Kiedy można zrezygnować z karty podatkowej?

karta podatkowa

Rezygnacja z karty podatkowej jest szczegółowo uregulowana przepisami. Można jej dokonać w trakcie roku, jednak tylko w jednym, szczególnym przypadku. Poza tą sytuacją ogólna zasada pozwala na rezygnację wyłącznie z nowym rokiem podatkowym.

Karta podatkowa stanowi specyficzną, najbardziej uproszczoną formę rozliczenia podatkowego. Decydując się na tę opcję warto dokonać dokładnej kalkulacji, ponieważ warunki rezygnacji z karty podatkowej są szczegółowo określone.

Rezygnacja z karty podatkowej w trakcie roku podatkowego

Generalna zasada mówi, iż zmiana formy rozliczenia podatkowego nie jest możliwa w trakcie trwania roku podatkowego. Jest to prawdziwe również dla karty podatkowej, z jednym tylko wyjątkiem. Przedsiębiorca ma prawo do zrezygnowania z karty podatkowej w trakcie roku podatkowego, jeżeli taka rezygnacja nastąpi w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji, w której urząd skarbowy ustalił lub zmienił wysokość podatku dochodowego, określoną dla przedsiębiorcy.

W takim przypadku nie stosuje się rozliczenia kartą – w zamian do końca miesiąca, w którym zgłoszona została rezygnacja, rozliczenia podatkowego dokonuje się na podstawie skali podatkowej. Od pierwszego dnia kolejnego miesiąca podatnik – o ile ma takie prawo – może zdecydować o wyborze ryczałtu ewidencjonowanego, albo pozostać przy skali podatkowej. Kolejna zmiana formy będzie możliwa wyłącznie w nowym roku podatkowym.

Rezygnacja z karty podatkowej w nowym roku

Decyzję o zmianie formy opodatkowania można aktualizować z każdym nowym rokiem podatkowym. Zatem jeśli przedsiębiorca, rozliczający się do tej pory na podstawie karty podatkowej, chciałby zmienić formę opodatkowania, będzie zobowiązany zgłosić taką informację do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, w terminie do 20 stycznia danego roku. Zgłoszenie po tej dacie nie będzie już niestety obowiązujące. Zgłoszenie zmiany należy przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej (dodatkowe zgłoszenie w CEIDG nie jest wymagane, jest natomiast dozwolone).

Karta podatkowa 2019 – zobacz, jak zmieniły się przepisy!

▲ wróć na początek

Najważniejsze pytania

Czy można zmienić formę rozliczenia podatkowego w trakcie roku podatkowego?

Generalnie nie. Jednak istnieje wyjątek od tej zasady.

Czy możliwa jest rezygnacja z karty podatkowej w trackie roku?

Tak. Przedsiębiorca ma prawo do zrezygnowania z karty podatkowej w trakcie roku podatkowego, jeżeli taka rezygnacja nastąpi w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji, w której urząd skarbowy ustalił lub zmienił wysokość podatku dochodowego, określoną dla przedsiębiorcy.

Jak zmienić formę opodatkowania w nowym roku?

W tym przypadku sprawa jest prosta – ponieważ aktualizacji formy opodatkowania można dokonać z każdym nowy rokiem podatkowym.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość