Najważniejsze role w startupie

co oznacza skrót ceo

Jednoznacznie zdefiniowane role w biznesie to podstawa jego sprawnego funkcjonowania. Niekiedy jednak przypisane im nazewnictwo może wprowadzić w konsternację osoby spoza organizacji. W niniejszym artykule rozwiewamy wątpliwości w tym zakresie, wyjaśniając, co oznacza skrót CEO, CFO, CSO, CMO, CCO, kim jest CTO oraz COO, co należy do ich obowiązków i dlaczego role te są tak ważne dla każdego startupu. Zachęcamy do lektury.

Co oznacza skrót CEO?

Rozwinięcie skrótu CEO to „Chief Executive Officer”, a więc prezes zarządu, dyrektor generalny lub po prostu szef. Niezależnie od polskiego odpowiednika tego stanowiska, osoba je piastująca dzierży najwyższą władzę w organizacji, stanowiąc ostateczną instancję w razie ewentualnych sporów czy wątpliwości co do zakresu kompetencyjnego pozostałych stanowisk.

Często spotkać się można również z zastosowaniem tej terminologii w odniesieniu do osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze – ostatecznie to oni są sobie sterem, żeglarzem i okrętem, uosabiając pełną decyzyjność w firmie. W ścisłym tego słowa znaczeniu, aby mówić o piastowaniu funkcji CEO, trzeba jednak należeć do zarządu, który nie występuje w tego typu działalności.

Skrót CFO – co oznacza? 

Skrót CFO można rozwinąć jako „Chief Financial Officer”, przez co w języku polskim należy rozumieć głównego księgowego lub dyrektora finansowego.

Zakresy odpowiedzialności tych dwóch odpowiedników CFO znacząco się jednak różnią, co generuje pewne wątpliwości w razie braku doprecyzowania przypisanych im obowiązków. O ile główny księgowy w znaczącej większości przypadków odpowiada za kwestie koordynacji pracy działów księgowości i kadr, o tyle dyrektor finansowy jest osobą, na której spoczywa ostateczna odpowiedzialność, jeżeli chodzi o finanse firmy w ogóle.

W szczególności mowa o zarządzaniu nimi, ich planowaniu, ewidencjonowaniu oraz raportowaniu – jest to więc stanowisko nadrzędne względem głównego księgowego, w ramach którego podejmowanie są holistyczne działania z zakresu finansów organizacji.

Kim jest CSO?

CSO jest skrótem od angielskiego „Chief Security Officer”, a więc stanowiska dyrektora bezpieczeństwa, szefa ochrony bezpieczeństwa, szefa działu bezpieczeństwa lub dyrektora ds. ochrony i bezpieczeństwa.

Niezależnie od obranego wedle polskiej terminologii wariantu, CSO jest osobą zajmująca naczelne stanowisko w zakresie bezpieczeństwa firmy. Do jej zadań należy planowanie, wdrażanie, rozwój i kontrola poziomu bezpieczeństwa firmy, zarówno w sferze finansów, jak i tej bezpośrednio odnoszącej się do marki, jej know-how, własności intelektualnej oraz danych osobowych. Działa więc ona na wielu poziomach organizacji, zarówno prospektywnie, wyznaczając określone polityki, standardy i procedury, jak i kontrolnie względem już wdrożonych rozwiązań. 

CMO – co to za skrót?

CMO to akronim od „Chief Marketing Officer”, którego polskim odpowiednikiem jest stanowisko kierownika działu marketingu lub dyrektora marketingu. Jest to więc najważniejsza osoba w firmie w zakresie jej działań marketingowych.

W tym miejscu warto wspomnieć, iż marketing często błędnie utożsamiany jest z działaniami promocyjnymi, podczas gdy jest to pojęcie znacznie szersze. Co za tym idzie, do zakresu działań CMO należy nie tylko organizacja i kontrola reklamy i komunikacji marki, ale również cała gama innych elementów, takich jak kwestie związane z samym produktem i zorientowanymi wokół niego procesami, ceną, dystrybucją, kadrami, artefaktami czy partnerstwem, które wpisuje się w popularną obecnie koncepcję nawiązywania z klientami długofalowych relacji. 

CCO – rozwinięcie skrótu 

CCO stanowi skrót od „chief creative officer”, co w języku polskim oznacza głównego dyrektora kreatywnego.

W centrum zainteresowania tego stanowiska znajdują się branding, ze szczególnym uwzględnieniem identyfikacji wizualnej i werbalnej marki.

To właśnie CCO odpowiada za końcowy wizerunek marki, który zespala w sobie elementy kreatywne i funkcjonalne. Często spotkać go można w organizacjach opierających swoją działalność o aspekt kreatywny, np. w agencjach reklamowych, w branży modowej, w studiach projektowych czy u producentów gier komputerowych. 

Skrót CTO – co to znaczy? 

CTO to skrót od sformułowania „Chief Technology Officer”, które oznacza dyrektora ds. technologii.

Stanowisko to pozostaje na styku sfery biznesowej i technologicznej firmy, w wyrazie czego CTO odpowiada za wskazywanie kierunków rozwoju technologicznego organizacji w taki sposób, aby maksymalizować płynące stąd zyski. Musi więc posiadać umiejętność dostrzegania mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń w określonych obszarach technologicznych, pozostawać na bieżąco z wszelkimi nowinkami w tym zakresie, a także wykazywać umiejętność wykorzystania tej wiedzy w praktyce.

Kreowana przez niego strategia technologiczna ma w rezultacie usprawnić oferowany produkt końcowy, zapewniając osiągnięcie wymiernych przewag konkurencyjnych. 

Skrót COO – co za nim stoi?

COO to skrótowiec od frazy „chief operation officer”, a więc od dyrektora operacyjnego lub dyrektora ds. operacyjnych.

W ścisłym rozumieniu jest on naczelnym organem w zakresie planowania i nadzoru nad wdrażaniem działań operacyjnych firmy, a więc tych związanych z jej codziennym funkcjonowaniem. To zaś czyni go jedną z najważniejszych ról w organizacji. W praktyce jednak na zakres jego obowiązków wpływają indywidualne uzgodnienia, jakie podejmuje on w porozumieniu z CEO, któremu bezpośrednio podlega. Co za tym idzie, może on odpowiadać nie tylko za budowanie strategii działań operacyjnych, ale również tych biznesowych i z zakresu zarządzania poszczególnymi projektami. 

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Co oznacza skrót CEO?

    CEO to "Chief Executive Officer", a więc prezes zarządu, dyrektor generalny lub po prostu szef, będący najważniejszą osobą w całej organizacji.

  2. 🔸Co znaczy skrót CFO?

    Skrót CFO to "Chief Financial Officer", a więc główny księgowy lub dyrektor finansowy.

  3. 🔸Skrót COO - co to za stanowisko?

    Pod pojęciem COO kryje się funkcja dyrektora operacyjnego lub dyrektora ds. operacyjnych, w ramach której formułowane są strategiczne działania operacyjne lub te uzgodnione indywidualnie z CEO.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość