Powrót

Czy liczenie limitu dla OSS wiąże się z prowadzeniem dodatkowej ewidencji?

liczenie limitu dla oss

Dokonujesz wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość? Sprawdź, czy powinieneś prowadzić jakieś dodatkowe ewidencje.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Przedsiębiorcy, którzy dokonują lub chcą dokonywać dostawy towarów na rzecz konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej muszą pamiętać i wiedzieć o rewolucyjnej zmianie przepisów, jaka zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2021 roku. Nowe zasady rozliczania w dalszym ciągu są często dyskutowane i omawiane na łamach naszych publikacji. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy przedsiębiorca musi prowadzić dodatkową ewidencję do liczenia limitu do OSS.

Co to jest limit do OSS?

Od 1 lipca 2021 roku w całej UE zmieniły się znacząco przepisy dotyczące rozliczania transakcji na rzecz konsumentów z innych krajów unijnych. Obecnie obowiązuje jeden limit w wysokości 42.000 zł (10.000 euro) dla wszystkich transakcji obejmujących dostawy towarów i wybranych usług na rzecz niepodatnika w UE.

Więcej informacji na temat, w jaki jest liczony limit dla transakcji OSS można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Czy liczenie limitu dla OSS wiąże się z prowadzeniem dodatkowej ewidencji?

Zgodnie z ustawą o podatku VAT (art. 109 ust.11a) przedsiębiorcy, którzy dokonują WSTO na rzecz podmiotów niebędących podatnikami są obowiązani prowadzić ewidencję, na podstawie której można określić łączną wartość takich dostaw. Prowadzona ewidencja powinna zapewnić wskazanie dostawy lub usługi, w związku z którymi ma nastąpić przekroczenie kwoty 42.000 zł (10.000 euro). Ustawodawca nie określił takiego wzoru ewidencji, ale powinna ona zawierać niezbędne dane typu:

  • datę sprzedaży,
  • numer dokumentu sprzedaży,
  • wartość netto z dokumentu dokonanych dostaw towarów w ramach WSTO i usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych,
  • wartość sprzedaży narastająco.

Zebranie takich informacji pozwoli w sposób jednoznaczny na określenie momentu, w którym przedsiębiorca będzie się zbliżał do progu 42.000 zł, co umożliwi mu we właściwym terminie podjąć decyzję o sposobie rozliczania transakcji WSTO, a ma do wyboru dwie opcje:

  1. Rejestrację do podatku VAT w każdym kraju unijnym, do którego dokonuje WSTO.
  2. Zgłoszenie się do uproszczonej procedury OSS w Polsce i rozliczanie VAT w tzw. jednym okienku.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość