Blog ifirma.pl

Brak złożenia deklaracji ZUS lub nieterminowe złożenie deklaracji ZUS a wysokości składki zdrowotnej – Polski Ład

|
Zapomniałeś złożyć deklarację ZUS? Sprawdź, jak postąpić w takiej sytuacji.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą ma obowiązek dokonywać terminowo wpłat składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne do ZUS. Polski Ład bardzo skomplikował procedurę przekazywania i rozliczania składek, szczególnie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W dzisiejszej publikacji zastanowimy się, jakie skutki może wywołać niezłożenie lub nieterminowe złożenie deklaracji do ZUS po wprowadzeniu Polskiego Ładu.

Składanie deklaracji do ZUS po wprowadzeniu Polskiego Ładu

Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniali pracowników, nie musieli sobie zawracać głowy składaniem deklaracji do ZUS. Jeżeli nie zmieniał się kod tytułu do ubezpieczenia czy podstawa do składek społecznych, nie trzeba było co miesiąc przekazywać deklaracji ZUS DRA. Zmiany wprowadzone ustawą o Polskim Ładzie zmieniły diametralnie tę zasadę. Pisaliśmy na ten temat w publikacji mówiącej o klonowaniu deklaracji przez ZUS do końca 2021 roku. Zmiana zasad rozliczania składki zdrowotnej wymusiła również formułę przekazywania rozliczeń do ZUS.

Począwszy od stycznia 2022 roku każdy przedsiębiorca ma obowiązek przesyłania deklaracji do ZUS w terminie do 20 dnia następnego miesiąca bez względu na to czy zatrudnia czy nie zatrudnia pracowników. Termin ten dotyczy płatników, którzy nie posiadają osobowości prawnej, a więc będzie to m.in. jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółki osobowe
Obowiązek comiesięcznego przesyłania deklaracji obejmuje wszystkich przedsiębiorców, bez względu na wybraną formę opodatkowania dochodów/przychodów
Wpłata składek ZUS dokonywana jest w jednej kwocie na indywidualny numer rachunku składkowego

Brak złożenia deklaracji ZUS lub nieterminowe złożenie deklaracji ZUS a składka zdrowotna

Może się tak zdarzyć i niejednokrotnie tak się zdarza, że przedsiębiorcy zapominają przesłać deklarację ZUS w ustawowym terminie lub przesyłają ją po terminie. W takim przypadku trzeba pamiętać, że i tak zapłata składek powinna być dokonana w ustawowym terminie.

Niezłożenie deklaracji ZUS lub nieterminowe złożenie:
ZUS wyśle zawiadomienie do płatnika składek
Po otrzymaniu zawiadomienia przedsiębiorca powinien przygotować i przesłać brakujący komplet dokumentów
Jeżeli wpłata będzie dokonywana po terminie obowiązkiem płatnika jest naliczenie i przesłanie także odsetek za zwłokę
Jeżeli pomimo wysłania zawiadomienia do płatnika o braku dokumentów rozliczeniowych takie dokumenty nie zostaną złożone, to ZUS przygotuje deklarację z urzędu. Jak można usłyszeć na infolinii ZUS w takim przypadku zostanie wybrana metoda opodatkowania zasady ogólne podatek według skali podatkowej, a w podstawie do naliczania składki zdrowotnej znajdzie się kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, od której będzie naliczona składka zdrowotna 9%
Nawet jeśli ZUS przygotuje deklarację z urzędu, to i tak płatnik powinien złożyć korektę, w której wykaże prawidłową kwotę składki zdrowotnej
Jeśli przedsiębiorca nie skoryguje rozliczenia w trakcie roku podatkowego, to ma obowiązek przygotowania rocznego rozliczenia składki zdrowotnej według zasad obowiązujących dla wybranej przez niego formy opodatkowania. W przypadku wystąpienia niedopłaty w rozliczeniu za 2022 rok należy zapłacić brakującą kwotę w terminie do 22 maja 2023 r., bez naliczania odsetek za zwłokę

Sankcje za niewykonywanie obowiązków

Przedsiębiorca, w zależności od skali popełnionych nieprawidłowości może zostać ukarany, przepisy przewidują poważne sankcje, wśród których wymieniane są m.in.:

 • kara grzywny do 5.000 zł,
 • naliczanie odsetek za zwłokę,
 • opłata dodatkowa w wysokości do 100 % nieopłaconych składek,
 • wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Każda z wymienionych sankcji oznacza dla przedsiębiorcy dodatkowe obciążenia finansowe o czym warto pamiętać.

Niezłożenie deklaracji ZUS lub nieterminowe złożenie – podsumowanie

Począwszy od 2022 roku każdy przedsiębiorca ma obowiązek składania deklaracji rozliczeniowych do ZUS (ZUS DRA, ZUS RCA) w terminach miesięcznych. Termin 20 następnego miesiąca jest również obowiązujący do dokonania płatności. W przypadku braku dokumentu rozliczeniowego ZUS zawiadamia płatnika na PUE ZUS. Jednak jeżeli i to nie pomoże i deklaracja nie zostanie złożona, to ZUS z automatu utworzy komplet dokumentów, na którym zostanie naliczona minimalna składka zdrowotna na zasadach obowiązujących dla skali podatkowej. Zgodnie z informacjami, jakie można uzyskać na infolinii ZUS, przedsiębiorca ma dwa wyjścia, albo dokona korekty dokumentów przygotowanych przez ZUS, albo wykaże prawidłową składkę zdrowotną w rozliczeniu rocznym. Bez względu na to jaką decyzję podejmie musi pamiętać, że niewywiązywanie się z obowiązku płatnika składek naraża go na sankcje w ZUS.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie