Apel o odroczenie terminów składania deklaracji i informacji podatkowych

Nikt nie mógł i nie przewidział sytuacji, z jaką mamy do czynienia w chwili obecnej. Epidemia koronawirusa jest zjawiskiem bezprecedensowym, dlatego podejmowane działania po stronie decydentów powinny również mieć taki charakter i niewątpliwie mają. Ze strony licznych środowisk odzywają się głosy nawołujące do wprowadzenia w trybie nadzwyczajnym wielu zmian przepisów podatkowych i nie tylko.

Apele do Ministerstwa Finansów

Jak można przeczytać w licznych publikacjach z apelami do Ministerstwa Finansów o przesunięcie terminów podatkowych zwróciły się:

 • Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP),
 • Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP).

Chodzi oczywiście nie tylko o zagadnienia związane z podatkami, ale również o sprawozdania składane do innych instytucji.

Petycja Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

W apelu SKwP skierowanym do Premiera Polski można przeczytać, że w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną, która wpłynęła na sytuację kryzysową nie tylko w kraju, ale i na całym Świecie wnioskuje się o:

 1. Odroczenie terminów wszelkiego rodzaju terminów deklaracji i zeznań podatkowych.
 2. Odroczenie sprawozdań do Narodowego Banku Polskiego, głównego Urzędu Statystycznego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz wszelkich instytucji udzielających dotacji.
 3. Odroczenie raportów i zeznań okresowych, dla których rygorystyczne terminy wynikają z odrębnych przepisów, w tym o obrocie papierami wartościowymi, Prawa bankowego.

SKwP zwraca uwagę, że zamknięcie placówek oświatowych: żłobków, szkół, przedszkoli ma bezpośredni wpływ na zaistniałe okoliczności. W większości przypadków powstała sytuacja utrudnia bądź wręcz uniemożliwia wykonywanie czynności księgowych. Co nie pozostaje bez znaczenia i wpływu na dotrzymanie obowiązujących terminów sprawozdawczych. Księgowe to głównie kobiety, które opiekują się dziećmi, osobami starszymi, które w tej sytuacji wymagają ich obecności. Nie zawsze, albo bardzo rzadko możliwe jest wykonywanie przez księgowych pracy zdalnie. Wymagania sprzętowe, jak również zabezpieczenia na prywatnych komputerach, pod warunkiem, że księgowi takie posiadają, najczęściej nie spełniają podstawowych norm ochrony danych finansowych. Dodatkowo z pulpitów zdalnych nie jest możliwe wysyłanie deklaracji podatkowych.

Petycja Krajowej Rady Doradców Podatkowych

KRDP skierowała list do Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego, w którym można między innymi przeczytać, że:

 • W celu podjęcia działań ochronnych wnioskuje się o ograniczenie aktywności wewnątrzzawodowej co ma na celu ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa.
 • Trudności w realizacji wielu obowiązków, w tym podatkowych, może wywołać wiele negatywnych konsekwencji, szczególnie dla mikro i małych firm, które należałoby wyeliminować poprzez wprowadzenie w trybie pilnym specustaw.

Tego typu działania mogą przynieść również dodatkowe niewymierne korzyści w postaci tonowania nastrojów społecznych, które w tym niełatwym okresie nie napawają optymizmem. Uspokoi to przedsiębiorców i księgowych, którzy nie będą musieli podejmować decyzji o pójściu do pracy, co jest obarczone ryzykiem zachorowania na niebezpiecznego wirusa.

Zamknięcie urzędów skarbowych

Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o zawieszeniu aktywności urzędów skarbowych, a mianowicie zamknęło urzędy dla podatników w terminie od 13 do 27 marca 2020 roku. Podatnicy mogą w tym czasie kontaktować się z urzędem jedynie za pośrednictwem telefonu lub Internetu. Można również wrzucać dokumenty do specjalnie przygotowanych skrzynek, jakie znajdują się przed wejściem do budynku. Na stronach urzędowych pojawiają się liczne komunikaty i informacje zachęcające do korzystania z usług online.

Kontakt do urzędów skarbowych i inne cenne informacje można znaleźć tutaj.

Jakie terminy mogą być przedłużone?

W kontekście szczególnie mikro i małych firm ważna jest informacja, które deklaracje, zeznania i informacje mogą być odroczone w czasie. Jak można przeczytać w różnego rodzaju doniesieniach mówi się o,

 • deklaracji VAT-7, VAT-8, VAT-9M, VAT-12 i JPK. Proponowany termin ma być przesunięty do 30.04.2020 r.,
 • zeznania roczne: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 mówi się o przedłużeniu terminów o miesiąc a nawet dwa, czyli do końca czerwca 2020 roku.

Są to niewątpliwie uspokajające informacje dla nas wszystkich. Nie pozostaje nam nic innego jak w dalszym ciągu na bieżąco śledzić pojawiające się informacje. Wszystkie ważne i aktualne wiadomości będziemy zamieszczali w naszych publikacjach.

Koronawirus a działalność gospodarcza – pakiet osłonowy dla firm.
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 19 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań