Zasada działania podatku dochodowego opiera się na obliczaniu i opłacania zaliczek na podatek w trakcie roku podatkowego. Znane jest kilka form i metod obliczania miesięcznych, a w działalności gospodarczej również kwartalnych wpłat zaliczek do urzędu skarbowego. Obliczanie zaliczek w trakcie roku podatkowego należy do decyzji przedsiębiorcy. Ale czy w każdym przypadku?
Zaliczki uproszczone – mechanizm działania
Z dokonywania wpłat zaliczek w procedurze uproszczonej mogą skorzystać jedynie przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie dochodów na zasadach ogólnych. A więc dotyczy osób, które płacą podatki według skali podatkowej lub według 19% podatku liniowego. Sposób wyliczenia uproszczonej zaliczki nie należy do zbyt skomplikowanych. Mianowicie do wyliczenia przyjmujemy dochód wykazany w zeznaniu rocznym z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 44 ust. 6b; 6c ustawy o PIT):
- W roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy lub
- W roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata – jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zaliczka uproszczona będzie stanowiła 1/12 kwoty dochodu, o którym mowa jest powyżej. Dochód nie może być pomniejszony o składki na ubezpieczenia społeczne. Uproszczoną formę wpłacania zaliczek należy stosować przez cały rok podatkowy, a w zeznaniu rocznym musi być podana informacja o stosowaniu tej metody. Zaliczki w formie uproszczonej wpłaca się niezależnie od tego czy w danym roku podatkowym osiągamy dochody, czy ponosimy stratę w prowadzonej działalności gospodarczej.
Zaliczki uproszczone – kto nie skorzysta
Przepisy podatkowe są tak skonstruowane, że nie zawsze każdy przedsiębiorca będzie mógł z nich skorzystać. Taka sytuacja ma miejsce również w tym przypadku. Mianowicie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej nie mogą skorzystać z tej formy wpłacania zaliczek. Nie osiągnęli bowiem kwoty dochodu z tytułu działalności gospodarczej za okresy, o których jest mowa w przepisach.
Drugim takim oczywistym przypadkiem jest brak dochodu w roku poprzedzającym dany rok podatkowy lub poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.
Trzecia sytuacja dotyczy przedsiębiorców, którzy wybrali do rozliczania działalności gospodarczej zryczałtowany podatek dochodowy, oni również nie skorzystają z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.
Przykład
Jeżeli przedsiębiorca chciałby skorzystać z uproszczonej formy wpłacania zaliczek w 2020 roku, a w zeznaniu podatkowym za 2018 i 2017 rok wykazał stratę podatkową nie będzie miał możliwości wpłacania zaliczek uproszczonych. Są to bowiem lata podatkowe, na podstawie których oblicza się zaliczkę uproszczoną.