Powrót

Benefity pracownicze – jakie są dostępne rodzaje benefitów dla pracowników?

benefity pracownicze

Zatrudniasz pracowników? Sprawdź, jakie można podjąć działania, żeby chętnie u ciebie pracowali.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Zatrudnianie pracowników generuje określone zadania dla pracodawcy. Wiemy, że ma on wiele obowiązków z tym związanych, jednym z nich jest wypłata wynagrodzenia za pracę i przestrzeganie przepisów Kodeksu pracy, ale czy to na pewno wszystko? W dzisiejszych czasach coraz trudniej pozyskać dobrego pracownika, nawet oferując mu tzw. godziwe wynagrodzenie. Rodzi się więc pytanie, czego oczekują pracownicy? Może potrzebują nowych form zachęty do podejmowania zatrudnienia u tego a nie innego przedsiębiorcy. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie mogą być przykładowe rodzaje benefitów dla pracowników, z których chętnie korzystają.

Benefity pracownicze a motywacja do pracy

Bardzo często podkreśla się, że pracownicy poszukujący pracy zwracają szczególną uwagę na wysokość wynagrodzenia. Na pewno ma to bardzo duże znaczenie, jednak jak się okazuje nie tylko o to chodzi. Mamy przecież często takie sytuacje, że oferowane wynagrodzenie jest takie samo w dwóch różnych firmach, jednak “coś” decyduje o tym, że wybiera się tę a nie inną pracę. Wiele czynników będzie pewnie miało na to wpływ i trudno je tutaj wszystkie wymienić. Często mówi się o tzw. motywacji do pracy, jako pozafinansowym narzędziu. Zbudowanie modelu współpracy opartej dodatkowo na pozapłacowych motywatorach wymaga niemałego zaangażowania i dużej pomysłowości od pracodawcy. Każdemu pracownikowi zależy m.in. na:

 • dobrej atmosferze w pracy,
 • poczuciu przynależności do firmy,
 • poczuciu bezpieczeństwa zatrudnienia,
 • sprawiedliwym wynagradzaniu,
 • dobrej komunikacji w firmie,
 • jasnym systemie zarządzania.

Te i inne czynniki sprawiają, że pracownik czuje więź z firmą, w której jest zatrudniony, identyfikuje się z nią, jest zaangażowany i lojalny. Dodatkowym bodźcem dla pracownika mogą być tzw. benefity i o nich napiszemy poniżej.

Jakie mamy rodzaje benefitów dla pracowników?

Pod pojęciem benefitu kryje się właśnie taka pozapłacowa forma świadczenia dedykowanego dla pracowników. Wiele z takich rozwiązań było stosowanych znacznie wcześniej w innych krajach, z czasem zaczęli je stosować również pracodawcy w Polsce. Najbardziej popularne spośród zostały wymienione w zestawieniu poniżej.

Przykładowe rodzaje benefitów dla pracowników:
Pakiety medyczne
Ubezpieczenia grupowe
Pakiety sportowe
Samochód służbowy
Zwrot kosztów dojazdu do pracy
Telefon komórkowy w abonamencie
Służbowy sprzęt, np. laptop, tablet, komputer
Prenumerata czasopism specjalistycznych
Mieszkanie służbowe
Zwrot kosztów kształcenia
Bony, kupony podarunkowe
Paczki świąteczne
Dofinansowanie do wypoczynku
Elastyczna organizacja czasu pracy
Bony żywieniowe
Kursy nauki języków obcych
Szkolenia podwyższające kwalifikacje i umiejętności, z możliwością uzyskania certyfikatu

Bony żywieniowe – tego oczekują pracownicy

Bardzo wysoka inflacja, a więc znaczący wzrost kosztów wyżywienia przyczynił się do tego, że coraz więcej pracowników jest zainteresowanych dofinansowaniem do posiłków oferowanych przez pracodawcę. Oczywiście mowa jest o wyżywieniu poza obowiązkami pracodawcy wynikającymi z przepisów bhp. Taka zachęta motywacyjna jak najbardziej może być stosowana przez przedsiębiorców zatrudniających pracowników. Również w tym przypadku nie można zapominać o obowiązujących zasadach rozliczania na gruncie podatku PIT i składek ZUS. Od 1 marca 2022 r. zmieniony został limit takiego dofinansowania na kwotę 300 zł, który korzysta ze zwolnienia od składek na ubezpieczenia społeczne. Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) ok. 80% badanych respondentów uważa, że finansowanie lub współfinansowanie posiłków w pracy byłoby znaczącym motywatorem dla pracowników. Ta informacja powinna być sygnałem dla pracodawcy, że musi szukać nowych form zachęty dla pracowników, których coraz trudniej pozyskać na rynku. Być może oferowanie dofinansowania do wyżywienia będzie krokiem w dobrym kierunku, firmy zatrudniające pracowników powinny to poważnie rozważyć.

Benefity dla pracowników – podsumowanie

Każdy rodzaj oferowanego benefitu będzie stanowił element zachęty do pracy u tego a nie innego pracodawcy. Podkreśla się jednak, że tego typu motywatory są bardziej dostępne w przypadku średnich i dużych firm. Mikroprzedsiębiorcy lub mali przedsiębiorcy nie zawsze mogą sobie pozwolić na przekazanie takich benefitów dla pracowników, co stawia ich w mniej uprzywilejowanej pozycji na rynku pracodawcy. Żyjemy w czasach bardzo dynamicznych, gdzie wszystko zmienia się bardzo szybko, to dotyczy również oczekiwań pracowniczych. Zauważalna jest zmiana priorytetów, którymi kierują się osoby poszukujące pracy. Poza wynagrodzeniem oferowanym przez pracodawcę, coraz częściej pracownicy oczekują dodatkowych, pozapłacowych form wynagradzania. Wyzwania stojące przed firmami zatrudniającymi pracowników są coraz trudniejsze, pracownicy stawiają wyższą poprzeczkę, co zmusza do kreatywności i wprowadzania nowatorskich rozwiązań przez pracodawców.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to są benefity pracownicze?

  Pod pojęciem benefitu kryje się pozapłacowa forma świadczenia dedykowanego dla pracowników. Wiele z takich rozwiązań było stosowanych znacznie wcześniej w innych krajach, z czasem zaczęli je stosować również pracodawcy w Polsce. Najbardziej popularne spośród zostały wymienione w naszym artykule.

 2. 🔸Benefity pracownicze - dlaczego warto?

  W dzisiejszych czasach coraz trudniej pozyskać dobrego pracownika, nawet oferując mu tzw. godziwe wynagrodzenie. Każdy rodzaj oferowanego benefitu będzie stanowił element zachęty do pracy u tego a nie innego pracodawcy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość