Blog ifirma.pl

Czy należy korygować PIT-11 jeżeli przy pobieraniu zaliczek nie uwzględniono zmiany w wysokości kosztów pracowniczych?

|
|
3 minut czytania
Czy należy korygować PIT-11 jeżeli przy pobieraniu zaliczek nie uwzględniono zmiany w wysokości kosztów pracowniczych?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej zostały określone kwotowo w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tej regulacji prawnej są również wskazane kwoty i sytuacje w jakich podatnikowi przysługują podwyższone koszty pracownicze. Rok 2019 był nietypowy, ponieważ w trakcie roku zmieniła się ustawa o podatku PIT i ta zmiana między innymi dotyczyła kosztów pracowniczych.

Pracownicze koszty uzyskania przychodów w 2019 roku

Jak pamiętamy w trakcie 2019 roku, a dokładnie od 1 października 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku miesięczne koszty uzyskania przychodów zostały podwyższone.

Oto jakie maksymalne koszty pracownicze można odliczyć w zeznaniu rocznym za 2019 rok:

Założenia do stosowania kosztów pracowniczych w odpowiednich limitach Maksymalne koszty pracownicze za cały 2019 rok po zmianie
Koszty pracownicze z jednego stosunku pracy 1.751,25 zł
Koszty pracownicze z więcej niż jednego stosunku pracy 2.626,54 zł
Koszty pracownicze z jednego stosunku pracy, gdy miejsce zamieszkania pracownika znajduje się poza miejscowością, w której jest zakład pracy 2.151,54 zł
Koszty pracownicze z więcej niż jednego stosunku pracy, gdy miejsce zamieszkania pracownika znajduje się poza miejscowością, w której jest zakład pracy 3.226,92 zł

Maksymalne koszty pracownicze w takich wysokościach obowiązują jedynie w 2019 roku.

Błędna kwota kosztów uzyskania przychodów w PIT-11

Jeżeli po zakończonym roku podatkowym okaże się, że nasz pracodawca pomylił się i pobrał błędną kwotę kosztów uzyskania przychodów wówczas pracownik powinien w składanym zeznaniu rocznym wykazać kwotę kosztów w prawidłowej wysokości. Wysokość maksymalnych kosztów pracowniczych znajduje się w ustawie o podatku dochodowym.

Błędna kwota kosztów pracowniczych będzie miała wpływ na wysokość zaliczki na podatek dochodowy. Jeżeli pracodawca pobierze za niskie koszty uzyskania przychodów wówczas pracownik zapłaci wyższą zaliczkę na podatek dochodowy. W sytuacji odwrotnej pobrane za wysokie koszty uzyskania przychodów spowodują niższą zaliczkę na podatek dochodowy.

Koszty uzyskania przychodów nie mają natomiast wpływu na wysokość pobranych i odprowadzonych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

W takiej sytuacji wpisanie kwoty kosztów w prawidłowej wysokości w składanym przez pracownika zeznaniu rocznym skoryguje nieprawidłowości i rozwiąże problem.

Pracownicze koszty uzyskania przychodów w 2020 roku

Koszty pracownicze za cały 2020 rok wyniosą:

Założenia do stosowania kosztów pracowniczych w odpowiednich limitach Maksymalne roczne koszty pracownicze 2020 rok
Koszty pracownicze z jednego stosunku pracy 3.000,00 zł
Koszty pracownicze z więcej niż jednego stosunku pracy 4.500,00 zł
Koszty pracownicze z jednego stosunku pracy, gdy miejsce zamieszkania pracownika znajduje się poza miejscowością, w której jest zakład pracy 3.600,00 zł
Koszty pracownicze z więcej niż jednego stosunku pracy, gdy miejsce zamieszkania pracownika znajduje się poza miejscowością, w której jest zakład pracy 5.400,00 zł

Sprawdź: PIT-11 co się zmieni w 2020 roku?

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie