Czasowa zmiana stawki VAT na produkt – jak ustalić stawkę

zmiana stawki VAT 2022

Dotyczą cię zmiany czasowe zmiany stawek VAT? Sprawdź, w jaki sposób ustalić stawkę.

W związku z wprowadzoną tarczą antyinflacyjną 2.0 przedsiębiorcy, których dotyczy obniżka stawek podatku VAT muszą ustalić i stosować nową stawkę. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób ustalić stawkę VAT obowiązującą w okresie czasowego obniżenia.

Jakie towary obejmują obniżone stawki VAT w 2022 roku?

Czasowe obniżenie stawek VAT obejmuje następujące grupy towarowe:

Grupy towarów
Stawka obniżona od 01.02. – 31.07.2022 r.
Podstawowe produkty żywnościowe, gaz ziemny, środki ochrony roślin
0%
Paliwa
8%
Energia elektryczna i cieplna
5%

Czasowa zmiana stawki VAT na produkt – jak ustalić stawkę?

Sposób postępowania w przypadku wprowadzona stawek obniżonych został uregulowany w ustawie o podatku VAT (art. 41 ust. 14a – 14h). Zgodnie z tymi regulacjami w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki VAT, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania. Jak z tego wynika kluczowe w tym temacie będzie ustalenie momentu “wykonania czynności”. Obniżone stawki VAT stosowane są do towarów, a więc w takim przypadku wydanie towaru będzie oznaczało wykonanie czynności. Zgodnie bowiem z przepisami za dostawę towarów rozumie się przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przykład 1

Pan Krzysztof sprzedaje artykuły spożywcze. 30 stycznia 2022 roku sprzedał produkty mleczarskie, które zostały wydane nabywcy. Faktura dokumentująca transakcję została wystawiona 5 lutego 2022 roku. W tym przypadku dostawa została zrealizowana w styczniu, a więc sprzedaż będzie opodatkowana 5% stawką podatku VAT.

Przykład 2

Pani Alina prowadzi sklep spożywczy. Dnia 30 stycznia 2022 roku złożyła zamówienie na owoce i orzechy jadalne, które odebrała 3 lutego 2022 r. W tym przypadku dostawa będzie już opodatkowana 0% stawką podatku VAT.

czasowa zmiana stawki VAT - infografika
 

Podsumowanie

Przedsiębiorcy, których dotyczy temat stosowania obniżonych stawek VAT muszą również pamiętać, o zamieszczaniu czytelnych informacji przy kasie rejestrującej, dla których towarów zostały obniżone stawki VAT. Sprzedawcy gazu ziemnego, energii elektrycznej i energii cieplnej takie informacje każdorazowo muszą dołączać do faktur, z których wynika zapłata za dostarczane media.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Jakie towary obejmują obniżone stawki VAT w 2022 roku?

    Do takich towarów można zaliczyć: podstawowe produkty żywnościowe, gaz ziemny, środki ochrony roślin, paliwa oraz energię elektryczną i cieplną.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość