Do dnia 19 maja 2018 przedsiębiorcy, którzy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) nie mają podanego numeru PESEL powinni zaktualizować wpis o ten numer. W przeciwnym wypadku zostaną wykreśleni z ewidencji na mocy ustawy z dnia 25 września 2015 o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw. Przepis art. 61 ww. ustawy dał podatnikom dwuletni termin na uzupełnienie wpisu o numer PESEL. Przepis wszedł w życie 19 maja 2016 roku.
Kogo dotyczy brak numeru PESEL
Taka sytuacja zasadniczo obejmuje podatników, którzy założyli firmę przed 2004 rokiem. W poprzednim okresie rejestracji nie było obowiązku podawania numeru PESEL. Wówczas organem ewidencyjnym była Gmina. Problem braku numeru PESEL we wpisie wynika z migracji danych z ewidencji gminnych do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, którą przeprowadzono w 2011 roku.
Ustawa o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw miała umożliwić wykreślenie z systemu CEIDG ewentualnych wpisów, które nie pozwalały zidentyfikować przedsiębiorcy na podstawie dostępnych danych. Resort przedsiębiorczości informuje, że wykreślenie obejmie wpisy, które nie mogą być zweryfikowane na podstawie dostępnych baz danych i od lat pozostają „uśpione”. Zdaniem resortu, „aktywnie działający przedsiębiorcy nie muszą się obawiać, że pomyłkowo zostaną wyrzuceni z ewidencji”.
Aktualizacja danych w CEIDG
Przedsiębiorcy, którzy dokonali jakiejkolwiek aktualizacji wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej będą już mieli uzupełniony wpis o numer PESEL. System CEIDG nie pozwala na wprowadzenie zmian bez numeru PESEL.
Wydawać by się mogło, że nowe prawo przedsiębiorców uchyliło ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, jednak nie dotyczy to omawianego przypadku. Nie uchylono ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a tym samym przepisu, o którym mowa.
Na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się jak sprawdzić czy PESEL jest na ich wpisie.
Uwaga!
Jeśli Twoja firma była założona przed 1 stycznia 2012 roku i została przeniesiona do CEIDG z gminnej ewidencji – upewnij się, że na wpisie znajduje się numer PESEL. Jeśli go na nim nie ma i nie uzupełnisz go do 19 maja 2018 roku – wpis będzie podlegał wykreśleniu z urzędu.Jak sprawdzić, czy PESEL jest na wpisie?
- Znajdź swój wpis w bazie przedsiębiorców i zobacz w historii wpisu, czy składałeś jakieś wnioski po 1 stycznia 2012 roku. Jeśli tak – już uzupełniłeś PESEL i nie musisz nic robić.
- Jeżeli nie składałeś wniosków po 1 stycznia 2012 roku, znajdź swój wpis w bazie przedsiębiorców i zobacz, czy pod statusem działalności jest informacja „wpis nie przeszedł weryfikacji, przyczyna: braku numeru PESEL”. Jeśli jest – udaj się do dowolnego urzędu gminy, żeby uzupełnić dane.
- Nie możesz znaleźć wpisu lub nie składałeś żadnych wniosków przez CEIDG? Udaj się do dowolnego urzędu gminy, gdzie urzędnik odnajdzie Twój wpis i sprawdzi, czy jest na nim PESEL. Jeśli go nie ma – od razu przyjmie od Ciebie wniosek o zmianę, na którym uzupełnisz brakujące dane.
Co jeśli nie zdążysz uzupełnić numeru PESEL do 19 maja 2018 r. i wpis zostanie wykreślony z urzędu? Będziesz mógł wystąpić do Ministra Przedsiębiorczości i Technologii o przywrócenie wpisu i umieszczenie na nim brakujących danych. Pismo będzie trzeba przesłać do Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii na adres sekretariatDMP@mpit.gov.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa.”