Co to jest auto-abonament?

auto na abonament

Zastanawiasz się, czy jest jakaś alternatywa dla leasingu? Przeczytaj informacje na temat, co to jest auto-abonament.

Auto na abonament - omówione zagadnienia:

Praktycznie każdy przedsiębiorca potrzebuje i wykorzystuje samochód w firmie. Nie dla każdego jest jednak zakup za gotówkę, czy w leasingu. W dzisiejszej publikacji przybliżymy tematykę auta na abonament.

Co to jest auto-abonament?

Opłata abonamentu najczęściej kojarzy się nam z telefonem, internetem czy telewizją. Jak się jednak okazuje można również opłacać abonament za samochód. Jest to forma wynajęcia samochodu na określony czas. Firma zajmująca się tego typu transakcjami przygotowuje stosowną umowę, w której zapisane są szczegółowe informacje obejmujące m.in.:

 • czas trwania umowy, który jest uzależniony od oferty, może to być np. tylko rok, ale niektórzy proponują kilka lat,
 • sposób finansowania usług dodatkowych, takich jak: ubezpieczenia, obsługa serwisowa, przeglądy, likwidacja szkód, wymiana opon. W umowie musi być zapisane, czy wspomniane dodatkowe obciążenia będą wkalkulowane w abonament, czy będą to koszty ponoszone tylko przez usługobiorcę. Jeżeli będą w abonamencie należy dopytać, czy z udziałem własnym w naprawie szkody, czy bez,
 • możliwość użytkowania przez innego kierowcę,
 • dodatkowe opłaty w związku z rozwiązaniem umowy przed terminem,
 • wykup samochodu po okresie użytkowania według aktualnej wartości rynkowej pojazdu.

Oferta auta na abonament skierowana jest dla sektora drobnych przedsiębiorców, ale również do samozatrudnionych i konsumentów.

Jakie wady i zalety ma auto na abonament?

Przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy na auto-abonament należy rozważyć w kontekście naszych potrzeb i oczekiwań następujące kwestie:

 • wysokość opłaty abonamentowej w posiadanym wariancie,
 • brak opłaty wstępnej,
 • możliwość cyklicznej wymiany pojazdu na inny model,
 • w umowie narzucony jest limit kilometrów w skali roku, od którego jest uzależniona wysokość opłaty abonamentowej,
 • należy dbać o nienaganny stan pojazdu, ponieważ każde uszkodzenie, rysa czy usterka wiąże się z nałożeniem dodatkowej opłaty,
 • bez względu na czas użytkowania usługobiorca nie stanie się właścicielem pojazdu, a wartość zakupu jest na poziomie wartości rynkowej.

Pozostaje teraz odpowiedź na pytanie, czy zdecydować się na samochód na abonament, czy jednak skorzystać ze zwykłego leasingu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość