają dużą flotę samochodową. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie rozstrzygnięcia dotyczące kart paliwowych zostały zapisane w interpretacji ogólnej Ministra Finansów.

Dlaczego wydano interpretację ogólną?

Problem z rozliczaniem transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych na gruncie podatku VAT jest znany przedsiębiorcom i księgowym. Karty paliwowe realizowane są w modelu trójstronnym i na tym tle dochodziło do sporów z organami podatkowymi. Ponadto w jednym z wyroków Trybunału Sprawiedliwości zapadło rozstrzygnięcie w zakresie kwalifikacji transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych, co wymusiło również konieczność doprecyzowania przez Ministerstwo Finansów sposobu ich opodatkowania.

Co rozstrzyga interpretacja ogólna dotycząca kart paliwowych?

W interpretacji ogólnej odniesiono się do transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych realizowanych z udziałem trzech podmiotów:

  • odbiorcy, który dokonuje zakupu paliwa od stacji paliw, często leasingobiorca, spółka zależna,
  • dostawcy – spółki paliwowej/stacji paliw,
  • podmiotu pośredniczącego, który udostępnia karty paliwowe (nie jest ich emitentem), często leasingodawca, spółka dominująca.

Kluczowe w omawianej sprawie jest określenie, czy mamy do czynienia z dostawą towarów, czy ze świadczeniem usługi. W pierwszym przypadku taka dostawa będzie opodatkowana 23% podatkiem VAT, a w drugim przypadku, jako usługa finansowa będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT.

Kiedy mamy do czynienia ze świadczeniem usług?

W przypadku transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych musi dojść do łącznego spełnienia przesłanek, o których napisało MF w interpretacji ogólnej, żeby można było mówić o świadczeniu usługi:

  1. Odbiorca/posiadacz karty paliwowej nabywa paliwo bezpośrednio ze stacji paliw.
  2. Odbiorca decyduje o miejscu nabycia towaru/paliwa, ilości oraz jakości, momencie zakupu i sposobie wykorzystania.
  3. Odbiorca ponosi całość kosztów związanych z nabyciem paliwa.
  4. Rola podmiotu pośredniczącego zostaje ograniczona jedynie do udostępnienia odbiorcy karty paliwowej.

Jeżeli zostaną spełnione łącznie powyższe warunki można uznać, że podmiot pośredniczący świadczy usługę na rzecz odbiorcy – dostarcza tylko kartę paliwową. W takim przypadku będzie to usługa finansowa, która korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Niespełnienie chociażby jednej z przesłanek będzie mówiła o tym, że mamy do czynienia z dostawą towarów opodatkowaną stawką 23%.

Co na temat dostawy towarów mówi interpretacja ogólna?

W interpretacji ogólnej MF jeżeli chodzi o zinterpretowanie kiedy mamy do czynienia z dostawą towarów napisało jedynie, że przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Niezbędne jest więc ustalenie komu dostawca towaru/paliwa, przekazał prawo do dysponowania nim jak właściciel. Jak wskazuje MF kluczowe będzie, czy prawo to zostało przeniesione przez dostawcę na rzecz:

  • podmiotu pośredniczącego, który udostępnia kartę paliwową czy
  • odbiorcy paliwa, który jest użytkownikiem karty.

Podsumowanie

W interpretacji ogólnej MF napisało także, że w obrocie gospodarczym funkcjonuje duża ilość modeli wykorzystania kart paliwowych, dlatego też każdy z nich powinien być jeszcze raz przeanalizowany pod kątem wydanej interpretacji ogólnej. Sprawa jest bardzo ważna dla firm, które korzystają z kart paliwowych i chcą odliczać podatek VAT za paliwo. Będzie to możliwe tylko wówczas, gdy będziemy mieli do czynienia z dostawą towarów opodatkowaną stawką 23%. W praktyce może to więc oznaczać, że w dalszym ciągu może dochodzić do problemów z rozliczaniem kart paliwowych, a dotychczas wydane interpretacje podatkowe straciły swoją moc ochronną.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość