Blog ifirma.pl

Cash pooling – co z PCC?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się co to jest cash pooling i czy jest opodatkowany w PCC? W takim razie koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga kreatywności i elastyczności. Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach i to przedsiębiorcy kreują rzeczywistość gospodarczą, którą bardzo często trudno wcisnąć w wąskie ramy obowiązujących przepisów. Już nie raz pisaliśmy o tym, że przepisy nie nadążają za tym co się dzieje w przestrzeni gospodarczej. Nieraz w wydawanych interpretacjach można również spotkać tego typu stwierdzenia. W dzisiejszej publikacji zmierzymy się z rozliczaniem transakcji cash pooling i odpowiedzią na pytanie czy jest opodatkowana w PCC.

Jak należy rozumieć cash pooling?

Cash pooling (z ang.) oznacza łączenie środków pieniężnych. Na próżno szukać takiej definicji w przepisach, jedynie z ustawu Kodeks cywilny cash pooling (CP) można podciągnąć pod umowę o charakterze nienazwanym. Jak można przeczytać w interpretacjach podatkowych w umowie CP chodzi o zarządzanie płynnością finansową grupy kapitałowej. Dochodzi do automatycznego przelewania środków finansowych pomiędzy rachunkami bankowymi uczestników grupy a rachunkiem głównym lidera grupy. W takich przypadkach bank otwiera specjalny rachunek rozliczeniowy – Rachunek Główny dla jednego z podmiotów będących członkiem grupy kapitałowej. Jednocześnie Bank otwiera szereg rachunków dodatkowych – rachunków szczegółowych powiązanych funkcjonalnie z rachunkiem głównym. Z takim wyjaśnieniem specyfiki działania cash poolingu można się spotkać w interpretacji nr 0114-KDIP4-3.4012.221.2023.2.IG z dnia 28.08.2023 r. W przypadku tej interpretacji rozstrzygana była kwestia opodatkowania umowy CP w VAT, a nas będzie interesował podatek PCC od umowy cash pooling. W innej interpretacji można się spotkać z takim schematem cash poolingu.

 

Uczestnikami umowy cash poolingu są co najmniej 3 podmioty:

 1. Podmiot posiadający nadwyżkę środków finansowych.
 2. Podmiot posiadający niedobór środków finansowych.
 3. Bank, który kompleksowo zarządza tymi środkami finansowymi.

 

Stosowanie cash poolingu pozwala na skompensowanie niedoborów środków finansowych w przypadku jednych uczestników, nadwyżkami środków finansowych innych uczestników

 

Interpretacja nr 0111-KDIB2-2.4014.10.2023.2.DR z dnia 08.02.2023 r.

 

Cash pooling – co z PCC?

W przypadku umowy cash pooling, wątpliwości przedsiębiorców są związane m.in. z zapłatą podatku PCC. Skoro CP jest to forma umowy nienazwanej powstaje pytanie, czy w świetle ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) będzie podlegał pod ten podatek. I właśnie z takim pytaniem i wątpliwościami zwróciła się spółka do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Mowa o interpretacji nr 0111-KB2-2.4014.10.2023.2.DR z dnia 08.02.2023 r. W ustawie o podatku PCC w wykazie czynności, które podlegają opodatkowaniu nie znajdziemy umowy cash pooling. Skoro tak, umowa CP jako umowa nienazwana, nie będzie podlegała pod podatek PCC. Taka umowa nie może być podciągnięta ani pod umowę pożyczki ani pod umowę depozytu nieprawidłowego, dlatego transfery środków pieniężnych na rachunkach bankowych uczestników nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W tej interpretacji podano również namiary na wiele innych interpretacji wydanych w latach 2007 do 2022, w których Dyrektor wydający te interpretacje zgadzał się z tym podejściem.

Cash pooling – podsumowanie

Temat, który dzisiaj był omawiany dotyczy firm, które działają w ramach grup kapitałowych, a więc osób prawnych. Jednak nawet przedsiębiorcy, którzy dzisiaj prowadzą indywidualną działalność gospodarczą mogą być przecież udziałowcem w spółkach kapitałowych. W dzisiejszej publikacji naszym zadaniem było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy umowa cash pooling będzie opodatkowana w PCC. Z uwagi na brak przepisów, które by to regulowały wprost bazowaliśmy na interpretacjach podatkowych. Bogata linia interpretacyjna potwierdza, że taka umowa nie jest opodatkowana w PCC, ale należy mieć na uwadze, że to są stanowiska wydawane w indywidualnych sprawach. Przedsiębiorcy, którzy znajdą się w takim modelu finansowania powinni o tym pamiętać i zdecydować, czy jednak nie wystąpić z wnioskiem w swojej sprawie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie