Badania okresowe w czasie pandemii

badania okresowe w czasie pandemii

Zatrudniasz pracowników? Sprawdź czy przeprowadzać badania okresowe w okresie pandemii.

Badania okresowe w czasie pandemii - omówione zagadnienia:

Okresowe badania lekarskie obejmują wszystkich pracowników bez względu na to, w jakich warunkach pracują i na jakim stanowisku. Taki obowiązek został zapisany w ustawie Kodeks pracy. Przepisy są tak skonstruowane, że bez aktualnego badania lekarskiego pracownik nie powinien zostać dopuszczony do pracy. W artykule odpowiemy na pytanie, czy pracodawca ma obowiązek kierowania pracowników na badania okresowe w czasie pandemii?

Jakie mamy rodzaje badań lekarskich?

Każdy pracownik, który zostaje zatrudniony na umowę o pracę musi poddać się badaniom lekarskim. W trakcie trwania stosunku pracy mamy do czynienia z badaniami:

  • wstępnymi,
  • okresowymi,
  • kontrolnymi.

Badania wstępne wykonywane są w momencie przyjmowania do pracy lub w przypadku przeniesienia na inne stanowisko pracy.
Badania okresowe są to badania cykliczne wykonywane w okresach wskazanych przez lekarza medycyny pracy.
Badania kontrolne obejmują pracowników, którzy powracają do pracy, po przerwie spowodowanej chorobą, dłuższą niż 30 dni.
Badania są dokonywane na podstawie skierowania otrzymanego od pracodawcy i na jego koszt.

Badania okresowe w czasie pandemii

Dnia 16 grudnia 2020 r. weszła w życie kolejna zmiana ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w której odniesiono się m.in. do:

  • badań wstępnych i okresowych,
  • wydłużenia ważności orzeczeń lekarskich (wstępnych, okresowych i kontrolnych), których ważność upłynęła po dniu 7 marca 2020 r. Zachowują one ważność nie dłużej niż do upływu 180 dni (zmiana z 60 dni) od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Po odwołaniu stanu epidemii pracodawca będzie musiał przeprowadzić zawieszone badania okresowe i wykonać je w terminie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania stanu epidemii. Wydłużenie okresu, w którym będzie możliwe przeprowadzenie badań okresowych z 60 do 180 dni jest niezwykle istotne zarówno z punktu widzenia pracodawcy jak i lekarzy medycyny pracy. Skumulowanie bardzo dużej ilości badań okresowych po zakończeniu epidemii będzie wymagało sprawnego ich przeprowadzenia.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość