Blog ifirma.pl

Czy opłaca się sprzedawać na eMag? Plusy i minusy rynku rumuńskiego

|
|
5 minut czytania
W kontekście rosnącej popularności e-commerce rynek Europy Wschodniej, a szczególnie Rumunii, wyłania się jako atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców myślących o ekspansji zagranicznej. Platforma eMag, będąca liderem na rynku rumuńskim, oferuje nie tylko szeroki dostęp do klientów, ale również szereg narzędzi ułatwiających sprzedaż międzynarodową. Jednak, jak każda forma biznesu, sprzedaż na eMag wiąże się z określonymi wyzwaniami.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od transformacji ustrojowej w latach 90., Rumunia zaznała znacznego postępu, przyciągając inwestycje, szczególnie w przemyśle i IT, co wspomogło jej gospodarczy rozwój. Przystąpienie do UE w 2007 roku otworzyło dostęp do funduszy europejskich, przyspieszając modernizację kraju. Mimo to, wyzwania takie jak korupcja i nierówności społeczne nadal wymagają adresowania. Dalsze reformy i inwestycje w edukację i technologię są kluczowe dla utrzymania wzrostu i integracji z europejskim rynkiem. Rumunia stoi przed szansą na dalsze umacnianie swojej pozycji w Europie, kontynuując procesy modernizacyjne i reform strukturalnych.

Rumunia zanotowała wartość rynku e-commerce na poziomie 6,3 miliarda euro, z rosnącą popularnością zakupów online. 88% Rumunów ma dostęp do internetu, z czego 66% dokonało zakupów online w ciągu ostatniego roku. To wzrost o prawie 9% w stosunku do poprzedniego roku, co jest wyższym wynikiem niż w innych krajach Europy Południowej. Rumunia wykazuje także znaczący roczny wzrost sprzedaży online o 30%, co wskazuje na jej duży potencjał gospodarczy​.

eMAG – Główny e-commerce w Rumunii

eMag

Źródło: eMAG.ro

Najpopularniejszym serwisem e-commerce w Rumunii jest eMAG. Lokuje się on także na 4 miejscu najpopularniejszych serwisów w Rumunii. Pozostałe serwisy służące do e-zakupów w Rumunii to: cel.ro, okazii.ro, compari.ro i olx.ro. Niestety żaden z nich nie jest tak popularny.

SimilarWeb: ranking odwiedzin stron w Rumunii grudzień 20223 – luty 2024

eMag

Źródło: https://pro.similarweb.com/

Założony w 2001 roku w Rumunii, eMAG początkowo funkcjonował jako sklep internetowy z elektroniką. Z biegiem lat ewoluował w wielobranżowy marketplace, stając się czołowym graczem e-commerce w Europie Wschodniej. Platforma oferuje szeroki zakres produktów, przekraczając ramy elektroniki. Dzięki ekspansji eMAG umożliwia sprzedawcom dotarcie do klientów nie tylko w Rumunii, ale i w Bułgarii oraz na Węgrzech, co czyni go atrakcyjnym kanałem dla międzynarodowego rozwoju biznesu obok innych znanych platform.

Co warto wiedzieć zanim wejdzie się na eMAG?

eMAG to platforma, na której sprzedajemy za pomocą Buybox. Jest to typ listingu znany między innymi z Amazon, gdzie oferta przypisana jest do jednego EANu. Sprzedający uczestniczą w sprzedaży produktu na jednym listingu, jednak zazwyczaj wyświetli się oferta tylko z najkorzystniejszą ceną tzw. BuyBox. Jeśli sprzedający nie ma najkorzystniejszej ceny będzie musiał spełnić szereg dodatkowych opcji aby jego oferta się wyświetliła. Niestety w praktyce nawet przy zapewnieniu atrakcyjnej oferty, szybkiego czasu wysyłki zamówienia, a także niskiego kosztu transportu oferta nie będzie mogła być wyświetlona przy dużo niższej cenie konkurencji. Co za tym idzie eMAG jest bardzo dobrym wyborem dla przedsiębiorców, którzy będą dysponować własnym EANem np. Importerów lub producentów. Znacznie większą trudność będą mieli tzw. re-sellerzy (dystrybutorzy), którzy będą mieli większą konkurencję na listingach.

Dostęp do nowych rynków

Jednym z głównych plusów i jednocześnie powodów, dla których warto wejść na eMAG jest dostęp do nowych rynków. Jeśli myślimy o sprzedaży do Europy wschodniej (Rumunia, Bułgaria, Węgry), to sprzedaż na eMAG będzie z pewnością najtrafniejszym rozwiązaniem.

Logistyka

Warto zwrócić uwagę na logistykę. Na rynku mamy dostępnych kilka firm, które bez problemu realizują dostawy zamówień z Polski, dla kupujących na eMAG. eMAG dysponuje także siecią własnych paczkomatów tzw. EasyBox.

Sieć skrytek EasyBox
eMag

Źródło: https://marketplace.emag.ro/infocenter/start-selling/?lang=pl

eMAG posiada także pakiet darmowej dostawy do paczkomatów i kurierem od 100 RON. Tzw. Genius. Jest to odpowiednik znanego Allegro Smart, czy Amazon Prime.

Obsługa Klienta

Stosunkowo łatwym procesem będzie Obsługa Klienta. Na eMAG kupujący kontaktuje się bezpośrednio z platformą, a ta ze sprzedającym. Kupujący kontaktuje się rzadko, a zazwyczaj dotyczy to zapytania o swoją przesyłkę, zwrotu lub reklamacji zamówienia. Nie powinniśmy się natomiast spodziewać pytań, w których będziemy występować w roli doradcy.

Wyższe ceny i niższa konkurencja

Warto zauważyć, że na tą chwilę w wielu branżach poziom cenowy jest wyższy niż na polskim Allegro, co pozwala sprzedawcom na ukrycie części kosztów w cenie towarów. Wysoka będzie także prowizja od sprzedaży, która w zależności od kategorii wynosić będzie od 14% do 23%. Będzie to główny koszt prowadzenia handlu na eMAG. Niższa jest także konkurencja w wielu branżach. Niemniej ilość sprzedawców, również tych z polski stale rośnie. Dlatego wejście wcześniej na rynek rumuński może zapewnić lepsze wypozycjonowanie ofert i zyskanie popularności takich jak oznaczenie Top Favorite.

eMag

Źródło: eMAG.ro

Sekcja opinii na listingu eMAG:

Dużą ilość miejsca na listingu zajmuje także sekcja opinii. Aby ją wypełnić, będzie potrzebny czas, jednak dobre recenzje będą pracowały na rzecz kolejnych zakupów.

Podatek Vat w Rumunii wynosi 19%. Sprzedający zazwyczaj występują o deklaracje VAT OSS, by sprzedawać na rynek rumuński z obniżonym podatkiem Vat. Jest to szansa na lepszą cenę dla kupującego lub wyższą rentowność sprzedaży, jeśli nie planujemy obniżać ceny produktu. Częstym zabiegiem jest też zakładanie konta walutowego w RON. W ten sposób unikniemy często podwójnego przewalutowania z RON na EUR i z EUR na PLN w polskich bankach. Obecnie polskie oddziały banków często dysponują kontami walutowymi, więc można łatwo otworzyć takie konto i przewalutować pieniądze zgodnie z własnymi potrzebami.

eMag

Źródło: eMAG.ro

Główne minusy eMAG

Do głównych minusów eMAG należy zaliczyć przede wszystkim trudności w dodawaniu asortymentu i czas, w jakim eMAG zatwierdzi te oferty. Dla polskich sprzedawców przyzwyczajonych do Allegro.pl może być to na początku niezrozumiałe. eMAG ma także stosunkowo małą ilość metod marketingowych, do których możemy zaliczyć kampanie PPC tzw. ADS, a także kampanie produktowe (akcje cykliczne z obniżoną ceną produktów o minimum 5%).

Podsumowanie

eMAG to jeden z najpopularniejszych serwisów w Rumunii. Jeśli chcemy wejść na rynki Europy Wschodniej tj. Rumunia, Bułgaria czy Węgry będzie to główna metoda dotarcia do tego rynku. Do głównych plusów zaliczyć możemy wyższy poziom cenowy, niższą presję ze strony konkurencji, a także prostą logistykę z Polski. Minusem może być przede wszystkim długi czas walidacji ofert, a także trudność z wyświetleniem niektórych ofert z powodu tzw. BuyBoxa.

Autor: Janusz Grabowski

Autor ifirma.pl

Specjaliści vSprint

Profesjonalna agencja marketplace pomagająca rozwijać się firmom w kreatywny sposób. Zaangażowany zespół specjalistów oferuje fullservice kont, a także przeprowadzenie niezwykle dokładnych audytów. Bogate doświadczenie naszych pracowników, zarówno z zakresu e-commerce, jak i marketingu, komunikacji rynkowej czy copywritingu, pozwala wspierać marki w kreowaniu skutecznych strategii zwiększających ogólną efektywność pracy. Dążąc do dzielenia się cennymi radami na jeszcze szerszą skalę, specjaliści vSprint skupiają się także na tworzeniu zrozumiałych treści, tłumaczących tajniki trwałego zaistnienia w świecie biznesu. W tym celu wykorzystywane jest połączenie zróżnicowanej wiedzy z praktycznym doświadczeniem, co stwarza sprzyjające warunki do opracowywania nieszablonowych rozwiązań. W ramach cyklu e-commerce profesjonalni fachowcy z branży na bieżąco przybliżają czytelnikom najistotniejsze aspekty, podkreślając na co dokładnie należy zwrócić uwagę na poszczególnych etapach rozwoju biznesu. Dagmara Utnik oraz Iwona Król pokazują, jak dodawać atrakcyjne oferty na Allegro, maksymalizując ogólną satysfakcję klientów. Janusz Grabowski to specjalista eMAG (Rumunia, Bułgaria, Węgry) w OlimpMarketplace. Alan Stachowski specjalizuje się w pozycjonowaniu treści, copywritingu, tworzeniu grafiki, a także konfigurowaniu kampanii.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie