Blog ifirma.pl

Jak rozliczyć fakturę od Stripe Payments?

|
|
4 minut czytania
Jak rozliczyć fakturę za usługi ze Stripe Payments, na której nie ma stawki VAT, a kwoty są wyrażone w walucie obcej? Jesteś podatnikiem zwolnionym z VAT – Ciebie również dotyczy rozliczenie podatku!

Zgodnie z przepisami podatkowymi dokonując tzw. importu usług, nabywca jest traktowany jednocześnie jako sprzedawca, czyli musi obliczyć i odprowadzić podatek VAT oraz jako nabywca – czyli może ten sam VAT odliczyć. Zasada samodzielnego obliczenia podatku dotyczy zarówno podatników czynnych, jak i zwolnionych z VAT. Jak zatem prawidłowo obliczyć podatek i rozliczyć fakturę od Stripe Payments International?

Jak obliczyć VAT z faktury Stripe Payments?

Aby prawidłowo obliczyć VAT do zapłaty (oraz do odliczenia), należy w pierwszej kolejności przeliczyć całościową kwotę widniejącą na fakturze (nawet, jeśli jest w niej zawarty VAT) na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wykonania usługi (jeśli na fakturze nie ma daty wykonania usługi przyjmuje się, że została ona wykonana w dacie wystawienia) lub datę zapłaty – w zależności od tego, co było pierwsze. A następnie, od tak wyliczonej kwoty należy obliczyć VAT wg stawki obowiązującej w Polsce, dla danego typu usługi. Najczęściej będzie to 23%.

Uwaga! Jeśli usługa kupowana od Stripe Payments dotyczy pośrednictwa w płatnościach (usług finansowych), to jest ona zwolniona z podatku VAT w Polsce. Oznacza to, że przy wprowadzaniu importu usługi w ifirma należy wybrać stawkę “zw”, wówczas faktura zostanie wykazana wyłącznie w ewidencji sprzedaży VAT oraz w ewidencji KPIR.

Jeśli dostałeś fakturę, na której jest wykazany polski podatek VAT, przeczytaj: Dlaczego dostałem od zagranicznego kontrahenta fakturę z VAT?

Rozliczenie faktury od Stripe Payments przez czynnego podatnika VAT

Obliczony podatek VAT, podatnicy czynny ujmują zarówno w ewidencji sprzedaży oraz zakupu VAT – wobec czego podatek należny oraz naliczony zrównują się i jest to transakcja neutralna podatkowo.

W KPiR należy ująć wydatek, czyli całościową kwotę wykazaną na fakturze (netto) przeliczony na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Przykład 1.

Pan Marek, czynny podatnik VAT, otrzymał od Stripe Payments International fakturę, za usługi inne niż finansowe, z:

Datą wystawienia (date issued): 11 maja 2021

b) Kwotą na fakturze: 40 USD

c) faktura została wystawiona po opłaceniu dokonanym w dniu 10 maja 2021

Jak należy rozliczyć taką fakturę?

1. Rozliczenie w VAT:

a. kurs dolara NBP z 07.05.2021: 3,7861 zł (dla celów VAT)

b. do zaksięgowania w VAT: (40*3,7861)*23% = 34,83 zł

2. Rozliczenie w PIT:

a. kurs dolara NBP z 10.05.2021: 3,7493 zł

b. do zaksięgowania w KPIR w dacie wystawienia faktury: 40*3,7493= 149,97 zł

Rozliczenie faktury od Stripe Payments przez podatnika zwolnionego z VAT

Podatnicy zwolnieni z VAT, również są zobowiązani do samodzielnego obliczenia podatku VAT. Obliczenia należy dokonać w sposób wskazany w nagłówku “Jak obliczyć VAT z faktury Stripe Payments?”. Tak obliczony podatek należy wykazać w deklaracji VAT-9M lub VAT-8 oraz go zapłacić.

W KPiR należy ująć wydatek, czyli kwotę całościową wykazaną na fakturze w przeliczeniu na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Ujmuje się kwotę netto, ponieważ obliczony podatek VAT można ująć w kosztach, tylko jeśli będzie zapłacony. Podatek VAT wpisuje się do KPiR w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8.

Przykład 2.

Pani Anita, zwolniona z VAT, otrzymała od Stripe Payments International fakturę, za usługi inne niż pośrednictwo w płatnościach z:

a) Datą wystawienia (date issued): 11 maja 2021

b) Kwotą na fakturze: 40 USD

c) faktura została wystawiona po opłaceniu dokonanym w dniu 10 maja 2021

Obliczenie VAT, który należy zapłacić:

a. kurs dolara NBP z 07.05.2021: 3,7861 zł

b. VAT do zapłaty: (40*3,7861)*23%=34,83 zł

Rozliczenie w PIT:

a. kurs dolara NBP z 10.05.2021: 3,7493 zł

b. kwota do zaksięgowania w KPIR w dacie wystawienia faktury: 40*3,7493= 149,97 zł

c. VAT do zaksięgowania w KPIR (w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8): 34,83 zł

Faktura od Stripe Payments a podatek PIT

W niektórych przypadkach zakup od Stripe Payments wiąże się z zapłatą podatku PIT przez kupującego. Dotyczy to m.in. zakupu licencji.

Więcej w artykule: Zakup oprogramowania z zagranicy a podatek u źródła.

Nabywca usługi może być jednak zwolniony z PIT – wystarczy uzyskać od Stripe Payments certyfikat rezydencji podatkowej.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie