Blog ifirma.pl

Czasowa zmiana stawki VAT na produkt – jak ustalić stawkę

|
|
2 minut czytania
Dotyczą cię zmiany czasowe zmiany stawek VAT? Sprawdź, w jaki sposób ustalić stawkę.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W związku z wprowadzoną tarczą antyinflacyjną 2.0 przedsiębiorcy, których dotyczy obniżka stawek podatku VAT muszą ustalić i stosować nową stawkę. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób ustalić stawkę VAT obowiązującą w okresie czasowego obniżenia.

Jakie towary obejmują obniżone stawki VAT w 2022 roku?

Czasowe obniżenie stawek VAT obejmuje następujące grupy towarowe:

Grupy towarów
Stawka obniżona od 01.02. – 31.07.2022 r.
Podstawowe produkty żywnościowe, gaz ziemny, środki ochrony roślin
0%
Paliwa
8%
Energia elektryczna i cieplna
5%

Czasowa zmiana stawki VAT na produkt – jak ustalić stawkę?

Sposób postępowania w przypadku wprowadzona stawek obniżonych został uregulowany w ustawie o podatku VAT (art. 41 ust. 14a – 14h). Zgodnie z tymi regulacjami w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki VAT, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania. Jak z tego wynika kluczowe w tym temacie będzie ustalenie momentu “wykonania czynności”. Obniżone stawki VAT stosowane są do towarów, a więc w takim przypadku wydanie towaru będzie oznaczało wykonanie czynności. Zgodnie bowiem z przepisami za dostawę towarów rozumie się przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przykład 1

Pan Krzysztof sprzedaje artykuły spożywcze. 30 stycznia 2022 roku sprzedał produkty mleczarskie, które zostały wydane nabywcy. Faktura dokumentująca transakcję została wystawiona 5 lutego 2022 roku. W tym przypadku dostawa została zrealizowana w styczniu, a więc sprzedaż będzie opodatkowana 5% stawką podatku VAT.

Przykład 2

Pani Alina prowadzi sklep spożywczy. Dnia 30 stycznia 2022 roku złożyła zamówienie na owoce i orzechy jadalne, które odebrała 3 lutego 2022 r. W tym przypadku dostawa będzie już opodatkowana 0% stawką podatku VAT.

czasowa zmiana stawki VAT - infografika
 

Podsumowanie

Przedsiębiorcy, których dotyczy temat stosowania obniżonych stawek VAT muszą również pamiętać, o zamieszczaniu czytelnych informacji przy kasie rejestrującej, dla których towarów zostały obniżone stawki VAT. Sprzedawcy gazu ziemnego, energii elektrycznej i energii cieplnej takie informacje każdorazowo muszą dołączać do faktur, z których wynika zapłata za dostarczane media.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jakie towary obejmują obniżone stawki VAT w 2022 roku?

   Do takich towarów można zaliczyć: podstawowe produkty żywnościowe, gaz ziemny, środki ochrony roślin, paliwa oraz energię elektryczną i cieplną.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie