Co to jest kod IMP i kiedy go stosować?

Dokonujesz importu towarów? Musisz je odpowiednio oznaczyć w JPK_V7, sprawdź jak.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Bardzo często przedsiębiorcy dokonują zakupu towarów poza granicami Unii Europejskiej. Takie transakcje handlowe muszą przejść odprawę celną na terenie kraju należącego do UE i dopiero wówczas towary zostają dopuszczone do obrotu na terenie UE. W związku z wejściem w życie nowych przepisów odnośnie przesyłania plików JPK również zmienia się sposób oznaczania importu w ewidencjach VAT.

W jaki sposób import jest rozliczany w deklaracji VAT?

Na wstępie przypomnimy, krótko w jaki sposób jest rozliczany import towarów w podatku VAT. Nabycie towarów poza terytorium UE wiąże się z nieco innymi procedurami niż przy transakcjach wewnątrzunijnych.

Sprowadzony towar musi zostać poddany odprawie celnej, gdzie zostanie naliczone cło, akcyza w zależności od typu sprowadzanych towarów i VAT importowy. Zgłoszenia celnego dokonuje się albo na dokumencie SAD w formie papierowej, albo na elektronicznym zgłoszeniu celnym PZC. Importer lub jego przedstawiciel mają obowiązek obliczyć i wykazać w zgłoszeniu celnym należności celne, które należy uregulować do organu celnego w terminie 10 dni.

Jeśli jednak przedsiębiorca korzysta z procedury uproszczonej na podstawie art. 33a – wówczas nie płaci podatku VAT do organu celnego, tylko rozlicza go w deklaracji podatkowej po stronie podatku VAT należnego i naliczonego. Istnieje jeszcze trzecia możliwość rozliczania VAT w deklaracji importowej (art. 33b).

Oznaczenie IMP – kiedy należy je stosować?

Zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług dla podatku naliczonego z tytułu importu towarów, w tym importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a ustawy stosuje się oznaczenie „IMP”. Jak widzimy oznaczenie kodowe po stronie podatku VAT naliczonego mają obowiązek stosować zarówno przedsiębiorcy, którzy rozliczają VAT importowy na zasadach ogólnych, a więc wpłacają podatek na podstawie dokumentu celnego do urzędu celno-skarbowego, jak również ci, którzy VAT od importu towarów rozliczają w deklaracji podatkowej na podstawie art. 33a ustawy o VAT.

W jaki sposób należy dokonywać oznaczenia IMP w JPK_V7?

Jako numer dowodu sprzedaży (DowodSprzedazy) podaje się numer dokumentu na podstawie którego dokonano importu towarów, rozliczanego zgodnie z art. 33a ustawy, numer zgłoszenia celnego lub numer deklaracji importowej, o której mowa w art. 33b ustawy. W przypadku braku – w polu tym należy wpisać „BRAK”.

Data wystawienia dowodu (DataWystawienia) podaje się datę wystawienia (dokumentu), dowodów dokumentujących dokonanie importu towarów, rozliczanego zgodnie z art. 33a ustawy, datę przyjęcia zgłoszenia celnego lub datę deklaracji importowej, o której mowa w art. 33b ustawy.
Dowód zakupu (DowodZakupu) – numer dowodu zakupu, podaje się numer zgłoszenia celnego lub decyzji.
Data zakupu (DataZakupu) – data wystawienia dowodu zakupu, podaje się datę wystawienia dokumentu zgłoszenia celnego lub decyzji.

Pytania odnośnie oznaczenia IMP

Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiły się pytania:

 1. Jak w JPK_VAT z deklaracją wykazywać import w ramach standardowej procedury, gdzie podstawą do odliczenia podatku VAT jest dokument celny? Czy podstawowym dokumentem jest dokument celny, a nie faktura? Kogo w takim przypadku podawać w jako kontrahenta – sprzedawcę z faktury nieunijnej, czy urząd celny? Czyj NIP, jaki numer dokumentu wpisywać: numer dokumentu celnego, czy z faktury od kontrahenta?
 2. W odpowiedzi MF napisało:
  Przy imporcie na zasadach ogólnych w JPK_VAT z deklaracją należy wykazać numer dokumentu celnego i dane kontrahenta (nadawcy lub eksportera), natomiast w polu NrDostawcy wpisać jego nr – jeżeli jest, a gdy nie ma, to wtedy “BRAK”. Natomiast pole KodKrajuNadaniaTIN należy uzupełnić, jeżeli dane zgromadzone przez podatnika pozwalają na wypełnienie tego pola. W przypadku trudności z ustaleniem kodu kraju pole może pozostać puste. Dokument należy dodatkowo oznaczyć dedykowanym polem IMP.

 3. Jakie dane należy wskazać w JPK_VAT z deklaracją w części ewidencji zakupu, po otrzymaniu decyzji zwiększającej podatek VAT w imporcie towarów? Czy należy, jako numer dokumentu, wskazać numer decyzji? Czy podawać dane sprzedawcy?
 4. W odpowiedzi MF napisało:
  Po otrzymaniu decyzji zwiększającej podatek VAT od importu towarów, w JPK_VAT z deklaracją należy wskazać numer decyzji i dane sprzedawcy: nadawcy lub eksportera – w polu NrDostawcy wpisać jego nr, jeżeli jest, a gdy nie ma, wpisać “BRAK”. Natomiast pole KodKrajuNadaniaTIN należy uzupełnić, jeżeli dane zgromadzone przez podatnika pozwalają na wypełnienie tego pola. W przypadku trudności z ustaleniem kodu kraju pole może pozostać puste. Dokument należy dodatkowo oznaczyć dedykowanym polem IMP.

 5. Jakie oznaczenia dotyczą importu towarów od podmiotu powiązanego rozliczanego zgodnie z art. 33a ustawy o VAT?
 6. W odpowiedzi MF napisało:
  W ewidencji sprzedaży taką transakcję należy oznaczyć „TP”. Natomiast w ewidencji zakupu należy wskazać oznaczenie „IMP”.

Podsumowując, przy dokonywaniu importu towarów, zarówno na zasadach ogólnych, jak również na podstawie art. 33a, w ewidencji zakupu VAT naliczony należy wykazywać z oznaczeniem IMP. Jako numer dowodu podaje się numer SAD, PZC lub decyzji organu celnego a jako dane kontrahenta należy wpisać dane kontrahenta z kraju trzeciego.

Przeczytaj również: Oznaczenie TT_WNT i TT_WDT transakcje trójstronne

Najważniejsze pytania

 1. 🔸W jaki sposób należy dokonywać oznaczenia IMP w JPK?

  Zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług dla podatku naliczonego z tytułu importu towarów, w tym importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a ustawy stosuje się oznaczenie „IMP”.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce