Benefity pracownicze i ich wpływ na decyzje o zatrudnieniu

benefity pracownicze

Czy benefity pracownicze mają wpływ na decyzję o zatrudnieniu? Pakiet medyczny i multisport, a może dopłata do szkoleń? Dowiedz się, jak dopasować ofertę świadczeń pozapłacowych do pracownika.

Benefity pracownicze są świadczeniami pozapłacowymi, korzyścią dodatkową oferowaną przez pracodawcę. Ich celem jest budowanie lojalności, przywiązania pracownika do firmy, wzrost jego motywacji i zaangażowania w rozwój firmy.

Chcąc pozostać atrakcyjnym pracodawcą, warto zadbać o employer branding. Dobry benefit powinien trafiać w indywidualne potrzeby pracownika, dlatego przed zaoferowaniem takich dodatków warto przeprowadzić analizę, porozmawiać z pracownikiem i poznać jego realne potrzeby.

Popoularne benefity pracownicze: przykłady

Benefity pracownicze odgrywają coraz większe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu. Potencjalny pracownik mający kilka możliwości zatrudnienia na podobnym stanowisku, z podobną stawką, prawdopodobnie zdecyduje się na pracodawcę, który oferuje ciekawsze, bardziej dopasowane pod jego indywidualne preferencje świadczenia pozapłacowe. Nie dla każdego jednak dany benefit będzie równie atrakcyjny.

Karta sportowa

Przykładem może być dostępna u większości pracodawców karta sportowa umożliwiająca dostęp do obiektów sportowych (siłowni, basenów itp.) finansowana lub współfinansowana przez pracodawcę.

Taka karta w większości nie będzie atrakcyjna dla osób starszych, osób mieszkających pod miastem, gdzie nie ma bliskiego dostępu do obiektów sportowych, czy osób zwyczajnie nie zainteresowanych aktywnością fizyczną.

Ubezpieczenie na życie i opieka medyczna

Innymi benefitami cieszącymi się popularnością są ubezpieczenie na życie i pakiet opieki medycznej. Pakiet taki pozwala uniknąć kolejek, zapewnia dostęp do lekarzy specjalistów oraz łatwość umówienia się na wizytę.

Tego rodzaju benefity będą z kolei skierowane do starszej grupy wiekowej, osób ustatkowanych, posiadających dzieci. Wtedy ich dodatkowym atutem będzie możliwość objęcia opieką medyczną czy ubezpieczeniem również wybranych członków rodziny.

Służbowy samochód i sprzęt

Kolejną z opcji jest zapewnienie pracownikowi służbowego komputera, telefonu czy samochodu. Zapotrzebowanie na taki sprzęt zależy oczywiście od branży i zajmowanego stanowiska, nie sprawdzi się więc w każdej firmie.

Zapewnienie wymaganego sprzętu uchodzi już wręcz za standard pracy niż dodatkowe świadczenie, dodatkową formą nagrody dla pracownika może być jednak umożliwienie przez pracodawcę korzystania ze sprzętu służbowego również w celach prywatnych. Koszt pracodawcy został już poniesiony przy zakupie sprzętu, a taka forma nagrody może sprawić, że pracownik będzie bardziej dbał o sprzęt – tak aby posłużył mu jak najdłużej w pracy i w domu.

Bony zakupowe

Coraz mniej popularne stają się benefity w postaci zniżek/bonów zakupowych, które różnią się od premii finansowej jedynie ograniczeniem produktów, na które możemy je przeznaczyć.

Są stosowane już raczej jedynie sezonowo: w okresie świątecznym, wakacyjnym, przy rozpoczęciu roku szkolnego. Jednakowo jest z paczkami świątecznymi dla dzieci, które mogą być miłym dodatkiem – nie będą jednak głównym powodem podjęcia decyzji o zatrudnieniu w danej firmie.

Podobnie wypadają dodatki w postaci np. biletów do kina/teatru – osoby mieszkające pod miastem mogą czuć się wręcz wykluczone ze względu na brak dostępu do instytucji kultury w pobliżu miejsca zamieszkania.

Dofinansowanie szkoleń, kursów, studiów

Z kolei na popularności zyskują benefity zapewniające pracownikowi rozwój, takie jak: dofinansowanie szkoleń, kursów językowych czy opłacenie studiów podyplomowych. Koszt dla pracodawcy może być duży, jest to jednak inwestycja w pracownika i podniesienie jego kwalifikacji, co w przyszłości może przełożyć się na wyniki i rozwój całego przedsiębiorstwa.

W przypadku gdy szkolenie/studia wymagają czasu i dużych nakładów finansowych, istnieje możliwość podpisania aneksu do umowy gwarantującego lojalność pracownika na pewien czas. Daje on pracodawcy zabezpieczenie, aby pracownik, w którego zainwestuje, zaraz po podniesieniu kwalifikacji i zdobyciu nowych umiejętności nie zrezygnował z pracy i nie podjął jej u konkurencji.

Dofinansowanie posiłków

Dość uniwersalnym benefitem będzie dofinansowanie do posiłków – w przeciągu ośmiogodzinnego dnia pracy praktycznie każdy pracownik je – niezależnie od wieku, płci, stanowiska, stanu cywilnego czy miejsca zamieszkania. Może to być zniżka dla pracowników firmy w pobliskich lokalach gastronomicznych lub w zakładowej kantynie (jeśli taka istnieje).

Pozostałe benefity

Inne udogodnienia ze strony pracodawcy uchodzące za benefity pracownicze to możliwość pracy zdalnej, elastyczne godziny pracy, współpraca z firmami cateringowymi dowożącymi świeże kanapki czy dania obiadowe do firmy – pracownicy mają możliwość zakupu posiłku w przystępnych cenach bez wychodzenia z zakładu pracy. Może to być szczególną pomocą dla osób, które nie mają czasu czy ochoty samodzielnie przygotowywać posiłków do pracy i wolą zdecydować się na zakup gotowego dania.

WPŁYW NA DECYZJĘ O ZATRUDNIENIU

Duży wpływ na podjęcie decyzji o zatrudnieniu ma dopasowanie oferty benefitów do pracownika – w zależności czy jest singlem, rodzicem, studentem czy osobą starszą, będzie miał inne potrzeby. Najlepszą opcją byłaby szeroka oferta benefitów z możliwością wyboru przez pracownika najbardziej interesujących go dodatków pozapłacowych. Ważna też jest oryginalność, młode pokolenia wchodzące na rynek pracy wymagają już czegoś więcej niż karty sportowej i opieki medycznej – większą wartość ma dla nich możliwość rozwoju.

Pracodawcy powinni wręcz wyprzedzać potrzeby pracowników i oferować np. dofinansowanie opieki nad dzieckiem dla przyszłych rodziców, zapewnienie pomocy w założeniu własnej działalności i prowadzeniu księgowości dla osób zatrudnianych na B2B, darmowe porady prawne czy fotele masujące w miejscu pracy. Powinni stworzyć takie benefity, które wyróżnią ich na tle konkurencji i przyciągną potencjalnych pracowników.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czym są benefity pracownicze?

    Benefity pracownicze to świadczenia pozapłacowe, będące dodatkową korzyścią oferowaną przez pracodawcę. Ich celem jest budowanie lojalności, przywiązania pracownika do firmy, wzrost jego motywacji i zaangażowania w rozwój firmy.

  2. 🔸Czy benefity mogą wpływać na decyzję o zatrudnieniu?

    Tak - w zależności od wieku czy stanu cywilnego przyszły pracownik będzie miał inne potrzeby. Często mając kilka ofert pracy decyduje się na tą, która oferuje najciekawsze, najbardziej dopasowane do jego indywidualnych potrzeb benefity.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość