Blog ifirma.pl

Co to jest auto-abonament?

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, czy jest jakaś alternatywa dla leasingu? Przeczytaj informacje na temat, co to jest auto-abonament.

Auto na abonament - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Praktycznie każdy przedsiębiorca potrzebuje i wykorzystuje samochód w firmie. Nie dla każdego jest jednak zakup za gotówkę, czy w leasingu. W dzisiejszej publikacji przybliżymy tematykę auta na abonament.

Co to jest auto-abonament?

Opłata abonamentu najczęściej kojarzy się nam z telefonem, internetem czy telewizją. Jak się jednak okazuje można również opłacać abonament za samochód. Jest to forma wynajęcia samochodu na określony czas. Firma zajmująca się tego typu transakcjami przygotowuje stosowną umowę, w której zapisane są szczegółowe informacje obejmujące m.in.:

 • czas trwania umowy, który jest uzależniony od oferty, może to być np. tylko rok, ale niektórzy proponują kilka lat,
 • sposób finansowania usług dodatkowych, takich jak: ubezpieczenia, obsługa serwisowa, przeglądy, likwidacja szkód, wymiana opon. W umowie musi być zapisane, czy wspomniane dodatkowe obciążenia będą wkalkulowane w abonament, czy będą to koszty ponoszone tylko przez usługobiorcę. Jeżeli będą w abonamencie należy dopytać, czy z udziałem własnym w naprawie szkody, czy bez,
 • możliwość użytkowania przez innego kierowcę,
 • dodatkowe opłaty w związku z rozwiązaniem umowy przed terminem,
 • wykup samochodu po okresie użytkowania według aktualnej wartości rynkowej pojazdu.

Oferta auta na abonament skierowana jest dla sektora drobnych przedsiębiorców, ale również do samozatrudnionych i konsumentów.

Jakie wady i zalety ma auto na abonament?

Przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy na auto-abonament należy rozważyć w kontekście naszych potrzeb i oczekiwań następujące kwestie:

 • wysokość opłaty abonamentowej w posiadanym wariancie,
 • brak opłaty wstępnej,
 • możliwość cyklicznej wymiany pojazdu na inny model,
 • w umowie narzucony jest limit kilometrów w skali roku, od którego jest uzależniona wysokość opłaty abonamentowej,
 • należy dbać o nienaganny stan pojazdu, ponieważ każde uszkodzenie, rysa czy usterka wiąże się z nałożeniem dodatkowej opłaty,
 • bez względu na czas użytkowania usługobiorca nie stanie się właścicielem pojazdu, a wartość zakupu jest na poziomie wartości rynkowej.

Pozostaje teraz odpowiedź na pytanie, czy zdecydować się na samochód na abonament, czy jednak skorzystać ze zwykłego leasingu.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie