Co można załatwić przez ePUAP: zaświadczenie o niezaleganiu składek ZUS

zaświadczenie o niezaleganiu zus rwn

Czasami przedsiębiorcy potrzebują potwierdzenia, że nie zalegają z opłacaniem składek ZUS – czy to na ubezpieczenie zdrowotne, czy ubezpieczenia społeczne. Możliwe jest uzyskanie dokumentu, który o tym zaświadcza. W dodatku nie trzeba w tym celu odwiedzać fizycznej siedziby ZUS-u, zamiast tego wystarczy skorzystać z możliwości ePUAP. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS – czytaj dalej.

ZUS wniosek o niezaleganie – jak go uzyskać? 

Dzięki administracji elektronicznej w Polsce można załatwić coraz więcej spraw przez internet. Wiele zaświadczeń i dokumentów, które poświadczają status przedsiębiorcy jest dostępnych w wersji online – wystarczy złożyć o nie wniosek.

Podobnie jest z potwierdzeniem niezalegania ze składkami ZUS. Takie potwierdzenie wymagane jest czasem przez banki przed udzieleniem kredytu, albo przez urzędy pracy, jeśli przedsiębiorca pobierał dotację na swoją działalność i musi się z niej rozliczyć.

Dróg do tego jest kilka – można je bardzo łatwo uzyskać przez internetową witrynę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, albo stronę biznes.gov.pl. Oto krótka instrukcja jak tego dokonać przez stronę ZUS. 

ZUS zaświadczenie o niezaleganiu online – krok po kroku 

 1. Wchodzimy na stronę ZUS.pl i klikamy opcję logowania do PUE – Platformy Usług Elektronicznych. 
 2. Na stronie logowania możemy wybrać logowanie przez profil zaufany/login.gov, bankowość internetową lub za pomocą kwalifikowanego podpisu elektrycznego. Opcja z profilem zaufanym lub bankowością wydaje się najłatwiejsza i zabiera najmniej czasu. 
 3. Po potwierdzeniu swoich danych przechodzimy do zakładki Płatnik. 
 4. Z katalogu dostępnych usług wybieramy opcję 'Złożenie dokumentu ZUS-RWN’ – to właśnie druk, który stanowi wniosek o wydanie potrzebnego nam zaświadczenia. 
 5. Wypełniamy wniosek ZUS RWN w wersji elektronicznej i decydujemy o tym, w jaki sposób chcemy odebrać zaświadczenie. System automatycznie zaznacza odbiór online, przez serwis PUE, wówczas zaświadczenie otrzyma się na skrzynkę odbiorczą dostępną jako 'Dokumenty i wiadomości’. Inną z opcji jest wysyłka pocztą tradycyjną na podany adres, zaś trzeci wariant to odbiór osobisty w siedzibie ZUS.

Na koniec podpisujemy wniosek za pomocą certyfikatu kwalifikowanego, e-dowodu, lub profilu zaufanego ePUAP i wysyłamy go do urzędu. 

Przyjrzyjmy się dokładnie, co trzeba uzupełnić we wniosku RWN.

ZUS RWN wniosek o niezaleganie składek: 

W górnej części formularza znajduje się instrukcja wypełniania ze standardowym przypomnieniem, by wypełniać formularz drukowanymi literami, pola wyboru zaznaczać X-em, używać tuszu czarnego lub niebieskiego i – co szczególnie istotne – podawać adres korespondencyjny, właściwy dla załatwienia tej sprawy.

 Poniżej znajduje się miejsce na dane wnioskodawcy, w kolejnych polach wpisuje się:

 • NIP,
 • REGON, 
 • PESEL, 
 • rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości, 
 • nazwę lub imię i nazwisko płatnika,
 • adres,  
 • numer telefonu dla ułatwienia kontaktu.

Na koniec podaje się liczbę egzemplarzy zaświadczenia, o jaką się wnioskuje, a poniżej zaznacza sposób odbioru odpowiedzi

Jak długo czeka się na wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS

ZUS wskazuje, że termin oczekiwania na wydanie dokumentu RWN w wersji papierowej wynosi do 7 dni. Nieco szybciej powinna być dostępna internetowa wersja druku, w formacie .xml.

W przypadku wizyty osobistej w urzędzie, o ile sytuacja nie budzi wątpliwości, takie zaświadczenie może być wydane od razu. Po otrzymaniu wniosku, pracownik ZUS sprawdzi Twoją historię wpłat z tytułu składek i dokumenty rozliczeniowe. Na tej podstawie wyda decyzję o zaświadczeniu, bądź jego odmowę.

Zaleganie składek ZUS – co jeśli wnioskodawca zalega ze składkami? 

W sytuacji, gdy osoba wnioskująca o wydanie druku ZUS RWN zalega z opłatą jakichś składek, ZUS wydaje decyzję odmowną, nie mogąc wydać zaświadczenia. Od decyzji też można się odwoływać na drodze sądowej, jeśli istnieją ku temu przesłanki. 

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Kto może złożyć ZUS wniosek o niezaleganie? 

  Wniosek może złożyć każdy płatnik składek. 

 2. 🔸Na jakim druku składa się wniosek o niezaleganie składek ZUS?

  Jest to wniosek RWN, a dokładniej WNIOSEK PŁATNIKA SKŁADEK O WYDANIE ZAŚWIADCZENIA O NIEZALEGANIU W OPŁACANIU SKŁADEK.

 3. 🔸Jak można uzyskać ZUS zaświadczenie o niezaleganiu online?

  Poprzez stronę ZUS, portal PUE lub stronę biznes.gov.pl, a w każdym z tych przypadków dane potwierdza się za pomocą ePUAP/ profilu zaufanego. 

 4. 🔸Jak długo czeka się na wydanie dokumentu z ZUS o niezaleganie? 

  Maksymalny czas oczekiwania na wersję papierową wynosi 7 dni, wersja elektroniczna zwykle dostępna jest szybciej.

 5. 🔸Czy ZUS może odmówić wydania zaświadczenia o niezaleganiu składek?

  Tylko w przypadku, jeśli płatnik rzeczywiści zalega z płatnościami jakichkolwiek składek. 

 6. 🔸Jakie składki są wyszczególnione na zaświadczeniu?

  Na zaświadczeniu wymienione są składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Emerytur Pomostowych i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość