Powrót

Aplikacja do zarządzania dokumentami TAX FREE

Aplikacja TAX FREE

TAX Free to system, który pozwala podróżującym spoza UE odzyskać VAT od towarów zakupionych w Polsce. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak to dokładnie działa.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Osoby z zagranicy (spoza Unii Europejskiej) podróżujące po Polsce mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT od kupionych towarów w systemie TAX Free, co z punktu widzenia konsumenta jest duża zaletą. Jednak TAX Free jest korzystny także i dla sprzedawców, ponieważ mają prawo zastosować 0% stawkę VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się szczegółów.

TAX Free – podstawa prawna

Na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług podróżni mieszkający poza obszarem Unii Europejskiej mogą otrzymać zwrot podatku VAT, który zapłacili przy okazji zakupów w Polsce.

Warunki otrzymania zwrotu w TAX Free:

 • dokonanie zakupów u jednego sprzedawcy za min. 200 zł,
 • otrzymanie od sprzedawcy dokumentu TAX Free,
 • wywiezienie towaru w stanie nienaruszonym poza granice UE,
 • uzyskanie potwierdzenia wywozu od służby celno-skarbowej.

Wywóz towaru musi nastąpić nie później niż 3 miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zakupu.

Przykład 1

Obywatel Turcji wybrał się na dłuższą wycieczkę objazdową po krajach UE. W czerwcu 2023 r. zawitał do Polski i kupił laptopa, od którego chce odzyskać VAT. Musi zakończyć swoją podróż po państwach UE (tzn.wyjechać spoza obszaru Unii), najpóźniej 30 września 2023 r., aby przysługiwał mu zwrot VAT za zakupiony sprzęt.

TAX Free krok po kroku – co zrobić, aby uzyskać zwrot

Jeśli jesteś osobą podróżującą po Polsce i chcesz kupić towar, a następnie odzyskać od niego VAT:

 1. Zrób zakupy w sklepie oznaczonym logo TAX Free, minimalna kwota zakupów, która obejmuje zwrot to 200 zł.
 2. Zgłoś sprzedawcy, że chcesz uzyskać zwrot podatku VAT w ramach TAX Free i wybierz formę zwrotu:
  • gotówkowo (sprzedawca wypłaci Ci gotówkę do ręki),
  • bezgotówkowo (np. przelewem na konto).

  Odbiór w gotówce może być dokonany tylko przez osobę, która dokonała zakupu. Raz wybranej formy zwrotu nie można zmienić.

 3. Pobierz dokument TAX Free od sprzedawcy w formie elektronicznej.
 4. Na granicy przedstaw TAX Free i wywożone towary (na żądanie funkcjonariusza służby celnej).
 5. System TAX Free wygeneruje automatycznie elektroniczne potwierdzenie wywozu towarów.

Aplikacja mTAX FREE PL

Od lutego 2023 r. podróżni mogą pobrać w sklepie Play Google i App Store aplikację mTAX FREE PL.

Aplikacja mTAX Free:

 • pozwala zarządzać dokumentami,
 • umożliwia sprawdzenie statusu dokumentów TAX Free,
 • przyspiesza załatwienie formalności podczas odprawy.

Aby móc korzystać z funkcjonalności aplikacji należy jednorazowo potwierdzić swoje dane przy odprawie towarów w procedurze TAX FREE na granicy.

0% VAT dla sprzedawców w systemie TAX Free

Przedsiębiorca, który przystąpi do systemu TAX Free, może zastosować 0% stawkę podatku VAT.

Warunkiem jest posiadanie dokumentów potwierdzających otrzymanie zwrotu VAT przez podróżnego:

 • zwrot gotówkowy – podpis podróżnego, że odebrał zwrot,
 • zwrot bezgotówkowy – określone odrębnymi przepisami potwierdzenie dokonania zwrotu

oraz dokument elektroniczny TAX FREE wraz z elektronicznym potwierdzeniem przez urząd celno-skarbowy wywozu towarów ujętych w tym dokumencie.

TAX Free – podsumowanie

System TAX Free to korzyści dla podróżnych i sprzedawców. Ci pierwsi otrzymają zwrot zapłaconego podatku, a z punktu widzenia konsumenta możliwość kupna towaru taniej to duża zaleta.

Z tego samego powodu przystąpienie do TAX Free jest korzystne dla przedsiębiorców. Są bardziej konkurencyjni wobec sklepów, które nie należą do systemu. Ponadto zielone logo TAX Free nieraz przyciąga turystów, którzy w innych okolicznościach nie zdecydowaliby się na zakup produktu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość