Powr贸t

Symbol PKWiU na fakturze – czy jest konieczny?

symbol PKWiU na fakturze

Zastanawiasz si臋, czy masz obowi膮zek umieszczania symbolu PKWiU czy CN na fakturze? Szukaj odpowiedzi w tym artykule.

Zapisz si臋 do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj now膮 wiedz臋 z zakresu ksi臋gowo艣ci, biznesu i technologii. Tylko warto艣ciowe informacje.

Przedsiębiorcy w prowadzonej działalności gospodarczej mają niezliczoną ilość obowiązków, o których muszą pamiętać. Podstawowym dokumentem potwierdzającym sprzedaż jest faktura. Rodzi się pytanie, czy powinna ona zawierać również oznaczenia symbolami PKWiU dla usług i CN dla towarów. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy zamieszczanie na fakturach takich symboli jest konieczne.

W jakim celu stosuje się kody PKWiU i CN?

Od 1 lipca 2020 roku zaczęła obowiązywać nowa matryca stawek podatku VAT. Obecnie stosuje się kody:

 1. Dla towarów kody CN (Nomenklatura scalona) lub PKOB (Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych).
 2. Dla usług PKWiU 2015 (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług).

Celem wprowadzenia klasyfikacji jest ustalenie:

 • prawidłowej stawki podatku VAT i zwolnień od podatku,
 • prawidłowego oznaczenia GTU w JKP_V7,
 • czy dostawa objęta jest obowiązkowym split payment,
 • możliwości zastosowania zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej,
 • informacji wykorzystywanych w celach statystycznych.

W rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zawarte są szczegółowe informacje o strukturach PKWiU, tworzonych grupowaniach, budowie schematów klasyfikacji, powiązaniu grupowań PKWiU 2015 z innymi klasyfikacjami i nomenklaturami, również w handlu zagranicznym.

Czy zamieszczanie symbolu PKWiU/CN na fakturze jest konieczne?

Często przedsiębiorcy zastanawiają się, szczególnie jeśli stosują obniżone stawki VAT lub korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, czy powinni umieszczać na fakturach kody PKWiU lub CN. Od 2013 roku przedsiębiorca nie ma już obowiązku umieszczania kodów PKWiU czy CN na fakturze, żaden przepis nie wprowadza takich regulacji. Jeżeli chodzi o elementy, jakie powinna zawierać faktura, to zostało to zapisane w art. 106e ustawy o VAT, nie ma tam wzmianki o podawaniu kodów PKWiU czy CN na fakturze.

Przedsiębiorcy w celu ustalenia prawidłowego kodu PKWiU 2015 lub CN mogą korzystać z wyszukiwarki, którą oferuje na swojej stronie internetowej Główny Urząd Statystyczny (GUS). Nie obowiązują już kody PKWiU 2008, więc warto skorzystać z kluczy powiązań PKWiU 2008 z PKWiU 2015. Na tej stronie można skorzystać z powiązań kodów PKWiU 2015 z kodami CN, co jest również bardzo pomocne.

Najwa偶niejsze pytania

 1. 🔸W jakim celu stosuje si臋 kody PKWiU i CN?

  Celem tej klasyfikacji jest ustalenie:

  • prawid艂owej stawki podatku VAT i zwolnie艅 od podatku,
  • prawid艂owego oznaczenia GTU w JKP_V7
  • ,
  • czy dostawa obj臋ta jest obowi膮zkowym split payment
  • ,
  • mo偶liwo艣ci zastosowania zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej,
  • informacji wykorzystywanych w celach statystycznych.

 2. 🔸czy zamieszczanie PKWIU na fakturze jest konieczne?

  Od 2013 roku przedsi臋biorca nie ma ju偶 obowi膮zku umieszczania kod贸w PKWiU czy CN na fakturze, 偶aden przepis nie wprowadza takich regulacji.

Klauzula/ zastrze偶enie prawne na ifirma.pl

Zach臋camy do komentowania naszych artyku艂贸w. Wyra藕 swoje zdanie i w艂膮cz si臋 w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatk贸w i ksi臋gowo艣ci) u偶ytkownik贸w ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon 鈥 skontaktuj si臋 z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzib膮 we Wroc艂awiu. Dodaj膮c komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imi臋 i nazwisko, adres e-mail oraz tre艣膰 komentarza. W systemie odnotowywany jest tak偶e adres IP, z wykorzystaniem kt贸rego doda艂e艣 komentarz. Dane zostaj膮 zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane s膮 przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikaj膮cej z dodania komentarza. Dane s膮 przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak r贸wnie偶 w celu obrony lub dochodzenia roszcze艅. Dane w bazie systemu WordPress s膮 w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczeg贸艂ach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz si臋 ze strony polityki prywatno艣ci serwisu ifirma.pl.

Tw贸j znajomy zak艂ada firm臋 Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O ksi臋gowo艣ci wiemy wszystko,
偶eby艣 Ty nie musia艂

Daj si臋 zaskoczy膰 profesjonalnej wiedzy naszych ksi臋gowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre r臋ce. A mo偶e wolisz samodzieln膮 ksi臋gowo艣膰? Nasz program do ksi臋gowania online jest wyj膮tkowo prosty i intuicyjny w obs艂udze, podobnie jak narz臋dzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - r臋czymy za ka偶d膮 z us艂ug ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj si臋 z nami

Za艂贸偶 darmowe konto i testuj ifirm臋 bez zobowi膮za艅

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - ksi臋gowo艣膰

Ksi臋gowo艣膰