Jak rozliczyć fakturę od Stripe Payments?

faktury od stripe payments

Jak rozliczyć fakturę za usługi ze Stripe Payments, na której nie ma stawki VAT, a kwoty są wyrażone w walucie obcej? Jesteś podatnikiem zwolnionym z VAT – Ciebie również dotyczy rozliczenie podatku!

Zgodnie z przepisami podatkowymi dokonując tzw. importu usług, nabywca jest traktowany jednocześnie jako sprzedawca, czyli musi obliczyć i odprowadzić podatek VAT oraz jako nabywca – czyli może ten sam VAT odliczyć. Zasada samodzielnego obliczenia podatku dotyczy zarówno podatników czynnych, jak i zwolnionych z VAT. Jak zatem prawidłowo obliczyć podatek i rozliczyć fakturę od Stripe Payments International?

Jak obliczyć VAT z faktury Stripe Payments?

Aby prawidłowo obliczyć VAT do zapłaty (oraz do odliczenia), należy w pierwszej kolejności przeliczyć całościową kwotę widniejącą na fakturze (nawet, jeśli jest w niej zawarty VAT) na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wykonania usługi (jeśli na fakturze nie ma daty wykonania usługi przyjmuje się, że została ona wykonana w dacie wystawienia) lub datę zapłaty – w zależności od tego, co było pierwsze. A następnie, od tak wyliczonej kwoty należy obliczyć VAT wg stawki obowiązującej w Polsce, dla danego typu usługi. Najczęściej będzie to 23%.

Uwaga! Jeśli usługa kupowana od Stripe Payments dotyczy pośrednictwa w płatnościach (usług finansowych), to jest ona zwolniona z podatku VAT w Polsce. Oznacza to, że przy wprowadzaniu importu usługi w ifirma należy wybrać stawkę „zw”, wówczas faktura zostanie wykazana wyłącznie w ewidencji sprzedaży VAT oraz w ewidencji KPIR.

Jeśli dostałeś fakturę, na której jest wykazany polski podatek VAT, przeczytaj: Dlaczego dostałem od zagranicznego kontrahenta fakturę z VAT?

Rozliczenie faktury od Stripe Payments przez czynnego podatnika VAT

Obliczony podatek VAT, podatnicy czynny ujmują zarówno w ewidencji sprzedaży oraz zakupu VAT – wobec czego podatek należny oraz naliczony zrównują się i jest to transakcja neutralna podatkowo.

W KPiR należy ująć wydatek, czyli całościową kwotę wykazaną na fakturze (netto) przeliczony na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Przykład 1.

Pan Marek, czynny podatnik VAT, otrzymał od Stripe Payments International fakturę, za usługi inne niż finansowe, z:

Datą wystawienia (date issued): 11 maja 2021

b) Kwotą na fakturze: 40 USD

c) faktura została wystawiona po opłaceniu dokonanym w dniu 10 maja 2021

Jak należy rozliczyć taką fakturę?

1. Rozliczenie w VAT:

a. kurs dolara NBP z 07.05.2021: 3,7861 zł (dla celów VAT)

b. do zaksięgowania w VAT: (40*3,7861)*23% = 34,83 zł

2. Rozliczenie w PIT:

a. kurs dolara NBP z 10.05.2021: 3,7493 zł

b. do zaksięgowania w KPIR w dacie wystawienia faktury: 40*3,7493= 149,97 zł

Rozliczenie faktury od Stripe Payments przez podatnika zwolnionego z VAT

Podatnicy zwolnieni z VAT, również są zobowiązani do samodzielnego obliczenia podatku VAT. Obliczenia należy dokonać w sposób wskazany w nagłówku “Jak obliczyć VAT z faktury Stripe Payments?”. Tak obliczony podatek należy wykazać w deklaracji VAT-9M lub VAT-8 oraz go zapłacić.

W KPiR należy ująć wydatek, czyli kwotę całościową wykazaną na fakturze w przeliczeniu na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Ujmuje się kwotę netto, ponieważ obliczony podatek VAT można ująć w kosztach, tylko jeśli będzie zapłacony. Podatek VAT wpisuje się do KPiR w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8.

Przykład 2.

Pani Anita, zwolniona z VAT, otrzymała od Stripe Payments International fakturę, za usługi inne niż pośrednictwo w płatnościach z:

a) Datą wystawienia (date issued): 11 maja 2021

b) Kwotą na fakturze: 40 USD

c) faktura została wystawiona po opłaceniu dokonanym w dniu 10 maja 2021

Obliczenie VAT, który należy zapłacić:

a. kurs dolara NBP z 07.05.2021: 3,7861 zł

b. VAT do zapłaty: (40*3,7861)*23%=34,83 zł

Rozliczenie w PIT:

a. kurs dolara NBP z 10.05.2021: 3,7493 zł

b. kwota do zaksięgowania w KPIR w dacie wystawienia faktury: 40*3,7493= 149,97 zł

c. VAT do zaksięgowania w KPIR (w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8): 34,83 zł

Faktura od Stripe Payments a podatek PIT

W niektórych przypadkach zakup od Stripe Payments wiąże się z zapłatą podatku PIT przez kupującego. Dotyczy to m.in. zakupu licencji.

Więcej w artykule: Zakup oprogramowania z zagranicy a podatek u źródła.

Nabywca usługi może być jednak zwolniony z PIT – wystarczy uzyskać od Stripe Payments certyfikat rezydencji podatkowej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość