|
|
3 minut czytania

Korekta zeznania a zaliczki uproszczone

Opłacasz podatek dochodowy w formie zaliczek uproszczonych? Sprawdź jak prawidłowo korygować zeznanie podatkowe.

korekta zeznania a zaliczki uproszczone

Opłacanie zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego jest obowiązkiem każdego podatnika i płatnika. W działalności gospodarczej przedsiębiorca ma możliwość wyboru metody i sposobu regulowania zaliczek. Jedną z takich form są zaliczki uproszczone pod warunkiem, że przedsiębiorca rozlicza swoje podatki na zasadach ogólnych.

Co to są zaliczki uproszczone?

Jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą wybierze taką metodę regulowania zaliczki w trakcie roku musi wiedzieć, że:

  • Wybrana metoda obowiązuje przez cały rok podatkowy,
  • Wpłat można dokonywać tylko w okresach miesięcznych,
  • Z tej formy nie skorzystają ryczałtowcy,
  • W składanym zeznaniu po zakończeniu roku podatkowego należy poinformować urząd skarbowy o stosowaniu tej metody.

Zaliczkę wpłaca się w wysokości 1/12 kwoty dochodu z poprzednich lat podatkowych ustalonej zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 44 ust. 6b; 6c ustawy o PIT). Co się dzieje jeżeli przedsiębiorca złoży korektę zeznania podatkowego za okres przyjęty do obliczenia zaliczki uproszczonej?

Korekta zeznania a zaliczki uproszczone

Może się tak zdarzyć, że z różnych przyczyn przedsiębiorca złoży korektę zeznania podatkowego powodującą zmianę wysokości podstawy obliczenia miesięcznych zaliczek wpłacanych w uproszczonej formie. Może to spowodować zarówno zwiększenie lub zmniejszenie kwoty zaliczki uproszczonej, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia.

Wówczas jeżeli zeznanie korygujące zostanie złożone w urzędzie skarbowym:

  1. Do końca roku poprzedzającego rok, za który zaliczki płacone są w uproszczonej formie wówczas ulegną one zwiększeniu lub zmniejszeniu.
  2. W roku podatkowym, za który zaliczki uproszczone są płacone wówczas wysokość zaliczki ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona korekta.
  3. W terminie późniejszym niż wymienione w pkt 1 i 2 wysokość zaliczek uproszczonych nie zmienia się.
Przykład 1

Przedsiębiorca wybrał zaliczki uproszczone w 2020 roku. 15.12.2019 roku złożył korektę zeznania za 2018 rok. Wówczas do obliczenia zaliczek w formie uproszczonej przyjmuje się dochód z korekty zeznania za 2018 rok.

Przykład 2

Podobnie jak w przykładzie powyżej przedsiębiorca wybrał zaliczki uproszczone na 2020 rok. Korekta zeznania za 2018 rok została złożona 15.03.2020 roku. Wówczas wysokość zaliczki uproszczonej płaconej w 2020 roku ulegnie zmianie od kwietnia 2020 roku. Jeżeli korekta zeznania za 2018 rok zostałaby złożona 02.01.2021 roku wówczas wysokość zaliczki uproszczonej za 2020 rok nie ulegnie zmianie.

Uproszczone zaliczki PIT – kto nie może ich wybrać?.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie