Pandemia wirusa COVID-19 zostawiła swoje piętno na wszystkich dziedzinach życia. Wiele zmian dotyczy nas bezpośrednio i wiele się o nich mówi i pisze, ale są również takie zmiany, o których mówi się nieco mniej. Chodzi o sprawy sądowe, które również z uwagi na trwającą pandemię musiały zostać zawieszone. Sprawdźmy jak sytuacja wygląda obecnie.
Zawieszenie biegu terminów procesowych i sądowych
W ustawie Tarcza Antykryzysowa wprowadzony został zapis, że w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 bieg terminów procesowych i sądowych ulega zawieszeniu na ten okres, a dotyczy to spraw:
- Postępowań sądowych, w tym sądowoadministracyjnych.
- Postępowań egzekucyjnych.
- Postępowań karnych.
- Postępowań karnych skarbowych.
- Postępowań w sprawach o wykroczenia.
- Postępowań administracyjnych.
- Postępowań kontrolnych prowadzonych na podstawie ustawy – Ordynacja podatkowa.
- Kontroli celno-skarbowych.
- Postępowań w sprawach, o których mowa w ustawie o grach hazardowych.
- Innych postępowaniach prowadzonych na podstawie ustaw.
Bieg terminów procesowych dotyczy np. odpowiedzi na pozew, wniesienie apelacji od wyroku, wnioski i oświadczenia stron składane poza rozprawą.
W związku z wejściem w życie ustawy Tarcza antykryzysowa bieg terminów procesowych i sądowych uległ zawieszeniu od dnia 31 marca 2020 r.
Odwieszenie biegu terminów procesowych i sądowych
Wraz z wejściem w życie przepisów ustawy Tarcza Antykryzysowa 3.0 podpisanej przez Prezydenta dnia 15 maja 2020 r. zaczęło następować “odmrażanie” pracy sądów. W ustawie został uchylony art. 15zzs ust. 1, który był zapisany w Tarczy 1.0. Terminy procesowe i sądowe zaczęły biec na nowo od dnia 23 maja 2020 r. Rozprawy, tam, gdzie jest to możliwe mają być rozstrzygane na odległość, aby zmniejszyć ryzyko zachorowań. Oprócz zwykłych środków ochrony typu: maseczki, dezynfekcja rąk, odpowiedni dystans, jeśli będzie taka możliwość techniczna przesłuchania świadków lub biegłych ma się odbywać w formule wideokonferencji z innego pomieszczenia w sądzie.
W wielu sprawach, tam gdzie można wydać wyrok bez rozprawy, żeby nie narażać zdrowia uczestników, sprawy będą rozstrzygane na posiedzeniu niejawnym, po odebraniu od stron np. pisemnych stanowisk albo odebraniu zeznań od świadków na piśmie.