Blog ifirma.pl

Czy liczenie limitu dla OSS wiąże się z prowadzeniem dodatkowej ewidencji?

|
|
2 minut czytania
Dokonujesz wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość? Sprawdź, czy powinieneś prowadzić jakieś dodatkowe ewidencje.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy dokonują lub chcą dokonywać dostawy towarów na rzecz konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej muszą pamiętać i wiedzieć o rewolucyjnej zmianie przepisów, jaka zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2021 roku. Nowe zasady rozliczania w dalszym ciągu są często dyskutowane i omawiane na łamach naszych publikacji. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy przedsiębiorca musi prowadzić dodatkową ewidencję do liczenia limitu do OSS.

Co to jest limit do OSS?

Od 1 lipca 2021 roku w całej UE zmieniły się znacząco przepisy dotyczące rozliczania transakcji na rzecz konsumentów z innych krajów unijnych. Obecnie obowiązuje jeden limit w wysokości 42.000 zł (10.000 euro) dla wszystkich transakcji obejmujących dostawy towarów i wybranych usług na rzecz niepodatnika w UE.

Więcej informacji na temat, w jaki jest liczony limit dla transakcji OSS można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Czy liczenie limitu dla OSS wiąże się z prowadzeniem dodatkowej ewidencji?

Zgodnie z ustawą o podatku VAT (art. 109 ust.11a) przedsiębiorcy, którzy dokonują WSTO na rzecz podmiotów niebędących podatnikami są obowiązani prowadzić ewidencję, na podstawie której można określić łączną wartość takich dostaw. Prowadzona ewidencja powinna zapewnić wskazanie dostawy lub usługi, w związku z którymi ma nastąpić przekroczenie kwoty 42.000 zł (10.000 euro). Ustawodawca nie określił takiego wzoru ewidencji, ale powinna ona zawierać niezbędne dane typu:

 • datę sprzedaży,
 • numer dokumentu sprzedaży,
 • wartość netto z dokumentu dokonanych dostaw towarów w ramach WSTO i usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych,
 • wartość sprzedaży narastająco.

Zebranie takich informacji pozwoli w sposób jednoznaczny na określenie momentu, w którym przedsiębiorca będzie się zbliżał do progu 42.000 zł, co umożliwi mu we właściwym terminie podjąć decyzję o sposobie rozliczania transakcji WSTO, a ma do wyboru dwie opcje:

 1. Rejestrację do podatku VAT w każdym kraju unijnym, do którego dokonuje WSTO.
 2. Zgłoszenie się do uproszczonej procedury OSS w Polsce i rozliczanie VAT w tzw. jednym okienku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie