Najważniejsze role w startupie

co oznacza skrót ceo

Jednoznacznie zdefiniowane role w biznesie to podstawa jego sprawnego funkcjonowania. Niekiedy jednak przypisane im nazewnictwo może wprowadzić w konsternację osoby spoza organizacji. W niniejszym artykule rozwiewamy wątpliwości w tym zakresie, wyjaśniając, co oznacza skrót CEO, CFO, CSO, CMO, CCO, kim jest CTO oraz COO, co należy do ich obowiązków i dlaczego role te są tak ważne dla każdego startupu. Zachęcamy do lektury.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Co oznacza skrót CEO?

Rozwinięcie skrótu CEO to „Chief Executive Officer”, a więc prezes zarządu, dyrektor generalny lub po prostu szef. Niezależnie od polskiego odpowiednika tego stanowiska, osoba je piastująca dzierży najwyższą władzę w organizacji, stanowiąc ostateczną instancję w razie ewentualnych sporów czy wątpliwości co do zakresu kompetencyjnego pozostałych stanowisk.

Często spotkać się można również z zastosowaniem tej terminologii w odniesieniu do osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze – ostatecznie to oni są sobie sterem, żeglarzem i okrętem, uosabiając pełną decyzyjność w firmie. W ścisłym tego słowa znaczeniu, aby mówić o piastowaniu funkcji CEO, trzeba jednak należeć do zarządu, który nie występuje w tego typu działalności.

Skrót CFO – co oznacza? 

Skrót CFO można rozwinąć jako „Chief Financial Officer”, przez co w języku polskim należy rozumieć głównego księgowego lub dyrektora finansowego.

Zakresy odpowiedzialności tych dwóch odpowiedników CFO znacząco się jednak różnią, co generuje pewne wątpliwości w razie braku doprecyzowania przypisanych im obowiązków. O ile główny księgowy w znaczącej większości przypadków odpowiada za kwestie koordynacji pracy działów księgowości i kadr, o tyle dyrektor finansowy jest osobą, na której spoczywa ostateczna odpowiedzialność, jeżeli chodzi o finanse firmy w ogóle.

W szczególności mowa o zarządzaniu nimi, ich planowaniu, ewidencjonowaniu oraz raportowaniu – jest to więc stanowisko nadrzędne względem głównego księgowego, w ramach którego podejmowanie są holistyczne działania z zakresu finansów organizacji.

Kim jest CSO?

CSO jest skrótem od angielskiego „Chief Security Officer”, a więc stanowiska dyrektora bezpieczeństwa, szefa ochrony bezpieczeństwa, szefa działu bezpieczeństwa lub dyrektora ds. ochrony i bezpieczeństwa.

Niezależnie od obranego wedle polskiej terminologii wariantu, CSO jest osobą zajmująca naczelne stanowisko w zakresie bezpieczeństwa firmy. Do jej zadań należy planowanie, wdrażanie, rozwój i kontrola poziomu bezpieczeństwa firmy, zarówno w sferze finansów, jak i tej bezpośrednio odnoszącej się do marki, jej know-how, własności intelektualnej oraz danych osobowych. Działa więc ona na wielu poziomach organizacji, zarówno prospektywnie, wyznaczając określone polityki, standardy i procedury, jak i kontrolnie względem już wdrożonych rozwiązań. 

CMO – co to za skrót?

CMO to akronim od „Chief Marketing Officer”, którego polskim odpowiednikiem jest stanowisko kierownika działu marketingu lub dyrektora marketingu. Jest to więc najważniejsza osoba w firmie w zakresie jej działań marketingowych.

W tym miejscu warto wspomnieć, iż marketing często błędnie utożsamiany jest z działaniami promocyjnymi, podczas gdy jest to pojęcie znacznie szersze. Co za tym idzie, do zakresu działań CMO należy nie tylko organizacja i kontrola reklamy i komunikacji marki, ale również cała gama innych elementów, takich jak kwestie związane z samym produktem i zorientowanymi wokół niego procesami, ceną, dystrybucją, kadrami, artefaktami czy partnerstwem, które wpisuje się w popularną obecnie koncepcję nawiązywania z klientami długofalowych relacji. 

CCO – rozwinięcie skrótu 

CCO stanowi skrót od „chief creative officer”, co w języku polskim oznacza głównego dyrektora kreatywnego.

W centrum zainteresowania tego stanowiska znajdują się branding, ze szczególnym uwzględnieniem identyfikacji wizualnej i werbalnej marki.

To właśnie CCO odpowiada za końcowy wizerunek marki, który zespala w sobie elementy kreatywne i funkcjonalne. Często spotkać go można w organizacjach opierających swoją działalność o aspekt kreatywny, np. w agencjach reklamowych, w branży modowej, w studiach projektowych czy u producentów gier komputerowych. 

Skrót CTO – co to znaczy? 

CTO to skrót od sformułowania „Chief Technology Officer”, które oznacza dyrektora ds. technologii.

Stanowisko to pozostaje na styku sfery biznesowej i technologicznej firmy, w wyrazie czego CTO odpowiada za wskazywanie kierunków rozwoju technologicznego organizacji w taki sposób, aby maksymalizować płynące stąd zyski. Musi więc posiadać umiejętność dostrzegania mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń w określonych obszarach technologicznych, pozostawać na bieżąco z wszelkimi nowinkami w tym zakresie, a także wykazywać umiejętność wykorzystania tej wiedzy w praktyce.

Kreowana przez niego strategia technologiczna ma w rezultacie usprawnić oferowany produkt końcowy, zapewniając osiągnięcie wymiernych przewag konkurencyjnych. 

Skrót COO – co za nim stoi?

COO to skrótowiec od frazy „chief operation officer”, a więc od dyrektora operacyjnego lub dyrektora ds. operacyjnych.

W ścisłym rozumieniu jest on naczelnym organem w zakresie planowania i nadzoru nad wdrażaniem działań operacyjnych firmy, a więc tych związanych z jej codziennym funkcjonowaniem. To zaś czyni go jedną z najważniejszych ról w organizacji. W praktyce jednak na zakres jego obowiązków wpływają indywidualne uzgodnienia, jakie podejmuje on w porozumieniu z CEO, któremu bezpośrednio podlega. Co za tym idzie, może on odpowiadać nie tylko za budowanie strategii działań operacyjnych, ale również tych biznesowych i z zakresu zarządzania poszczególnymi projektami. 

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Co oznacza skrót CEO?

    CEO to "Chief Executive Officer", a więc prezes zarządu, dyrektor generalny lub po prostu szef, będący najważniejszą osobą w całej organizacji.

  2. 🔸Co znaczy skrót CFO?

    Skrót CFO to "Chief Financial Officer", a więc główny księgowy lub dyrektor finansowy.

  3. 🔸Skrót COO - co to za stanowisko?

    Pod pojęciem COO kryje się funkcja dyrektora operacyjnego lub dyrektora ds. operacyjnych, w ramach której formułowane są strategiczne działania operacyjne lub te uzgodnione indywidualnie z CEO.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość