Blog ifirma.pl

5 oznak, że czas założyć własną firmę

|
|
6 minut czytania
Pomimo powszechnego przekonania o licznych trudnościach łączących się z prowadzeniem własnego biznesu, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się właśnie na takie rozwiązanie.

Kiedy założyć własną firmę - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dominującym czynnikiem jest tu wolność kojarzona z własną działalnością gospodarczą. Równolegle samo założenie firmy nie stanowi już aż tak skomplikowanego procesu, jak jeszcze jakiś czas temu. Skąd jednak mieć pewność, że właśnie teraz nadszedł najlepszy czas na założenie własnego biznesu?

Posiadanie własnej firmy a korzyści

Prowadzenie własnego biznesu to z jednej strony całkiem duże wyzwanie, a z drugiej korzystne rozwiązanie dla osób pragnących kreatywnie i efektywnie rozwijać swoje biznesowe wizje bez ograniczeń. Jedną z głównych zalet stanowi możliwość wdrażania przedsiębiorczych praktyk i zarabiania na własnych zasadach, uzyskując niezależność finansową.

Indywidualni przedsiębiorcy mają również odpowiednie warunki do zapewnienia sobie upragnionej elastyczności działań bazujących na realizacji poszczególnych pasji i zainteresowań. To oni ustalają ile, jak i z kim pragną współpracować. Ostateczny harmonogram działań służbowych zależy więc od ich preferencji, co w znacznym stopniu ułatwia zadbanie o zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym oraz prywatnym.

Własny biznes łączy się również z potrzebą nieustannego doskonalenia i poszerzania umiejętności, stwarzając motywujące warunki do ciągłego samodoskonalenia w rozmaitych dziedzinach. Nie jest to więc sztywna realizacja nużących obowiązków, a satysfakcjonujący osiąganie indywidualnie wyznaczonych celów.

Kiedy założyć własną firmę – oznaki

Samo podjęcie decyzji o oficjalnym otworzeniu własnej firmy wymaga dokładnego przeanalizowania kilku kwestii, formułując przynajmniej ogólny zarys poszczególnych kroków działania. Tak opracowany pomysł na biznes minimalizuje różnego rodzaju ryzyka, które najczęściej wzbudzają strach u początkujących przedsiębiorców.

Równolegle już od pierwszych chwil warto mieć na uwadze, że pomimo licznych zalet, które niesie za sobą możliwość prowadzenia własnej działalności, nieuniknione jest także zmierzenie się z określonymi w tym obszarze wyzwaniami.

Jedno z nich stanowi pozyskanie kapitału, który pozwoli na rozpoczęcie działalności. W tym ujęciu kluczowy aspekt stanowi również zadbanie o samych klientów, skupiając się na procesie rozbudowywania bazy odbiorców czy dostarczania im jak najbardziej satysfakcjonującej oferty. Tym samym niezbędnym elementem okazuje się także nieustanne doskonalenie własnych działań, technik czy strategii, co stwarza korzystne warunki do efektywnego rozwoju całej firmy.

Przywołując hasło prowadzenia własnego biznesu, jednym z pierwszych nasuwających się skojarzeń jest wolność i swoboda realizowanych działań. Jednak niektóre okoliczności, poświęcając dominującą uwagę charakterowi wykonywanych czynności, sprawiają, że oficjalne założenie działalności gospodarczej, poprzez rejestrację firmy , staje się koniecznością.

Równolegle świat biznesu kreuje również mnóstwo sytuacji charakteryzujących się pełną dowolnością w kwestii formalnego założenie własnej firmy. W takich okolicznościach podstawowym kryterium oceny alternatyw staje się ich opłacalność opierająca się w dużej mierze na analizie poszczególnych obciążeń podatkowych.

Poniżej przedstawiamy również inne oznaki, które mogą wskazywać na to, że nadszedł odpowiedni czas, by założyć własny biznes.

 1. Masz innowacyjny pomysł

  Własny biznes to idealne rozwiązanie na połączenie pasji z pracą zarobkową, co stwarza przyjazne warunki do kreatywnego myślenia pobudzającego wdrażanie często rewolucyjnych pomysłów. Istnieje wiele przypadków, w których to innowacyjne pomysły przedsiębiorców stawały się głównym punktem zapalnym do budowy niezależnej firmy.

  Takie środowisko, szczególnie, gdy możliwa jest współpraca z równie zaangażowanymi kreatywnymi specjalistami, to idealne warunki do testowania nowych rozwiązań, badając sam rynek i reakcje docelowych klientów. Czasami funkcjonujące już od jakiegoś czasu na rynku firmy nie są do końca otwarte na nowe rozwiązania podsuwane im z zewnątrz. Niechęć wynika z licznych obaw czy braku motywacji do optymalizacji działań w nieco szerszej perspektywie.

  Ostatecznie, pomimo wysokiego współczynnika ryzyka, to właśnie tworzenie nowych firm, bazując na innowacyjnych pomysłach, daje szansę na efektywną realizację pomysłów, co przynosi poczucie kreatywnego spełnienia dla samych przedsiębiorców.

 2. Cenisz niezależność

  Otworzenie własnej firmy łączy się z osiągnięciem satysfakcjonującego poczucia niezależności i decyzyjności. To przedsiębiorca posiada ostateczny głos dotyczący wszelkich kluczowych kwestii. Często, rozpoczynając już od samej wizji biznesowej, rozwój firmy bazuje na opracowanych celach, założeniach, a nawet indywidualnych marzeniach.

  W przeciwieństwie do pracy na etacie, własna działalność pozwala poczuć powiew wolności w kontekście kreowania samej strategii czy planu działań. To założyciel marki określa co i jak pragnie osiągnąć. Chociaż w tym kontekście przedsiębiorca przyjmuje na siebie również ogromną odpowiedzialność, możliwość pełnej kontroli nad ostatecznym kształtem firmy i jej finansów często bywa niezastąpionym motywatorem do doskonalenia własnych działań.

 3. Zależy Ci na elastyczności

  Czujesz, że szablonowy 8-godzinny dzień pracy nie jest najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie? Dla niektórych taki schemat pracy, zamiast motywować do działania, stopniowo wypala ogólne zaangażowanie zawodowe.

  Prowadzenie własnej firmy skutecznie zwalcza monotonię, zapewniając wysoką różnorodność każdego dnia pracy. To od nas zależy czym dokładnie pragniemy zajmować się w danym momencie i jak dużo czasu pragniemy poświęcić na poszczególne działania.

  Należy jednak pamiętać, by nieograniczona elastyczność nie zasłoniła racjonalnego podejścia. Pomimo licznych możliwości i braku ścisłej kontroli, każdy przedsiębiorca powinien realizować zadania wyłącznie w obszarze, w którym posiada odpowiednią wiedzę, co zminimalizuje ryzyko zaszkodzenia swojemu biznesowi. W końcu, nawet wykorzystując wszelkie zalety elastyczności miejsca pracy, stawką jest własny sukces.

 4. Potrafisz zmaksymalizować wydajność

  Podjęcie decyzji o otworzeniu własnego biznesu nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z organizacją indywidualnej pracy, co łączy się z wymogiem zapewniania zewnętrznej kontroli ich działań. Jeśli jednak potrafisz umiejętnie zarządzać czasem i kreować efektywny plan działania, a narzucane Ci schematy pracy wzmacniają poczucie marnowania własnego potencjału, warto rozważyć zwrot w stronę własnej działalności.

  Takie rozwiązanie to dobry sposób na maksymalizację efektywności działań i wykorzystywania zasobów. Znając swoje mocne i słabe strony, łatwiej dostosować system pracy, który pozwoli sprawnie osiągać jeszcze lepsze wyniki. W efekcie dodatkowo możliwe staje się zaoszczędzenie czasu również na bardziej przyjemne czynności, niekoniecznie związane wyłącznie z życiem zawodowym.

 5. Chcesz zarabiać więcej

  Nie satysfakcjonują Cię dotychczasowe zarobki, a nie widzisz perspektyw na rozwój w obecnej pracy? Prowadzenie własnej firmy stwarza korzystne warunki do osiągania naprawdę satysfakcjonujących wyników, co znajduje swoje odzwierciedlenie również w zarobkach, zwłaszcza, gdy uda się już zbudować wystarczająco silną pozycję marki na rynku.

  Wszystko jednak zależy jednak od umiejętnego opracowania i realizowania strategii biznesowej. Same początki często bywają ciężkie. Rozkręcanie firmy wymaga licznych nakładów pieniężnych. Czasochłonne jest także samo zdobywanie klientów, którzy będą gotowi zapłacić określoną cenę za oferowane im produkty.

  Wydobycie potencjału finansowego z własnego pomysłu wymusza przyjęcie przedsiębiorczej perspektywy umożliwiającej połączenie satysfakcji, która wynika z zawodowego robienia tego, co lubimy, również z realnymi korzyściami materialnymi.

Autor ifirma.pl

Oliwia Józefowiak

Autorka treści poruszających tematykę zarówno biznesową, e-commercową, oraz księgową. W tekstach tworzonych na ifirma.pl dąży do kreatywnego, ale też zrozumiałego omówienia często zawiłych aspektów z obszaru ekonomii, ułatwiając przedsiębiorczym osobom stawianie pierwszych kroków w świecie biznesu. Swoją wiedzę z obszaru rachunkowości oraz controllingu wciąż poszerza, realizując studia na tym kierunku. Na co dzień przyjmuje analityczną perspektywę, przemieniając nawet pozornie zwyczajne otoczenie w cenne źródło inspiracji.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie