Brak numeru PESEL spowoduje wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG

Do dnia 19 maja 2018 przedsiębiorcy, którzy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) nie mają podanego numeru PESEL powinni zaktualizować wpis o ten numer. W przeciwnym wypadku zostaną wykreśleni z ewidencji na mocy ustawy z dnia 25 września 2015 o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw. Przepis art. 61 ww. ustawy dał podatnikom dwuletni termin na uzupełnienie wpisu o numer PESEL. Przepis wszedł w życie 19 maja 2016 roku.

Kogo dotyczy brak numeru PESEL

Taka sytuacja zasadniczo obejmuje podatników, którzy założyli firmę przed 2004 rokiem. W poprzednim okresie rejestracji nie było obowiązku podawania numeru PESEL. Wówczas organem ewidencyjnym była Gmina. Problem braku numeru PESEL we wpisie wynika z migracji danych z ewidencji gminnych do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, którą przeprowadzono w 2011 roku.

Ustawa o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw miała umożliwić wykreślenie z systemu CEIDG ewentualnych wpisów, które nie pozwalały zidentyfikować przedsiębiorcy na podstawie dostępnych danych. Resort przedsiębiorczości informuje, że wykreślenie obejmie wpisy, które nie mogą być zweryfikowane na podstawie dostępnych baz danych i od lat pozostają „uśpione”. Zdaniem resortu, „aktywnie działający przedsiębiorcy nie muszą się obawiać, że pomyłkowo zostaną wyrzuceni z ewidencji”.

Aktualizacja danych w CEIDG

Przedsiębiorcy, którzy dokonali jakiejkolwiek aktualizacji wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej będą już mieli uzupełniony wpis o numer PESEL. System CEIDG nie pozwala na wprowadzenie zmian bez numeru PESEL.

Wydawać by się mogło, że nowe prawo przedsiębiorców uchyliło ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, jednak nie dotyczy to omawianego przypadku. Nie uchylono ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a tym samym przepisu, o którym mowa.

Na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się jak sprawdzić czy PESEL jest na ich wpisie.

▲ wróć na początek

Jak sprawdzić, czy PESEL jest na wpisie?

 1. Znajdź swój wpis w bazie przedsiębiorców i zobacz w historii wpisu, czy składałeś jakieś wnioski po 1 stycznia 2012 roku. Jeśli tak – już uzupełniłeś PESEL i nie musisz nic robić.
 2. Jeżeli nie składałeś wniosków po 1 stycznia 2012 roku, znajdź swój wpis w bazie przedsiębiorców i zobacz, czy pod statusem działalności jest informacja „wpis nie przeszedł weryfikacji, przyczyna: braku numeru PESEL”. Jeśli jest – udaj się do dowolnego urzędu gminy, żeby uzupełnić dane.
 3. Nie możesz znaleźć wpisu lub nie składałeś żadnych wniosków przez CEIDG? Udaj się do dowolnego urzędu gminy, gdzie urzędnik odnajdzie Twój wpis i sprawdzi, czy jest na nim PESEL. Jeśli go nie ma – od razu przyjmie od Ciebie wniosek o zmianę, na którym uzupełnisz brakujące dane.

Co jeśli nie zdążysz uzupełnić numeru PESEL do 19 maja 2018 r. i wpis zostanie wykreślony z urzędu? Będziesz mógł wystąpić do Ministra Przedsiębiorczości i Technologii o przywrócenie wpisu i umieszczenie na nim brakujących danych. Pismo będzie trzeba przesłać do Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii na adres sekretariatDMP@mpit.gov.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa.”

Posiadając Profil Zaufany, jesteś w stanie wysłać elektronicznie wniosek CEIDG (aktualizację)!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 19 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań