Bieg terminów procesowych i sądowych w czasie pandemii

bieg terminów procesowych

Masz postępowanie karne i zastanawiasz się, jak funkcjonują sądy w pandemii? Przedstawimy kilka informacji na ten temat.

Pandemia wirusa COVID-19 zostawiła swoje piętno na wszystkich dziedzinach życia. Wiele zmian dotyczy nas bezpośrednio i wiele się o nich mówi i pisze, ale są również takie zmiany, o których mówi się nieco mniej. Chodzi o sprawy sądowe, które również z uwagi na trwającą pandemię musiały zostać zawieszone. Sprawdźmy jak sytuacja wygląda obecnie.

Zawieszenie biegu terminów procesowych i sądowych

W ustawie Tarcza Antykryzysowa wprowadzony został zapis, że w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 bieg terminów procesowych i sądowych ulega zawieszeniu na ten okres, a dotyczy to spraw:

 1. Postępowań sądowych, w tym sądowoadministracyjnych.
 2. Postępowań egzekucyjnych.
 3. Postępowań karnych.
 4. Postępowań karnych skarbowych.
 5. Postępowań w sprawach o wykroczenia.
 6. Postępowań administracyjnych.
 7. Postępowań kontrolnych prowadzonych na podstawie ustawy – Ordynacja podatkowa.
 8. Kontroli celno-skarbowych.
 9. Postępowań w sprawach, o których mowa w ustawie o grach hazardowych.
 10. Innych postępowaniach prowadzonych na podstawie ustaw.
 

Bieg terminów procesowych dotyczy np. odpowiedzi na pozew, wniesienie apelacji od wyroku, wnioski i oświadczenia stron składane poza rozprawą.

Odwieszenie biegu terminów procesowych i sądowych

Wraz z wejściem w życie przepisów ustawy Tarcza Antykryzysowa 3.0 podpisanej przez Prezydenta dnia 15 maja 2020 r. zaczęło następować “odmrażanie” pracy sądów. W ustawie został uchylony art. 15zzs ust. 1, który był zapisany w Tarczy 1.0. Terminy procesowe i sądowe zaczęły biec na nowo od dnia 23 maja 2020 r. Rozprawy, tam, gdzie jest to możliwe mają być rozstrzygane na odległość, aby zmniejszyć ryzyko zachorowań. Oprócz zwykłych środków ochrony typu: maseczki, dezynfekcja rąk, odpowiedni dystans, jeśli będzie taka możliwość techniczna przesłuchania świadków lub biegłych ma się odbywać w formule wideokonferencji z innego pomieszczenia w sądzie.

terminy procesowe i sądowe w czasie pandemii

Wznowiony bieg terminów procesowych i sądowych.
 

W wielu sprawach, tam gdzie można wydać wyrok bez rozprawy, żeby nie narażać zdrowia uczestników, sprawy będą rozstrzygane na posiedzeniu niejawnym, po odebraniu od stron np. pisemnych stanowisk albo odebraniu zeznań od świadków na piśmie.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Od kiedy obowiązywał zawieszony bieg terminów procesowych?

  Zgodnie z zapisami w Tarczy antykryzysowej bieg terminów procesowych i sądowych uległ zawieszeniu od dnia 31 marca 2020 z powodu epidemii COVID-19 w Polsce.

 2. 🔸Jakie postępowania były zawieszone w czasie epidemii?

  Zawieszenie dotyczyło m.in. postępowań egzekucyjnych, karnych, karnych skarbowych, administracyjnych.

 3. 🔸Kiedy nastąpiło odwieszenie biegu terminów procesowych i sądowych?

  Terminy sądowe i procesowe wznowiły bieg 23 maja 2020 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość