Blog ifirma.pl

Cesja leasingu operacyjnego a VAT

|
|
3 minut czytania
Nie stać cię na opłacanie rat leasingowych? Sprawdź, jakie konsekwencje ma przejęcie leasingu na gruncie podatku VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy podpisali umowę leasingu operacyjnego nie zawsze są w stanie się z niej wywiązać. Przyczyn może być wiele, ale najczęściej chodzi o problemy związane ze spłatą rat leasingowych. Nie ma sytuacji bez wyjścia i tak też jest w tym przypadku. Przedsiębiorca może się zdecydować na przekazanie leasingu operacyjnego na osobę trzecią za zgodą leasingodawcy. Dzisiaj zajmiemy się rozliczeniem cesji leasingu operacyjnego na gruncie podatku VAT.

Leasing operacyjny

Przy umowie leasingu operacyjnego przedmiot leasingu nie znajduje się w ewidencji środków trwałych leasingobiorcy. Przedsiębiorca, podpisując taką umowę otrzyma fakturę na opłatę wstępną i będzie otrzymywał faktury obejmujące spłatę rat leasingowych. Od dokonywanych płatności przedsiębiorcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT na zasadach wynikających z ustawy o VAT.

W jaki sposób dochodzi do cesji umowy leasingu operacyjnego?

Cesja umowy leasingu polega na przeniesieniu praw i obowiązków z dotychczasowego leasingobiorcy na osobę trzecią. Na przeprowadzenie takiej czynności musi wyrazić zgodę leasingodawca, z którym należy uzgodnić, w jaki sposób mają być dopełnione wszelkie formalności. Firmy leasingowe mają bowiem różne procedury stąd konieczność doprecyzowania wymogów.

Odstępne przy cesji leasingu

Odstępne jest formą rekompensaty dla leasingobiorcy, który przekazuje przedmiot leasingu cesjonariuszowi, a więc osobie przejmującej przedmiot leasingu i wchodzącej w prawa leasingobiorcy. Z punktu widzenia podatkowego jest to forma odpłatnego zbycia praw majątkowych. Wysokość opłaty za odstępne będzie uzależniona od dwóch danych:

 • wartości rynkowej przedmiotu leasingu na moment przejęcia,
 • wysokości opłat rat leasingowych pozostałych do spłaty do końca umowy.

Im wyższa będzie pomiędzy nimi różnica, tym wysokość odstępnego teoretycznie powinna rosnąć. Należy jednak mieć na uwadze, że zbyt wysokie odstępne może zniechęcić potencjalnych nabywców.

Odstępne a podatek VAT

Faktura na kwotę odstępnego powinna być wystawiona przez leasingobiorcę zbywającego (cedenta) przedmiot leasingu. Z punktu widzenia podatku VAT odstępne powinno być zakwalifikowane jako przeniesienie praw majątkowych, co jest definiowane jako świadczenie usług. Jest to więc czynność opodatkowana podatkiem VAT, stawką podstawową 23%.

Podatek VAT odliczony przez cedenta od rat leasingowych

Dotychczasowy leasingobiorca, który odliczył podatek VAT naliczony od rat leasingowych i od opłaty wstępnej, w przypadku leasingu operacyjnego może się zastanawiać, czy będzie miał obowiązek dokonania korekty podatku VAT naliczonego. Przepisy ustawy o podatku VAT nie regulują tej kwestii, a więc cedent nie musi dokonywać korekty odliczonego VAT-u. Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 16 czerwca 2020 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.241.2020.2.ICZ uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. W przedmiotowej interpretacji doszło do wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu operacyjnego i wnioskodawca zapytał, czy ma obowiązek dokonywania korekty podatku naliczonego. W jego ocenie brak jest takiego obowiązku i Dyrektor KIS zgodził się z jego argumentacją.

Rozliczenie podatku VAT przez cesjonariusza

Przedsiębiorca przejmujący umowę leasingu ma prawo do odliczenia podatku VAT zarówno od faktury VAT, na której znajduje się odstępne, jak również od rat leasingowych, które będzie opłacał po cesji leasingu. Kwestia czy będzie miał prawo do odliczenia 50%, czy 100% podatku VAT od samochodów osobowych, jeżeli one byłyby przedmiotem leasingu, jest wtórna i będzie uzależniona od sposobu wykorzystywania pojazdów w działalności gospodarczej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Przez kogo powinna być wystawiona faktura za odstępne leasingu?

   Faktura na kwotę odstępnego powinna być wystawiona przez leasingobiorcę zbywającego (cedenta) przedmiot leasingu.
  2. Faktura za odstępne leasingu a VAT - jak to wygląda w praktyce?

   Z punktu widzenia podatku VAT odstępne powinno być zakwalifikowane jako przeniesienie praw majątkowych, co jest definiowane jako świadczenie usług. Jest to więc czynność opodatkowana podatkiem VAT, stawką podstawową 23%.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie