Prowadzenie działalności gospodarczej nie zawsze musi się odbywać jednoosobowo. Przedsiębiorcy często decydują się również na zakładanie spółek, co niewątpliwie może mieć sporo pozytywów. Spółki mogą na takich samych zasadach, jak przedsiębiorcy indywidualni inwestować w środki trwałe, które stają się majątkiem firmy. W różnych okolicznościach i z różnych powodów może dojść do sytuacji, że wspólnicy podejmą decyzję o przekazaniu nieruchomości firmowej do majątku jednego ze wspólników. Dzisiaj zastanowimy się i opiszemy, jak traktować taką decyzję na gruncie rozliczenia w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak należy rozumieć przekazanie nieruchomości jednemu ze wspólników?
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie reguluje kwestii przekazania nieodpłatnego majątku spółki do majątku prywatnego wspólnika. W takim przypadku należałoby rozumieć, że jeżeli wspólnicy spółki nieposiadającej osobowości prawnej, np. cywilnej, jawnej, zdecydują się na nieodpłatne przekazanie dojdzie do zbycia nieruchomości przez spółkę. Należy się w tym miejscu zastanowić, czy i jak takie przekazanie powinno być opodatkowane.
Przekazanie nieruchomości firmowej wspólnikowi a podatek dochodowy
Przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątkowych znajdujących się w ewidencji środków trwałych. W omawianej przez nas sprawie mamy do czynienia z nieodpłatnym przekazaniem, a więc spółka nie uzyska żadnych korzyści majątkowych, nie osiągnie z tego tytułu przychodu. Zgodnie z ustawą o PIT przychód wspólnika z udziału w spółce niebędącej osoba prawną, m.in. ze wspólnego posiadania lub użytkowania rzeczy, określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Skoro spółka nie osiągnie przychodu, to również nie powstanie przychód po stronie wspólnika. Dopiero jeżeli nastąpiłoby zbycie tej nieruchomości w ciągu 6 lat od nieodpłatnego przekazania po stronie wspólnika powstanie przychód do opodatkowania.
W związku z przekazywaniem składników majątkowych do majątku prywatnego należy pamiętać również o podatku VAT. Na temat rozliczenia podatku VAT od przekazania nieruchomości firmowej do majątku wspólnika można przeczytać w podlinkowanej publikacji, w której dokonujemy analizy przedmiotowej kwestii.
Na jakim stanowisku stoją organy podatkowe?
W jednej z wydanych niedawno interpretacji podatkowych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznała stanowisko Wnioskodawcy w temacie przekazania nieruchomości wspólnikowi za prawidłowe. Poniżej przedstawiamy kwestie, która była przedmiotem rozstrzygnięcia.
W interpretacji z dnia 30 marca 2021 r. nr 0113-KDIPT2-1.4011.978.2020.2.ISL Wnioskodawca zadał pytanie, czy czynność wycofania lokalu mieszkalnego z ewidencji środków trwałych spółki jawnej i przeniesienie go z majątku spółki od majątku osobistego wspólnika będzie neutralna w podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też u wspólnika otrzymującego nieruchomość powstanie zobowiązanie w zakresie podatku dochodowego?
W ocenie pytającego taka czynność nie generuje przychodu dla spółki, ani dla wspólnika w momencie wycofania. Dopiero sprzedaż nieruchomości przed upływem 6 lat będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe, a w uzasadnieniu wskazał, że jeżeli wycofanie nieruchomości z majątku spółki do majątku prywatnego wspólnika nie będzie nosić cech zbycia, jak również nie będzie nosić znamion odpłatności, o której mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 14 ust. 2 pkt 1) oraz jeżeli wartość ww. lokalu mieszkalnego nie przekroczy wartości odpowiadającej udziałowi wspólnika w spółce, to czynność ta będzie neutralna dla wspólnika spółki. Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią interpretacji.
W przypadku spółek nieposiadających osobowości prawnej każda taka transakcja może nieco się różnić w swoich założeniach, co będzie miało wpływ na stanowisko organów skarbowych. Z uwagi na brak regulacji prawnych zaleca się wnioskować o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, która ochroni przedsiębiorcę przed przykrymi konsekwencjami podatkowymi.