Warunki uprawniające do Małego ZUS PLUS w 2022 roku
Chcesz skorzystać z Małego ZUS Plus? Sprawdź, czy spełniasz warunki.
Mały ZUS Plus 2022. Materiał video
Polski Ład zmienił zasady naliczania i zapłaty składki zdrowotnej od 2022 roku, ale składki na ubezpieczenia społeczne mogą być rozliczane na dotychczasowych zasadach. Przedsiębiorcy, przy spełnieniu ustawowych warunków, mogą skorzystać z preferencyjnych forma zapłaty składek społecznych. Jedną z nich jest Mały ZUS Plus i w dzisiejszej publikacji napiszemy, jakie należy spełniać warunki, aby z niego skorzystać.
Kto może skorzystać z Małego ZUS Plus?
Z Małego ZUS Plus może skorzystać każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą. Nie skorzysta z tej opcji osoba, która dopiero rozpoczyna prowadzenie firmy, a wynika to z warunków uprawniających do tej preferencji, które zostały opisane poniżej.
Warunki uprawniające do Małego ZUS PLUS
W przepisach zostały zapisane warunki progowe uprawniające do skorzystania z Małego ZUS:
przychód z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym 2021 r. nie może przekroczyć kwoty 120.000 zł – jeśli działalność była prowadzona przez cały rok, a jeśli tylko przez część roku to ten limit ustalamy proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia działalności. Podstawa do naliczania składek społecznych jest liczona od kwoty dochodu,
w 2021 roku działalność musi być prowadzona przez co najmniej 60 dni,
przedsiębiorca nie opłaca składek ZUS na zasadach preferencyjnych i nie korzysta z ulgi na start,
osoba opłacająca kartę podatkową musi być czynnym podatnikiem VAT,
nie prowadzili pozarolniczej działalności jako:
twórca, artysta,
osoba prowadząca działalność w zakresie wolnego zawodu,
wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
osoba prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół,
nie wykorzystali 36-miesięcznego limitu (w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej) korzystania z „małego ZUS”,
nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem jej rozpoczęcia wykonywali (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy) w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym czynności wchodzące w zakres zawartej z pracodawcą umowy.
Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.
Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.
Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga.
O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Program Aktywny Maluch to dofinansowanie na utworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki dla najmłodszych dzieci. Jeśli prowadzisz lub chcesz utworzyć żłobek czy klub dziecięcy, przeczytaj, na czym polega program oraz jaka jest wysokość wsparcia finansowego.
Jakie bariery hamują rozwój firm w Polsce? To pytanie zadali sobie przedstawiciele Grant Thornton, którzy przeprowadzili szczegółowe badanie, analizując siedem barier rozwoju średnich i dużych firm. W poniższym artykule przedstawiamy i omawiamy wyniki ankiety, a także przyglądamy się strategiom, jakie mogą pomóc przedsiębiorcom z Polski w ominięciu tych przeszkód i rozwijaniu się bez barier.
Imker i Influencers Live Wrocław zbadali kondycję rynku ekonomii twórców w Polsce i wydali raport pt. „Ekonomia twórców po polsku 2024”. Raport ten pokazuje, jak polscy twórcy internetowi radzą sobie finansowo i jakie źródła dochodów są dla nich najważniejsze. Badanie to dostarcza interesujących wniosków na temat rzeczywistości, w której funkcjonują twórcy treści online w naszym kraju. Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia influencer, wyniki tego raportu z pewnością Cię zainteresują.
Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.
Klauzula informacyjna –
kontakt
telefoniczny marketing
Jeżeli wyrazisz zgodę, zadzwonimy do Ciebie, aby przybliżyć Ci naszą
ofertę. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie, wysyłając
wiadomość e-mail na adres iod@ifirma.pl. Administratorem Twoich
danych
osobowych będzie IFIRMA SA z siedzibą we Wrocławiu przy ul.
Grabiszyńskiej 241G, 53-234 Wrocław. Więcej o tym, jak chronimy
Twoje
dane dowiesz się na stronie: https://www.ifirma.pl/rodo