Blog ifirma.pl

Budowanie relacji dzięki eventom i live streamom

|
|
10 minut czytania
Event marketing to skuteczny sposób na budowanie relacji z konsumentami. Zarówno wydarzenia na żywo, jak i te online, umożliwiają markom tworzenie niezapomnianych doświadczeń. Eventy pozwalają na prezentację wartości i wizji marki w sposób angażujący i atrakcyjny dla odbiorców. Dlatego też, w miarę jak technologia i preferencje konsumentów ewoluują, wydarzenia stają się nieodłącznym elementem strategii marketingowych wielu firm.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dlaczego warto wykorzystać eventy i live streamy?

Eventy znacząco zwiększają świadomość brandu i jego ekspozycję. Takie wydarzenia mocno angażują odbiorców na głębszym poziomie emocjonalnym, co może przełożyć się na większą lojalność i długotrwałe relacje z marką.

Co ciekawe, według raportu Freeman w przypadku B2B konsumenci, którzy dokonali zakupu produktu danej marki, a następnie uczestniczyli w evencie przez nią organizowanym, w ciągu 6 miesięcy od wydarzenia znacznie częściej pozytywnie postrzegali dany brand. Regularne organizowanie eventów pomaga więc w budowaniu lojalności wobec marki. Klienci, którzy czują się docenieni i zaangażowani, są bardziej skłonni do pozostania wiernymi brandowi i polecania go innym. Lojalni klienci mogą stać się ambasadorami marki, aktywnie promując jej produkty i usługi. Co więcej, według wspomnianego raportu aż 77% konsumentów uważa, że po evencie ich zaufanie do marki się zwiększyło.

Z kolei według raportu EventTrack aż 91% konsumentów uczestniczących w evencie ma po nim pozytywne odczucia co do marki go organizującej, natomiast 85% uczestników prawdopodobnie dokona zakupu jej produktu. 41% konsumentów deklaruje także, że eventy są najlepszym rozwiązaniem marketingowym, które pomaga zrozumieć im korzyści wynikające z danego produktu.

Organizowanie unikalnych, angażujących wydarzeń daje marce przewagę konkurencyjną, która może przyciągnąć uwagę nowych klientów i utrzymać zainteresowanie obecnych. Dzięki innowacyjnym i kreatywnym podejściom do event marketingu brandy mogą zbudować silniejszy wizerunek na rynku. Organizowanie wydarzeń w różnych lokalizacjach oraz współpraca z influencerami i partnerami biznesowymi pozwala na poszerzenie zasięgu marki i dotarcie do nowych grup odbiorców.

Live streamy z kolei umożliwiają dotarcie do szerokiego grona odbiorców, którzy mogą udostępniać treści związane z wydarzeniem w swoich sieciach społecznościowych, co dodatkowo zwiększa zasięg i widoczność marki. Możliwość natychmiastowej odpowiedzi na pytania i obiekcje klientów w czasie wydarzenia również zwiększa szanse na konwersję.

Eventy są również skutecznym narzędziem promocji nowych produktów i usług. Prezentacje na żywo, demonstracje produktów oraz interaktywne sesje Q&A pozwalają na skuteczne przekazanie informacji o nowościach. Uczestnicy takich wydarzeń mogą dzielić się swoimi wrażeniami i rekomendacjami, co dodatkowo zwiększa zasięg.

Eventy pomagają także w budowaniu i utrzymaniu spójnej tożsamości marki. Poprzez organizację wydarzeń, które odzwierciedlają wartości i wizję marki, brandy mogą wzmocnić swoje pozycjonowanie na rynku. Konsekwentne przekazywanie jednolitego komunikatu wzmacnia wizerunek marki i pomaga w budowaniu długotrwałych relacji z klientami.

Eventy i live streamy są również doskonałym źródłem generowania leadów. Dodatkowo rejestracja na wydarzenia, uczestnictwo w sesjach Q&A czy interakcje w czasie rzeczywistym podczas wydarzeń online dostarczają cennych informacji i danych analitycznych o potencjalnych klientach. Dane te mogą być wykorzystane do dalszych działań marketingowych, które mają na celu konwersję leadów na lojalnych klientów.

Korzyści wynikających z eventów jest wiele, dlatego też firmy coraz mocniej kładą nacisk na tego typu działania. W 2024 roku 77% firm przeznaczy taki sam bądź większy budżet na działania event marketingowe, jakim dysponowało w 2023 – jak wynika z raportu Event marketing 2023/2024.

Jakie typy wydarzeń organizować?

Organizacja różnorodnych typów wydarzeń pozwala markom na dotarcie do szerokiej gamy odbiorców oraz na budowanie trwałych relacji. Do popularnych typów eventów można zaliczyć:

 • Konferencje – to doskonałe platformy do dzielenia się wiedzą i ekspertyzą. Pozwalają na zbudowanie pozytywnego wizerunku marki jako lidera w danej branży oraz na nawiązanie bezpośrednich relacji z uczestnikami.
 • Webinary – umożliwiają dotarcie do globalnej publiczności w sieci i oferują interakcję w czasie rzeczywistym. Mogą być używane do prezentacji treści edukacyjnych lub produktowych i zawierać sesje Q&A, co zwiększa zaangażowanie.
 • Eventy dla kluczowych partnerów firmy – pomagają w budowaniu silnych relacji oraz w podtrzymywaniu lojalności. Takie wydarzenia często obejmują specjalne prezentacje, dedykowane sesje networkingowe oraz wyjątkowe doświadczenia, które podkreślają wartość partnerstwa.
 • Festiwale, koncerty i wydarzenia sportowe – to świetny sposób na dotarcie do dużej liczby potencjalnych klientów. Tego typu wydarzenia tworzą pozytywne skojarzenia z marką oraz oferują możliwości angażowania uczestników poprzez dodatkowe aktywności, takie jak interaktywne stoiska, dedykowane strefy czy konkursy.
 • Launche produktów – premiery produktów to idealne okazje do wzbudzenia zainteresowania nowościami w ofercie marki. Wydarzenia premierowe, połączone z demonstracjami produktów oraz interaktywnymi pokazami, mogą znacząco zwiększyć zainteresowanie i zaangażowanie odbiorców.
 • Warsztaty – dzięki nim uczestnicy mogą zdobywać nowe umiejętności i wiedzę, co buduje pozytywne skojarzenia z marką oraz sprzyja budowaniu jej wizerunku jako eksperta w danej dziedzinie.
 • Eventy networkingowe – umożliwiają uczestnikom nawiązywanie cennych kontaktów biznesowych. Takie wydarzenia sprzyjają wymianie wiedzy i doświadczeń oraz pomagają w budowaniu silnej sieci kontaktów.
 • Targi – są doskonałe do prezentowania produktów i usług szerokiemu gronu odbiorców. Umożliwiają bezpośredni kontakt z klientami, zbieranie opinii oraz nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych. Uczestnictwo w prestiżowych targach może znacząco zwiększyć rozpoznawalność marki.
 • Krótkie aktywacje konsumenckie – tego typu efemeryczne eventy oferują rozrywkę i mogą obejmować interaktywne wystawy, wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości, stacje degustacyjne produktów, konkursy, czy pop-up store’y.

O czym pamiętać, organizując eventy?

 1. Określenie celów i grupy docelowej
 2. Przed rozpoczęciem planowania wydarzenia ważne jest dokładne określenie celów, które chcesz osiągnąć oraz identyfikacja grupy docelowej. Zastanów się, czy Twoim celem jest edukacja, rozrywka, budowanie świadomości marki, czy może zbieranie opinii od uczestników i feedback dotyczący produktu lub usługi.

  Z kolei wybór odpowiedniej grupy docelowej pozwoli na lepsze dostosowanie treści i formy wydarzenia do jej potrzeb i oczekiwań. Tutaj warto rozważyć, czy event ma być skierowany do szerszej grupy, czy może raczej stanowić małe wydarzenie, skierowane do wąskiego grona odbiorców. Takie niszowe eventy mogą pomóc w budowaniu silnych, trwałych relacji z uczestnikami. Spotkania skoncentrowane na konkretnych zagadnieniach, branżach czy stanowiskach pozwalają na bardziej personalizowane podejście i lepsze zrozumienie potrzeb uczestników.

 3. Wybór odpowiedniego formatu i miejsca
 4. Kolejnym krokiem jest wybór formatu eventu i miejsca, które będą najlepiej odpowiadały Twoim celom i grupie docelowej. Może to być na przykład festiwal, webinar, warsztat, konferencja czy spotkanie networkingowe. Wydarzenie może odbywać się online, stacjonarnie lub w formie hybrydowej. W przypadku eventu offline warto zadbać o to, aby miejsce było dostępne i dobrze skomunikowane i aby spełniało wszelkie wymagania techniczne niezbędne do realizacji wydarzenia.

 5. Utrzymanie spójności z wartościami marki
 6. Każde wydarzenie powinno być zgodne z wartościami i identyfikacją wizualną Twojej marki. Upewnij się, że wszystkie materiały promocyjne, prezentacje oraz komunikacja z uczestnikami są spójne z wizerunkiem marki. Taka spójność w zakresie wizualnym i komunikacyjnym jest istotna w kontekście stworzenia silnej i rozpoznawalnej marki.

 7. Strategiczne partnerstwa
 8. Współpraca z influencerami, branżowymi liderami oraz markami, które podzielają wartości Twojego brandu, może znacząco zwiększyć zasięg i atrakcyjność wydarzenia. Influencerzy i popularni eksperci mogą przyciągnąć nowych uczestników, którzy obserwują ich i ufają ich rekomendacjom, natomiast partnerstwo z innymi markami może dostarczyć dodatkowych zasobów i wsparcia promocyjnego.

 9. Pamiętaj o promocji wydarzenia
 10. Promocja wydarzenia jest niezwykle ważnym elementem, który determinuje jego sukces. Warto korzystać z różnych kanałów komunikacji, takich jak e-maile, media społecznościowe czy dedykowane landing page, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Stworzenie angażujących treści promocyjnych, takich jak zapowiedzi wideo, grafiki informacyjne oraz posty, może zwiększyć zainteresowanie i zachęcić odbiorców do udziału w wydarzeniu. Ważne jest również wykorzystanie narzędzi analitycznych do monitorowania efektywności kampanii promocyjnej i dostosowywania strategii na bieżąco.

 11. Regularne i wartościowe aktualizacje dla uczestników
 12. Utrzymanie regularnego kontaktu z uczestnikami przed, w trakcie i po wydarzeniu jest równie ważne. Regularne aktualizacje na temat postępów w organizacji, zapowiedzi prelegentów czy materiały z przygotowań za kulisami mogą budować zainteresowanie i zaangażowanie.

 13. Opinie i feedback po evencie
 14. Pamiętaj o zebraniu opinii od uczestników wydarzenia po jego zakończeniu. Ankiety, sondy i bezpośrednie rozmowy mogą dostarczyć cennych informacji na temat tego, co się sprawdziło, a co wymaga poprawy. Tego typu feedback pozwala na ciągłe doskonalenie i lepsze dostosowanie przyszłych wydarzeń do oczekiwań uczestników.

 15. Nie zrywaj kontaktu
 16. Po zakończeniu eventu warto utrzymać kontakt z uczestnikami. Wysyłanie podziękowań, materiałów edukacyjnych, nagrań z wydarzenia czy zaproszeń na kolejne eventy może pomóc w budowaniu długotrwałych relacji. Regularna komunikacja i dbałość o uczestników po wydarzeniu może przekładać się na ich lojalność i zaangażowanie.

 17. Pomiar efektywności działań eventowych
 18. Mierzenie zwrotu z inwestycji (ROI) w działania eventowe jest niezwykle ważne dla oceny ich skuteczności. Analiza wskaźników takich jak liczba uczestników, poziom zaangażowania, generowane leady oraz bezpośredni wpływ na sprzedaż pozwala ocenić, czy założone cele zostały osiągnięte. Tego typu analiza umożliwia także optymalizację przyszłych wydarzeń, aby były jeszcze bardziej efektywne.

  W przypadku live streamów niezwykle przydatne może być monitorowanie zaangażowania oglądających nie tylko po zakończeniu wydarzenia, ale także w jego trakcie, w czasie rzeczywistym. Jedną z zaproponowanych metod jest mierzenie poprzez tzw. Moment-To-Moment Synchrony (MTMS).

  MTMS mierzy synchroniczność między zmianami w treści live streamu a wolumenem komentarzy tworzonych na żywo przez uczestników. Im więcej komentarzy, tym wyższy wskaźnik MTMS i większe zaangażowanie. Metoda ta pozwala na analizę, jak zmiany w treści wpływają na poziom zaangażowania oglądających w czasie rzeczywistym. Na przykład intensywne momenty w trakcie transmisji, takie jak dynamiczne prezentacje czy ogłoszenia, mogą generować większą liczbę komentarzy, co wskazuje na wysoki poziom zaangażowania.

  Tego typu metody pomiaru zaangażowania w live streamach mogą pomóc organizatorom nie tylko polepszyć przyszłe wydarzenia, ale też na bieżąco dostosowywać treść trwających eventów, aby utrzymać wysokie zaangażowanie uczestników, co może sprawić, że staną się bardziej satysfakcjonujące i efektywne.

Marki, które dobrze wykorzystują eventy do budowania relacji

Żywiec i Męskie Granie

Żywiec od lat organizuje „Męskie Granie”, serię koncertów, która stała się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. Projekt ten łączy artystów z różnych gatunków, tworząc niepowtarzalne muzyczne doświadczenia. Dzięki temu Żywiec nie tylko promuje swoją markę, ale także angażuje się w kulturalne życie, budując silne więzi z konsumentami poprzez wspieranie muzyki i kultury.

„Męskie Granie” jest doskonałym przykładem na to, jak marka może skutecznie budować relacje dzięki eventom. Poprzez organizację koncertów na żywo Żywiec tworzy emocjonalne połączenia z uczestnikami, którzy mogą bezpośrednio doświadczyć wartości i wizji marki. To długotrwałe zaangażowanie wzmacnia lojalność konsumentów i przyczynia się do pozytywnego wizerunku Żywca jako marki bliskiej swoim klientom.

Orange Warsaw Festival i Open’er Festival

Orange Warsaw Festival i Open’er Festival Powered by Orange to dwa z większych festiwali muzycznych w Polsce, których strategicznym sponsorem jest marka Orange. Wydarzenia te przyciągają tysiące uczestników, oferując bogaty program muzyczny z udziałem międzynarodowych gwiazd. Poprzez organizację takich festiwali marka buduje silne relacje z młodszą, aktywną publicznością, która ceni sobie wysoką jakość rozrywki.

Obydwa festiwale są przykładem skutecznego wykorzystania event marketingu do budowania świadomości i lojalności wobec marki. Wzmacniają one wizerunek Orange jako innowacyjnej i zaangażowanej marki telekomunikacyjnej, będącej blisko swoich klientów i konsumentów. Oba festiwale łączą rozrywkę z zaawansowaną technologią i interaktywnymi doświadczeniami, co dodatkowo angażuje uczestników i buduje trwałe, pozytywne wspomnienia związane z wydarzeniami i marką Orange.

Red Bull

Red Bull jest znany z organizacji i sponsorowania ekstremalnych wydarzeń sportowych na całym świecie. Zawody w różnych dyscyplinach, takich jak Red Bull Air Race, Red Bull Cliff Diving czy Red Bull Rampage, przyciągają miliony widzów zarówno na żywo, jak i online. Wydarzenia te nie tylko promują aktywny tryb życia, ale również w pełni odzwierciedlają energię i ducha marki Red Bull.

Dzięki takim eventom Red Bull skutecznie buduje silne, emocjonalne relacje z konsumentami. Marka jest postrzegana jako innowacyjna, dynamiczna i odważna, co przyciąga młodych, aktywnych ludzi, którzy identyfikują się z jej wartościami. Sponsoring i organizacja tego typu wydarzeń pozwalają Red Bullowi na stałe zaangażowanie w życie konsumentów i umocnienie pozycji lidera w branży napojów energetycznych.

Google I/O

Google I/O to coroczna konferencja organizowana przez Google od 2008 roku, skierowana do deweloperów i entuzjastów technologii. Wydarzenie to gromadzi tysiące uczestników z całego świata, oferując prezentacje dotyczące najnowszych produktów i technologii firmy Google. Google I/O to platforma, na której firma dzieli się swoimi innowacjami i wizją przyszłości technologii.

Google I/O jest ważnym elementem strategii budowania relacji z deweloperami i miłośnikami technologii. Poprzez możliwość zdobywania wiedzy bezpośrednio od ekspertów Google uczestnicy zyskują głębsze zrozumienie produktów i usług firmy. To wydarzenie wzmacnia lojalność wobec marki, jednocześnie promując jej najnowsze innowacje i zachęcając do ich wdrożenia na szeroką skalę.

Salesforce Dreamforce

Podobnie do marki Google, także Salesforce organizuje od wielu lat własne wydarzenie pod nazwą Dreamforce, które przyciąga tysiące uczestników z całego świata. Konferencja oferuje szeroką gamę sesji edukacyjnych, warsztatów, prezentacji oraz możliwości networkingowe dla specjalistów z różnych sektorów.

Dreamforce jest doskonałym przykładem na to, jak marka może wykorzystać eventy do budowania relacji w środowisku B2B. Poprzez organizację takiego wydarzenia Salesforce umożliwia swoim klientom, partnerom oraz potencjalnym użytkownikom zdobycie wiedzy na temat najnowszych rozwiązań, narzędzi i trendów. Uczestnicy mają okazję bezpośrednio rozmawiać z ekspertami, wymieniać się doświadczeniami oraz nawiązywać nowe kontakty biznesowe, co znacząco wzmacnia pozytywne postrzeganie marki.

Autor ifirma.pl

Wojciech Samborski

Właściciel i redaktor naczelny aboutMarketing.pl. Serwisu z artykułami, newsami i wywiadami skierowanymi do marketerów. Od 2013 roku związany z branżą marketingową.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie