Warunki uprawniające do Małego ZUS PLUS w 2022 roku

mały zus plus 2022 warunki

Chcesz skorzystać z Małego ZUS Plus? Sprawdź, czy spełniasz warunki.

Polski Ład zmienił zasady naliczania i zapłaty składki zdrowotnej od 2022 roku, ale składki na ubezpieczenia społeczne mogą być rozliczane na dotychczasowych zasadach. Przedsiębiorcy, przy spełnieniu ustawowych warunków, mogą skorzystać z preferencyjnych forma zapłaty składek społecznych. Jedną z nich jest Mały ZUS Plus i w dzisiejszej publikacji napiszemy, jakie należy spełniać warunki, aby z niego skorzystać.

Kto może skorzystać z Małego ZUS Plus?

Z Małego ZUS Plus może skorzystać każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą. Nie skorzysta z tej opcji osoba, która dopiero rozpoczyna prowadzenie firmy, a wynika to z warunków uprawniających do tej preferencji, które zostały opisane poniżej.

Warunki uprawniające do Małego ZUS PLUS

W przepisach zostały zapisane warunki progowe uprawniające do skorzystania z Małego ZUS:

 • przychód z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym 2021 r. nie może przekroczyć kwoty 120.000 zł – jeśli działalność była prowadzona przez cały rok, a jeśli tylko przez część roku to ten limit ustalamy proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia działalności. Podstawa do naliczania składek społecznych jest liczona od kwoty dochodu,
 • w 2021 roku działalność musi być prowadzona przez co najmniej 60 dni,
 • przedsiębiorca nie opłaca składek ZUS na zasadach preferencyjnych i nie korzysta z ulgi na start,
 • osoba opłacająca kartę podatkową musi być czynnym podatnikiem VAT,
 • nie prowadzili pozarolniczej działalności jako:
  • twórca, artysta,
  • osoba prowadząca działalność w zakresie wolnego zawodu,
  • wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
  • osoba prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół,
 • nie wykorzystali 36-miesięcznego limitu (w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej) korzystania z „małego ZUS”,
 • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem jej rozpoczęcia wykonywali (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy) w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym czynności wchodzące w zakres zawartej z pracodawcą umowy.

Mały ZUS Plus 2022. Materiał video:

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość