Blog ifirma.pl

Co to są kursy internetowe?

|
|
4 minut czytania
Pandemia spowodowała, że wiele osób przekonało się do nauki online.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jest to wygodna forma, pozwalająca użytkownikom zdobywać wiedzę w dowolnym momencie. Zacznijmy więc od wyjaśnienia, co to są kursy internetowe. Dla porównania przybliżymy również definicje innych sposobów na zdobywanie wiedzy za pomocą technologii informatycznych.

Co to są kursy internetowe?

Kursy online to nowoczesne podejście do tworzenia i udostępniania wartościowych treści edukacyjnych. Najczęściej przybierają formę nagrań wideo, które kursanci mogą odtwarzać na swoich urządzeniach elektronicznych lub w przeglądarce internetowej.

Niektórzy twórcy dołączają również pliki do pobrania, np. w formacie pdf, które uczeń może wydrukować. Takie karty pracy i ćwiczenia, pomagają usystematyzować zdobytą wiedzę. Spotykane są również arkusze robocze, które można uzupełniać online.

Cechą kursów internetowych jest ich przemyślana struktura, podzielona na poszczególne lekcje i moduły. Uczeń może śledzić plan kursu i kontrolować swoje postępy.

Czym są lekcje online?

Lekcje online to zajęcia prowadzone z wykorzystaniem platform do rozmów wideo. Dotychczas najpopularniejszym narzędziem tego typu był Skype. Czas pandemii i konieczność nauczania zdalnego, wzbudziła zapotrzebowanie na platformy, wspomagające prowadzenie lekcji online. Na popularności zyskały, chociażby takie narzędzia jak Zoom, Microsoft Teams, czy Discord.

Lekcje online są prowadzone grupowo lub indywidualnie. Przypominają klasyczne zajęcia w szkole, z tą różnicą, że są prowadzone przy użyciu urządzeń elektronicznych i połączenia internetowego. Ma to swoje minusy, ponieważ osoby ze słabym Internetem, mogą mieć trudności z połączeniem, co niekorzystnie wpływa na uczestnictwo w danej lekcji.

Czym jest e-learning?

E-learning to nauczanie, które wykorzystuje technologię informatyczną. Może stanowić pewnego rodzaju uzupełnienie do tradycyjnych szkoleń. Główną odpowiedzialność za realizację programu bierze na siebie kursant, a nie prowadzący. Uczestnik otrzymuje dostęp do danej platformy i materiałów, gdzie samodzielnie przerabia przygotowane zagadnienia. Następnie swoją wiedzę może poddać testom.

Popularny staje się również m-learning, gdzie kurs realizowany jest przy wykorzystaniu smartphona. Wykupując dostęp do platformy, możemy zalogować się, wykorzystując przeglądarkę internetową lub dedykowaną aplikację. Najczęściej taki pakiet jest ograniczony czasowo.

Przykładem platformy e-learningowej jest Duolingo. Za pomocą tego narzędzia, użytkownik może uczyć się języka angielskiego. Po zakupie otrzymuje dostęp do potrzebnych materiałów i innych przydatnych funkcjonalności.

Czym jest blended learning?

Blended learning to rozwiązanie mieszane, łączące w sobie tradycyjną naukę z elementami szkoleń prowadzonych zdalnie. Na zajęciach stacjonarnych praca przebiega pod okiem nauczyciela, natomiast reszta nauki wymaga samodyscypliny, z wykorzystaniem technologii informatycznej.

Częstotliwość spotkań jest ustalana indywidualnie, w zależności od rodzaju kursu czy potrzeb uczestników lub prowadzącego. Elastyczność pozytywnie wpływa na skuteczność tej metody nauczania.

Zalety i wady kursów online

Podstawową zaletą kursów internetowych jest ich dostępność. Użytkownik w dowolnym momencie może rozpocząć i kontynuować naukę. Nie ogranicza go ani czas, ani miejsce. Rynek kursów online jest na tyle obszerny, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Często też, takie rozwiązania są tańsze niż tradycyjne kursy prowadzone stacjonarnie. Kolejną zaletą jest również możliwość wrócenia do danej lekcji, w celu ponownego przerobienia materiału.

Kursy internetowe posiadają również wady. Przede wszystkim osoby niezdyscyplinowane mogą mieć problem z samoorganizacją. Utrudniony jest również kontakt z prowadzącymi. Niektórzy twórcy zapewniają, że po zakupie ich kursu, uczestnik może skontaktować się w celu konsultacji. Nie jest jednak pewne czy i kiedy dostaniemy odpowiedź.

Wadą może również być określony zakres. Nie wszystkie lekcje mogą być dla nas interesujące, a niektóre w naszym mniemaniu powinny być lepiej rozwinięte. Niestety przez brak bieżącej komunikacji z prowadzącym, nie możemy go poinformować, jaki temat chcielibyśmy zagłębić, a jaki pominąć.

Nauczanie synchroniczne vs nauczanie asynchroniczne

Synchroniczne nauczanie, jak sama nazwa wskazuje, jest rozwiązaniem, w którym grupa osób uczy się w tym samym czasie. Uczestnicy przebywają w danym momencie w jednym miejscu – może być to zarówno sala w szkole, jak i platforma do przeprowadzanie zajęć online.

Dużą zaletą takiego nauczania jest interakcja z pozostałymi użytkownikami i prowadzącym w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, uczestnicy mogą się wymieniać na bieżąco z całą grupą swoimi spostrzeżeniami i wątpliwościami. Takie szkolenie posiada również swój ściśle określony harmonogram.

Nauczanie asynchroniczne jest przeciwieństwem nauczania synchronicznego. Między uczestnikami szkolenia nie ma interakcji w czasie rzeczywistym. Cały system opiera się przeważnie na pracy na przygotowanych wcześniej materiałach. Ma to swoje zalety, ponieważ kursanci nie są zależni od określonego odgórnie harmonogramu. Mogą realizować zajęcia we własnym tempie i w odpowiednim dla nich czasie.

Podsumowanie

Rynek nauczania zdalnego jest bardzo zróżnicowany. Wiele osób może dobrać odpowiedni model dla siebie i swoich możliwości. Warto więc wiedzieć nie tylko co to są kursy internetowe, ale jakie inne rozwiązania są również obecnie stosowane. W ten sposób decydując się na tworzenie własnych kursów online, będziemy mogli ocenić, kto tak naprawdę może z nich skorzystać.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie