Czasowa zmiana stawki VAT na produkt – jak ustalić stawkę

zmiana stawki VAT 2022

Dotyczą cię zmiany czasowe zmiany stawek VAT? Sprawdź, w jaki sposób ustalić stawkę.

W związku z wprowadzoną tarczą antyinflacyjną 2.0 przedsiębiorcy, których dotyczy obniżka stawek podatku VAT muszą ustalić i stosować nową stawkę. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób ustalić stawkę VAT obowiązującą w okresie czasowego obniżenia.

Jakie towary obejmują obniżone stawki VAT w 2022 roku?

Czasowe obniżenie stawek VAT obejmuje następujące grupy towarowe:

Grupy towarów
Stawka obniżona od 01.02. – 31.07.2022 r.
Podstawowe produkty żywnościowe, gaz ziemny, środki ochrony roślin
0%
Paliwa
8%
Energia elektryczna i cieplna
5%

Czasowa zmiana stawki VAT na produkt – jak ustalić stawkę?

Sposób postępowania w przypadku wprowadzona stawek obniżonych został uregulowany w ustawie o podatku VAT (art. 41 ust. 14a – 14h). Zgodnie z tymi regulacjami w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki VAT, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania. Jak z tego wynika kluczowe w tym temacie będzie ustalenie momentu “wykonania czynności”. Obniżone stawki VAT stosowane są do towarów, a więc w takim przypadku wydanie towaru będzie oznaczało wykonanie czynności. Zgodnie bowiem z przepisami za dostawę towarów rozumie się przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przykład 1

Pan Krzysztof sprzedaje artykuły spożywcze. 30 stycznia 2022 roku sprzedał produkty mleczarskie, które zostały wydane nabywcy. Faktura dokumentująca transakcję została wystawiona 5 lutego 2022 roku. W tym przypadku dostawa została zrealizowana w styczniu, a więc sprzedaż będzie opodatkowana 5% stawką podatku VAT.

Przykład 2

Pani Alina prowadzi sklep spożywczy. Dnia 30 stycznia 2022 roku złożyła zamówienie na owoce i orzechy jadalne, które odebrała 3 lutego 2022 r. W tym przypadku dostawa będzie już opodatkowana 0% stawką podatku VAT.

czasowa zmiana stawki VAT - infografika
 

Podsumowanie

Przedsiębiorcy, których dotyczy temat stosowania obniżonych stawek VAT muszą również pamiętać, o zamieszczaniu czytelnych informacji przy kasie rejestrującej, dla których towarów zostały obniżone stawki VAT. Sprzedawcy gazu ziemnego, energii elektrycznej i energii cieplnej takie informacje każdorazowo muszą dołączać do faktur, z których wynika zapłata za dostarczane media.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Jakie towary obejmują obniżone stawki VAT w 2022 roku?

    Do takich towarów można zaliczyć: podstawowe produkty żywnościowe, gaz ziemny, środki ochrony roślin, paliwa oraz energię elektryczną i cieplną.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość