Blog ifirma.pl

Zarobki freelancera: ile zarabia python developer? 

|
Jakie kompetencje i umiejętności powinien posiadać dobry python developer? Jak wygląda mediana zarobków, biorąc pod uwagę aktywność zawodową programistów w największych miastach w Polsce?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Kim jest python developer?

Python developer jest pracownikiem odpowiedzialnym za kodowanie, projektowanie, wdrażanie projektów programistycznych oraz za korektę ewentualnych błędów.

Programista języka python może mieć szeroki zakres obowiązków, począwszy od projektowania struktury kodu, przez programowanie gier i multimediów, skończywszy na tworzeniu narzędzi niezbędnych do wykonywania określonych zadań w firmie.

Według polskiej Klasyfikacji zawodów i specjalności, programista/koder pracujący przy użyciu języka python jest zaliczany do grona programistów aplikacji.

Ścieżka kariery: studia i kwalifikacje

Developer python, jako specjalista korzystający ze zdobyczy technologicznych, powinien w stopniu zaawansowanym znać się na obsłudze komputera, a także posiadać rozbudowaną wiedzę programistyczną. Jako zawód nieregulowany, programista python nie musi posiadać kierunkowego wykształcenia, choć w praktyce jest to jak najbardziej pożądany aspekt.

Największą szansę na zatrudnienie mają osoby, które ukończyły przynajmniej jedne studia wyższe pierwszego stopnia na kierunku związanym z informatyką, fizyką bądź matematyką. Dodatkowym atutem, działającym na korzyść aplikanta, będą wszelkiego rodzaju weryfikowalne certyfikaty i poświadczenia ukończonych kursów, np. związanych z rozwojem oprogramowania.

Specjalista-programista, jako osoba korzystająca ze specjalistycznych programów i aplikacji, musi w zaawansowanym stopniu władać językiem angielskim – będzie to kolejny plus, który działa na korzyść kandydata w procesie rekrutacji.

Jak zostać python developerem?

Przyszły python developer powinien korzystać z praktyk studenckich, które pomogą mu nabyć rozeznania i pierwszego doświadczenia w pracy. Edukowanie się na uczelni wyższej, a także przebyte staże i praktyki mogą być jednak niewystarczające – python developer musi dokształcać się na własną rękę, np. korzystając z dostępu do seminariów, czy kursów.

Niektóre przedsiębiorstwa IT przyjmują na praktyki/staże nie tylko studentów pierwszego, czy drugiego stopnia, ale także wszystkich zainteresowanych rozwojem swoich umiejętności. Dla osób bez kierunkowego wykształcenia jest to duża szansa, aby podszkolić się i zebrać cenne doświadczenie w pracy w firmie.

Jakie są perspektywy dalszego zatrudnienia?

Developer python to zawód rozwojowy, w którym wymagany jest ustawiczny rozwój pracownika. Technologia, która nieustannie się zmienia, pozwala wykorzystywać język python w wielu obszarach o niepodważalnym potencjale.

Rozszerzenia i biblioteki języka python wykorzystywane są m.in. w kontekście programowania sztucznej inteligencji, przetwarzania grafik, czy tworzenia oprogramowania dla robotów. Niejako determinuje to ścieżkę rozwoju programisty, który musi nieustannie doskonalić swoje zdolności i często aktualizować swoją wiedzę.

Początkujący developer python jest zatrudniany np. na stanowisko junior-specialist. Wraz z uzyskiwanym doświadczeniem, istnieje możliwość awansu pionowego. Specjalista ds. programowania python może objąć także stanowisko kierownicze, bądź stać się liderem realizowanego projektu.

Cennym źródłem potwierdzenia kompetencji jest własnoręcznie sporządzane portfolio, dzięki któremu programista python może starać się o pracę w preferencyjnym przedsiębiorstwie.

Zarobki: ile zarabia python developer?

Średnie zarobki na stanowisku python developer wynoszą ok. 11500 złotych „na fakturze”, wobec czego są o ponad 6700 złotych wyższe, niż średnia krajowa. Na największe gaże mogą liczyć programiści, którzy zostali zatrudnieni w największych korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Niebagatelne znaczenie ma także miejsce wykonywania pracy – najwyższe pensje dotyczą specjalistów pracujących w stolicy Polski.

W przypadku pracy specjalistów od języka python dominują dwa wiodące rodzaje zatrudnienia: umowa o pracę oraz realizowanie zleceń jako wolny strzelec. Lepszą pensję zdobywają osoby, które posiadają rozbudowane, specjalistyczne doświadczenie w branży.

Ile zarabia junior python developer, czyli początkujący specjalista? Niedoświadczeni programiści otrzymują zwykle wypłaty o kilkadziesiąt procent niższe, niż średnia zarobków w omawianym zawodzie.

Ile zarabia programista python? Rodzaje umów i wynagrodzenie:
Wartości dla zarobków brutto 11 500 zł

Kwota netto przy umowie o pracę

8 198 zł

Kwota netto przy umowie zleceniu

8 690 zł

Kwota netto przy umowie o dzieło

9 936 zł

Kwota netto przy B2B

9 492 zł

Python developer umowa o pracę

Jedną z najpopularniejszych form zatrudnienia programisty python jest standardowa umowa o pracę. Początkujący developer, czyli tzw. junior-specialist, może liczyć na ok. 4000-5000 złotych na rękę. Po ukończeniu kilku miesięcy pracy i pozytywnym ocenieniu przydatności pracownika, pensja kodera zaczyna sukcesywnie rosnąć. Mediana wynagrodzeń dla specjalistów, pracujących na zasadach umowy o pracę, wynosi 8198 złotych netto.

Oprócz pensji, programiści otrzymują bogaty pakiet benefitów (w szczególności, gdy pracują w dużych przedsiębiorstwach). Na jakie udogodnienia, ze strony pracodawcy, mogą liczyć developerzy języka python? To przede wszystkim prywatna opieka medyczna, dofinansowania do nauki języków, kursów i zachęcanie pakietami sportowymi do aktywności fizycznej. Spora część pracowników (ok. 28%) otrzymuje także dodatkowe, bezpłatne ubezpieczenie na życie.

Warto jednak mieć na uwadze, iż specjalista-programista zarabiający np. przeciętne wynagrodzenie dla tego zawodu, wkracza w drugi próg podatkowy – oznacza to, że w miesiącach: wrzesień, październik, listopad, grudzień kwota netto zostanie pomniejszona zgodnie z nowymi wyliczeniami podatkowymi.

Oto ile zarabia python developer zatrudniony na umowę o pracę. Porównanie udziału kwoty netto, podatków i składek w kwocie brutto.

python developer umowa o pracę

Programista python na umowie zleceniu/umowie o dzieło

Umowy cywilnoprawne obligują specjalistę do współpracy na nieco innych zasadach, niż w przypadku zwykłej umowy o pracę. Wypełnianie obowiązków na zasadzie umowy o dzieło, bądź w ramach umowy zlecenie, bardzo często wiąże się z koniecznością samodzielnego wyszukiwania projektów do realizacji.

W niektórych przypadkach pracodawca może umówić się z pracownikiem na tego typu współpracę – jest to jednak mniej pewna i stabilna forma zatrudnienia. Co prawda freelancer-developer jest w stanie zarobić nieco więcej, niż w przypadku tradycyjnej współpracy, to jednak w przypadku tychże umów nie zawsze występuje konieczność opłacania np. składek zdrowotnych.

 

Zarobki python developer na umowie o dzieło vs umowie zlecenie
Wartości dla zarobków brutto 11 500 zł
Składniki wynagrodzeniaUmowa zlecenieUmowa o dzieło
Ubezpieczenie emerytalne1122 zł0 zł
Ubezpieczenie rentowe173 zł0 zł
Ubezpieczenie chorobowe0 zł0 zł
Ubezpieczenie zdrowotne918 zł zł0 zł
Podatek597zł1 564 zł
Kwota netto8 690 zł9 936 zł
 

Python developer działalność gospodarcza (B2B)

Popularną formą wykonywania zawodu python developer jest założenie własnej działalności gospodarczej i funkcjonowanie w ramach współpracy B2B. Przeciętne wynagrodzenie netto, jakie uzyskują osoby będące na samozatrudnieniu, wynosi ok. 9500 złotych. Dotyczy to osób korzystających z podatkowej „ulgi na start” – od połowy roku wynagrodzenie będzie o kilkaset złotych niższe, niż w miesiącach styczeń-czerwiec.

Zalety i wady takiego rozwiązania

Własna działalność gospodarcza otwiera nowe możliwości dla developera ze specjalizacją języka programowania python. Może on zacząć: profesjonalnie reklamować się w sieci, założyć własną stronę internetową, pozyskiwać klientów i odliczać koszty działalności od podatków. To także większa swoboda w dobieraniu zleceń i projektów. Klienci, którzy szukają realizatorów projektów, chętniej wybierają osoby dysponujące pewną renomą i profesjonalizmem. Jedną z wad współpracy B2B jest konieczność odprowadzania składek i płacenia podatków, w tym trzymanie kontroli nad sprawami księgowymi. Na szczęście jednak usługi księgowe online

Możliwości pozyskania środków na rozpoczęcie działalności

Osobom, które planują otworzyć swoją działalność gospodarczą, mogą zostać przyznawane dotacje i dofinansowania z funduszy europejskich, czy też z lokalnych urzędów pracy. Zastrzyk finansowy może okazać się cenną pomocą w kontekście wyposażenia miejsca pracy, czy zakupu nowoczesnego komputera i oprogramowania.

programista python na b2b

 

Python developer działalność gospodarcza – wykres przedstawiający udział kwoty netto, ubezpieczenia zdrowotnego, zaliczki na podatek i innych kosztów w całkowitej zarobionej kwocie brutto.

Ile zarabia python developer w największych miastach w Polsce?

Poniżej zaprezentowano przykładowe, średnie zarobki, osiągane przez python developerów w pięciu dużych miastach w Polsce. Pod uwagę wzięto spersonalizowane kryteria, m.in.:

 • Zajmowane stanowisko: senior developer;
 • Staż pracy: minimum 2 lata;
 • Rodzaj firmy: duże przedsiębiorstwo;
 • Wykształcenie: wyższe pierwszego stopnia, kierunek informatyka;

Zarobki w Warszawie

Python developer Warszawa: średnia stawka miesięczna, za pracę w dużej firmie w Warszawie na stanowisku senior python developer, wynosi ok. 12000 złotych brutto. 

Zarobki w Krakowie

Python developer Kraków: w grodzie Kraka można zarobić ok. 10000 złotych „na fakturze” – jest to średnia stawka miesięczna.

Zarobki w Łodzi

Python developer Łódź: w stolicy województwa łódzkiego mediana zarobków specjalisty ds. python development wynosi ok. 9700 złotych z podatkami i opłatami.

Zarobki we Wrocławiu

Python developer Wrocław: w dolnośląskim mieście zarobki programisty python wynoszą ok. 9800 złotych brutto.

Zarobki w Poznaniu

Python developer Poznań: praca na stanowisku senior-developer w największym mieście Wielkopolski jest warta miesięcznie ok. 9700 złotych brutto.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Python developer kto to jest i czym się zajmuje?

   Programista python zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem rozwiązań związanych z interpretowanym językiem python, czyli np. rozwijaniem oprogramowania zgodnie z oczekiwaniami zleceniodawcy.
  2. Python developer co robi i jak wygląda jego praca?

   Specjalista zajmuje się takimi zagadnieniami, jak rozwój aplikacji, multimediów, gier komputerowych, programowanie sztucznej inteligencji czy praca nad automatyzacjami. Developer może pracować w biurze, jak i zajmować się swoimi obowiązkami w trybie zdalnym (zwłaszcza na samozatrudnieniu).
  3. Ile zarabia python developer o dużym stażu, a ile zarabia junior python developer?

   Różnice sięgają kilku tysięcy złotych. Początkujący programista (junior-specialist) zarobi ok. 4000-5000 tysięcy złotych, natomiast osoba o min. dwuletnim stażu może liczyć na zarobki sięgające ponad 11000 złotych.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie