Co to jest auto-abonament?

auto na abonament

Zastanawiasz się, czy jest jakaś alternatywa dla leasingu? Przeczytaj informacje na temat, co to jest auto-abonament.

Auto na abonament - omówione zagadnienia:

Praktycznie każdy przedsiębiorca potrzebuje i wykorzystuje samochód w firmie. Nie dla każdego jest jednak zakup za gotówkę, czy w leasingu. W dzisiejszej publikacji przybliżymy tematykę auta na abonament.

Co to jest auto-abonament?

Opłata abonamentu najczęściej kojarzy się nam z telefonem, internetem czy telewizją. Jak się jednak okazuje można również opłacać abonament za samochód. Jest to forma wynajęcia samochodu na określony czas. Firma zajmująca się tego typu transakcjami przygotowuje stosowną umowę, w której zapisane są szczegółowe informacje obejmujące m.in.:

 • czas trwania umowy, który jest uzależniony od oferty, może to być np. tylko rok, ale niektórzy proponują kilka lat,
 • sposób finansowania usług dodatkowych, takich jak: ubezpieczenia, obsługa serwisowa, przeglądy, likwidacja szkód, wymiana opon. W umowie musi być zapisane, czy wspomniane dodatkowe obciążenia będą wkalkulowane w abonament, czy będą to koszty ponoszone tylko przez usługobiorcę. Jeżeli będą w abonamencie należy dopytać, czy z udziałem własnym w naprawie szkody, czy bez,
 • możliwość użytkowania przez innego kierowcę,
 • dodatkowe opłaty w związku z rozwiązaniem umowy przed terminem,
 • wykup samochodu po okresie użytkowania według aktualnej wartości rynkowej pojazdu.

Oferta auta na abonament skierowana jest dla sektora drobnych przedsiębiorców, ale również do samozatrudnionych i konsumentów.

Jakie wady i zalety ma auto na abonament?

Przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy na auto-abonament należy rozważyć w kontekście naszych potrzeb i oczekiwań następujące kwestie:

 • wysokość opłaty abonamentowej w posiadanym wariancie,
 • brak opłaty wstępnej,
 • możliwość cyklicznej wymiany pojazdu na inny model,
 • w umowie narzucony jest limit kilometrów w skali roku, od którego jest uzależniona wysokość opłaty abonamentowej,
 • należy dbać o nienaganny stan pojazdu, ponieważ każde uszkodzenie, rysa czy usterka wiąże się z nałożeniem dodatkowej opłaty,
 • bez względu na czas użytkowania usługobiorca nie stanie się właścicielem pojazdu, a wartość zakupu jest na poziomie wartości rynkowej.

Pozostaje teraz odpowiedź na pytanie, czy zdecydować się na samochód na abonament, czy jednak skorzystać ze zwykłego leasingu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość