Kiedy można zrezygnować z karty podatkowej?

Karta podatkowa stanowi specyficzną, najbardziej uproszczoną formę rozliczenia podatkowego. Decydując się na tę opcję warto dokonać dokładnej kalkulacji, ponieważ warunki rezygnacji z karty podatkowej są szczegółowo określone.

Rezygnacja z karty podatkowej w trakcie roku podatkowego

Generalna zasada mówi, iż zmiana formy rozliczenia podatkowego nie jest możliwa w trakcie trwania roku podatkowego. Jest to prawdziwe również dla karty podatkowej, z jednym tylko wyjątkiem. Przedsiębiorca ma prawo do zrezygnowania z karty podatkowej w trakcie roku podatkowego, jeżeli taka rezygnacja nastąpi w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji, w której urząd skarbowy ustalił lub zmienił wysokość podatku dochodowego, określoną dla przedsiębiorcy.

W takim przypadku nie stosuje się rozliczenia kartą – w zamian do końca miesiąca, w którym zgłoszona została rezygnacja, rozliczenia podatkowego dokonuje się na podstawie skali podatkowej. Od pierwszego dnia kolejnego miesiąca podatnik – o ile ma takie prawo – może zdecydować o wyborze ryczałtu ewidencjonowanego, albo pozostać przy skali podatkowej. Kolejna zmiana formy będzie możliwa wyłącznie w nowym roku podatkowym.

Rezygnacja z karty podatkowej w nowym roku

Decyzję o zmianie formy opodatkowania można aktualizować z każdym nowym rokiem podatkowym. Zatem jeśli przedsiębiorca, rozliczający się do tej pory na podstawie karty podatkowej, chciałby zmienić formę opodatkowania, będzie zobowiązany zgłosić taką informację do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, w terminie do 20 stycznia danego roku. Zgłoszenie po tej dacie nie będzie już niestety obowiązujące. Zgłoszenie zmiany należy przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej (dodatkowe zgłoszenie w CEIDG nie jest wymagane, jest natomiast dozwolone).

Karta podatkowa 2019 – zobacz, jak zmieniły się przepisy!

▲ wróć na początek

Popularne posty:

Najważniejsze pytania

Czy można zmienić formę rozliczenia podatkowego w trakcie roku podatkowego?

Generalnie nie. Jednak istnieje wyjątek od tej zasady.

Czy możliwa jest rezygnacja z karty podatkowej w trackie roku?

Tak. Przedsiębiorca ma prawo do zrezygnowania z karty podatkowej w trakcie roku podatkowego, jeżeli taka rezygnacja nastąpi w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji, w której urząd skarbowy ustalił lub zmienił wysokość podatku dochodowego, określoną dla przedsiębiorcy.

Jak zmienić formę opodatkowania w nowym roku?

W tym przypadku sprawa jest prosta – ponieważ aktualizacji formy opodatkowania można dokonać z każdym nowy rokiem podatkowym.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań