Blog ifirma.pl

Sprzedaż dokonana jako podatnik zwolniony z VAT – omówienie na przykładach

|
|
6 minut czytania
Zastanawiasz się, jak korygować sprzedaż dokonaną, jako podatnik VAT zwolniony? Dzisiaj będziemy szukali odpowiedzi na to pytanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, o ile nie ma przeciwwskazań ustawowych. Mamy dwa rodzaje zwolnień: przedmiotowe i podmiotowe, jednak w przypadku zwolnienia podmiotowego jak dojdzie do przekroczenia limitu sprzedaży w kwocie 200.000 zł, to należy dokonać rejestracji do podatku VAT i już wystawiać faktury z naliczonym podatkiem VAT. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jak postępować w przypadku sprzedaży dokonanej przez podatnika VAT zwolnionego.

Zwolnienie podmiotowe w VAT

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają przygodę z biznesem najczęściej mają dylemat czy zarejestrować się od razu do podatku VAT , czy też nie? Nie mówimy tutaj o przypadkach, kiedy jest obowiązek rejestracji do VAT od pierwszej sprzedaży dla niektórych towarów i usług. Oczywiście my nie doradzimy nikomu czy rejestrować się do VAT, czy nie, ale tytułem wprowadzenia do tematu przypominamy kilka informacji o zwolnieniu podmiotowym w VAT.

Przedsiębiorca, u którego wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT
Co wlicza się a czego się nie wlicza do limitu zostało wymienione w ustawie. Celem przybliżenia informacji na ten temat warto zapoznać się z dodatkowymi materiałami.

Poniżej podlinkowane zostały publikacje zawierają najważniejsze informacje na temat wyliczania limitu zwolnienia podmiotowego w VAT:

Przedsiębiorca może dobrowolnie zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego

Kiedy przedsiębiorca staje się podatnikiem VAT czynnym?

Do zmiany statusu przedsiębiorcy w VAT może dojść z mocy ustawy lub z wyboru. Przekroczenie limitu 200.000 zł obrotu w skali całego roku podatkowego rodzi obowiązek rejestracji do VAT. Jednak jeżeli taka jest wola przedsiębiorcy, to nie musi czekać z rejestracją, aż do przekroczenia limitu. Może to zrobić wcześniej i wówczas staje się czynnym podatnikiem VAT z dniem pierwszego dnia miesiąca.

Przykład 1

Pan Michał korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT, jednak postanowił, że pomimo limitu sprzedaży na poziomie 100.000 zł dokonana rejestracji do VAT od miesiąca września. Nie może jednak tego zrobić w trakcie miesiąca, tylko w zgłoszeniu rejestracyjnym wskazuje datę 1 września.

Przykład 2

Pan Jakub jest podatnikiem zwolnionym podmiotowo z VAT, jednak zbliża się już do limitu tego zwolnienia. Sprzedaż w bieżącym roku do 10 lipca wynosiła 195.000 zł. Jednak 11 lipca pan Jakub otrzymał zamówienie na kwotę 6.000 zł, tym samym limit 200.000 zł zostanie przekroczony. Oznacza to, że powinien być zarejestrowany w VAT już od 11 lipca, a faktura na kwotę 6.000 zł powinna być wystawiona z naliczonym podatkiem VAT należnym. Widzimy więc, jaka jest różnica w rejestracji jeśli będzie dobrowolna lub nastąpi utrata prawa do bycia czynnym podatnikiem VAT.

Kiedy dojdzie do korekty faktury VAT?

Przeprowadzanie transakcji handlowych przez czynnego podatnika VAT wiąże się z obowiązkiem wystawienia faktury, na której znajdzie się podatek VAT należny. Wiadomym jest, że wiele czynników może wpłynąć na zmianę faktury pierwotnej i wtedy ustawa o VAT pozwala na skorygowanie transakcji poprzez wystawienie faktury korygującej.

Korekta faktury jest wystawiana gdy:
 Podstawa opodatkowania lub kwota podatku wykazana w fakturze uległa zmianie  
 Dokonano zwrotu towarów lub opakowań  
 Dokonano zwrotu zaliczki w całości lub w części  

Korygowanie sprzedaży zwolnionej z VAT po przejściu na VAT

Przedmiotem naszej dzisiejszej publikacji jest przeanalizowanie , jak powinien postąpić przedsiębiorca w przypadku korekty faktury po zmianie statusu z podatnika VAT zwolnionego na czynnego. Niestety przepisy w żaden szczególny sposób nie odnoszą się do tej kwestii, mowa jest tylko o tym kiedy przedsiębiorca wystawia faktury korygujące, o czym napisaliśmy wcześniej. Sprawa więc nie jest oczywista, jaki będzie właściwy sposób postępowania, ponieważ przepisy milczą na ten temat. W tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak odwołać się do interpretacji podatkowych. W jednej z nich z dnia 26.12.2016 r. nr 2461-IBPP1.4512.751.2016.2.KJ podniesiony został temat korygowania faktur wystawionych w okresie korzystania ze zwolnienia od podatku VAT. W omawianej sprawie przedsiębiorca utracił prawo do zwolnienia podmiotowego z uwagi na przekroczenie tego limitu, a w dalszym ciągu wystawiał faktury bez podatku VAT. Przedsiębiorca zapytał czy ma skorygować faktury wystawione bez VAT w okresie, w którym z mocy ustawy był już czynnym podatnikiem VAT? W jego ocenie powinien skorygować faktury wystawione bez VAT do kwoty “zero”, a w to miejsce z bieżącą datą, wystawienia jednak z okresem sprzedaży z faktury pierwotnej wystawić faktury z naliczonym podatkiem VAT. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) zgodził się z tym stanowiskiem, w uzasadnieniu napisał m.in., że przedsiębiorca ma prawo skorygować faktury wystawione bez VAT, jako niezgodne z prawem i zastąpić je fakturami VAT. W wystawianych fakturach korygujących przed korektą powinien wskazać sprzedaż zwolnioną z art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy, natomiast po korekcie należy wskazać prawidłową podstawę opodatkowania oraz podatek należny od wykonanej usługi. Takie podejście potwierdza również Dyrektor KIS w interpretacji z dnia 02.10.2018 r. nr 0112-KDIL1-1.4012.565.2018.1.RW. Opisane tutaj sytuacja dotyczy przypadków, gdy cała kwota faktury powinna być opodatkowana w VAT, ale mogą wystąpić przecież przypadki, że po zarejestrowaniu do VAT nabywca przykładowo zwróci towar i trzeba będzie wystawić korektę faktury.

Korygowanie sprzedaży zwolnionej z VAT – zwrot towaru

Nie ma przepisu, z którego będzie wynikało, w jaki sposób należy postąpić, jeżeli dojdzie do zwrotu towaru objętego pierwotnie fakturą bez podatku VAT – przedsiębiorca korzystał ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Rodzi się pytanie, jak powinna wyglądać korekta faktury do takiego zwrotu? Wydaje się, że opisany poniżej na przykładzie sposób postępowania powinien być prawidłowy.

Przykład 3

Pan Henryk do czerwca korzystał ze zwolnienia z VAT, od 1 lipca zarejestrował się do podatku VAT. W lipcu nabywca zwrócił część zakupionego towaru, a więc pan Henryk wystawi fakturę korygującą. Faktura pierwotna była na kwotę 1.000 zł bez VAT, zwrot dotyczył towarów na kwotę 200 zł. W tej sytuacji korekta zostanie wystawiona z datą lipcową. Przed korektą powinna być wykazana kwota sprzedaży 1.000 zł bez VAT a po korekcie kwota 800 zł również bez podatku VAT, ponieważ dotyczy korekty sprzedaży pierwotnie zwolnionej od podatku VAT, co daje kwotę 200 zł do zwrotu. Z uwagi na brak regulacji prawnych zwrócono się z zapytaniem telefonicznym do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), która potwierdziła, że korekta faktury pierwotnie wystawionej w okresie zwolnienia podmiotowego również nie będzie zawierała podatku VAT. Nie ma to znaczenia, że w momencie wystawiania korekty przedsiębiorca był już czynnym podatnikiem VAT. Jednak zawsze w takich sytuacjach najlepiej skontaktować się z urzędem skarbowym, doradcą podatkowym czy zadzwonić na infolinię KIS.

Podsumowanie

W dzisiejszej publikacji poruszyliśmy temat wystawiania faktur korygujących po zmianie statusu przedsiębiorcy z podatnika korzystającego ze zwolnienia od podatku VAT na podatnika VAT czynnego. Z uwagi na brak przepisów, które regulowałyby kwestię wystawiania korekt do faktur wystawionych bez podatku VAT, które w okresie po rejestracji powinny być wystawione, w publikacji powołano się na interpretacje podatkowe. Co prawda okres ich wydania jest dość odległy, ale wydaje się że w dalszym ciągu są aktualne tym bardziej, że przepisy się nie zmieniły. Skoro organ podatkowy wskazuje, że faktury korygujące na plus po przejściu na VAT powinny w podstawie przyjmować prawidłową podstawę opodatkowania, to przez analogię ta zasada powinna również obowiązywać przy korektach na minus. Nie ma jednak 100% pewności, że taki model działania jest właściwy, dlatego w takich sytuacjach warto skontaktować z właściwym urzędem skarbowym lub wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie