Blog ifirma.pl

Autozapis PPK – kiedy jest dokonywany?

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się kiedy jest dokonywany autozapis PPK? W dzisiejszym artykule opiszemy ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nie ma chyba osoby, która od czasu do czasu nie zastanawia się jak będą wyglądały jej świadczenia emerytalne w przyszłości. Informacje, które do nas docierają nie napawają optymizmem. Co jakiś czas pojawia się nowy pomysł, który ma zachęcać, w szczególności młode osoby, do oszczędzania na przyszłą emeryturę, jedną z takich propozycji są Pracownicze Plany Kapitałowe. W dzisiejszej publikacji napiszemy czym jest autozapis PPK i kiedy jest dokonywany.

Co warto wiedzieć o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Przy wprowadzaniu nowych rozwiązań w życie nie może zabraknąć podstawy prawnej, którą w tym przypadku jest ustawa o PPK, która zaczęła obowiązywać od dnia 1 stycznia 2019 r. Program został utworzony z myślą o pracownikach i ma celu zachęcić ich do gromadzenia oszczędności, które można wypłacić po osiągnięciu wieku 60 lat. Środki gromadzone na koncie PPK pochodzą z trzech źródeł:

 • Pracownika,
 • Pracodawcy,
 • Budżetu Państwa.

Podstawowe informacje na temat wdrożenia programu PPK zostały zawarte w podlinkowanej publikacji.

Ustawa o PPK precyzuje kto i na jakich zasadach może zostać beneficjentem PPK, brane jest pod uwagę m.in. kryterium wiekowe.

W programie PPK uczestniczą osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę, umów cywilnoprawnych, o ile objęte są obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym i spełniają pozostałe założenia ustawowe :

 • w wieku 18-55 lat – z automatu, chyba że zrezygnuje,
 • w wieku 55-70 lat – na wniosek pracownika

Co to jest autozapis PPK?

Kluczowe będzie zdefiniowanie, jak należy rozumieć autozapis PPK. Otóż już wcześniej napisaliśmy, że uczestnikiem programu z automatu staje się pracownik w wieku 18-55 lat, o ile nie złożył deklaracji rezygnacji. W praktyce oznacza to, że jeśli pracodawca nie otrzyma informacji o rezygnacji, to dokonuje zapisu automatycznego do PPK i to właśnie jest ten “autozapis”.

Autozapis powtarzany jest cyklicznie co 4 lata i oznacza automatyczne zapisanie do programu PPK wszystkich uprawnionych pracowników w wieku od 18 do 55 lat

Autozapis PPK – ważne informacje

Poniżej opiszemy kilka informacji, które dotyczą autozapisu do PPK i powinni je znać wszyscy pracodawcy zatrudniający pracowników, bez względu na rozmiar i formę organizacją prowadzonej działalności gospodarczej.

Autozapis obejmuje pracowników w wieku 18-55 lat, także tych, którzy przy pierwszym autozapisie złożyli rezygnację
Autozapis ponawiany jest w cyklach 4-letnich
Pierwszy ponowny autozapis miał miejsce w 2023 roku, kolejne będą odpowiednio w 2027, 2031, 2035 itd.
Każdy ponowny autozapis obejmuje pracowników, którzy mieszczą się w przedziale wiekowym 18-55 lat, nawet jeśli wcześniej dokonali rezygnacji. Pracownik ma prawo zrezygnować z oszczędzania w PPK, deklaracja o rezygnacji z PPK może być złożona w każdej chwili, ale też można odwołać rezygnację
Ważne!
Ponowny autozapis obejmuje również mikroprzedsiębiorcę, u którego wszyscy pracownicy złożyli rezygnację. O tym kiedy mikroprzedsiębiorca może nie rozliczać PPK pisaliśmy o tym w podlinkowanej publikacji
Ważne!
Bez względu na okresy wdrożenia programu PPK, które są widoczne w podlinkowanej publikacji, termin ponownego autozapisu jest taki sam dla wszystkich podmiotów zatrudniających pracowników

Harmonogram autozapisu dokonywanego w 2023 roku znajduje się w podlinkowanej publikacji.

Autozapis PPK w 2024 roku

Zgodnie z tym co do tej pory ustaliliśmy terminy dokonywania autozapisu PPK są ustalone odgórnie, obowiązuje cykl 4-letni. Pierwszy okres ponownego automatycznego zapisu przypadał na 2023 rok, w którym minęło 4 lata od pierwszego ustawowego terminu wdrożenia, który przypadał na 1 stycznia 2019 roku i obejmował firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników. Ostatni etap obowiązkowego wdrożenia PPK przypadał na 1 stycznia 2021 roku, w którym do PPK przystąpili mikroprzedsiębiorcy i jednostki sektora finansów publicznych. Podane dla zobrazowania daty obowiązkowego pierwszego i ostatniego terminu wdrożenia pokazują, że nie ma znaczenia, w którym roku program był wdrożony, to i tak cykliczny autozapis będzie odbywał się w tym samym czasie.

Ważne!
Kolejny autozapis PPK przypada na 2027 rok. Pracodawcy będą wówczas zobowiązani stosownie wcześniej poinformować pracowników, którzy złożyli wcześniej deklarację o rezygnacji o wznowieniu wpłat do PPK

W 2024 roku nie ma więc szczególnych obowiązków, o których powinni pamiętać pracodawcy. Jak co roku pracownicy mogą swobodnie decydować o przystąpieniu bądź rezygnacji z PPK.

Autozapis 2024 – podsumowanie

Z pracowniczych Planów Kapitałowych mogą skorzystać wszyscy pracownicy zdefiniowani w ustawie o PPK. Przystąpienie do PPK jest dobrowolne, w każdej chwili pracownik może zrezygnować z udziału, ale również przystąpić do programu. Autozapis obejmuje pracowników w wybranym przedziale wiekowym pomiędzy 18 a 55 lat. Pracownicy, którzy ukończyli 55 lat, ale nie ukończyli 70 lat mogą przystąpić do PPK jedynie na wniosek. Autozapis dokonywany jest w okresach cyklicznych co 4 lata, termin jest jednakowy dla wszystkich pracodawców zatrudniających pracowników, bez względu na ustawowy termin przystąpienia do PPK. Pierwszy autozapis miał miejsce w 2023 roku, kolejny będzie w 2027 roku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 25 lutego 2024 o 22:44
   Maciek

   Według mnie autozapisy nie są złym rozwiązaniem. Niestety wciąż wiele osób rezygnuje z programu. tymczasem jest to tak naprawde czysty zysk. To tak jakby świadomie odmawiać przyjęcia premii ze strony państwa i pracodawcy co miesiąc

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie