Warunki uprawniające do Małego ZUS PLUS w 2022 roku

mały zus plus 2022 warunki

Chcesz skorzystać z Małego ZUS Plus? Sprawdź, czy spełniasz warunki.

Mały ZUS Plus 2022. Materiał video

 

Polski Ład zmienił zasady naliczania i zapłaty składki zdrowotnej od 2022 roku, ale składki na ubezpieczenia społeczne mogą być rozliczane na dotychczasowych zasadach. Przedsiębiorcy, przy spełnieniu ustawowych warunków, mogą skorzystać z preferencyjnych forma zapłaty składek społecznych. Jedną z nich jest Mały ZUS Plus i w dzisiejszej publikacji napiszemy, jakie należy spełniać warunki, aby z niego skorzystać.

Kto może skorzystać z Małego ZUS Plus?

Z Małego ZUS Plus może skorzystać każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą. Nie skorzysta z tej opcji osoba, która dopiero rozpoczyna prowadzenie firmy, a wynika to z warunków uprawniających do tej preferencji, które zostały opisane poniżej.

Warunki uprawniające do Małego ZUS PLUS

W przepisach zostały zapisane warunki progowe uprawniające do skorzystania z Małego ZUS:

 • przychód z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym 2021 r. nie może przekroczyć kwoty 120.000 zł – jeśli działalność była prowadzona przez cały rok, a jeśli tylko przez część roku to ten limit ustalamy proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia działalności. Podstawa do naliczania składek społecznych jest liczona od kwoty dochodu,
 • w 2021 roku działalność musi być prowadzona przez co najmniej 60 dni,
 • przedsiębiorca nie opłaca składek ZUS na zasadach preferencyjnych i nie korzysta z ulgi na start,
 • osoba opłacająca kartę podatkową musi być czynnym podatnikiem VAT,
 • nie prowadzili pozarolniczej działalności jako:
  • twórca, artysta,
  • osoba prowadząca działalność w zakresie wolnego zawodu,
  • wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
  • osoba prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół,
 • nie wykorzystali 36-miesięcznego limitu (w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej) korzystania z „małego ZUS”,
 • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem jej rozpoczęcia wykonywali (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy) w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym czynności wchodzące w zakres zawartej z pracodawcą umowy.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość