Podatek VAT został wprowadzony w Rumunii w 1993 roku. Lokalnie nazywany jest Taxa pe valoarea adaugata. Przepisy dotyczące rumuńskiego podatku VAT zawarte są w krajowej ustawie o podatku VAT z 2003 roku oraz w kodeksie podatkowym.
Kiedy należy się zarejestrować do VAT w Rumunii?
Przedsiębiorcy nierezydenci działający w Rumunii mogą być zobowiązani do zarejestrowania się do celów podatku VAT, jeśli dotyczą ich m.in. poniższe czynności:
- sprowadzanie towarów do UE jako import przez Rumunię,
- wewnątrzwspólnotowa sprzedaż lub zakup towarów z innego kraju UE,
- zakup i sprzedaż towarów w Rumunii,
- przechowywanie towarów w Rumunii jako zapasów konsygnacyjnych w celu sprzedaży lokalnym klientom,
- sprzedaż przez internet towarów konsumentom w Rumunii – jeżeli obrót na rzecz rumuńskich konsumentów przekroczył 118 000 RON (lejów rumuńskich) (od 1 lipca 2021 próg 118 000 RON zostaje zastąpiony nowym limitem: 10 000 euro na rzecz wszystkich zagranicznych konsumentów).
Jak się zarejestrować do VAT w Rumunii?
Przedsiębiorstwa powinny zarejestrować się do VAT w ciągu 10 dni od końca miesiąca, w którym przedsiębiorstwo stało się zobowiązane do rejestracji.
Przedsiębiorstwa z siedzibą w UE mogą zarejestrować się bezpośrednio w rumuńskim urzędzie skarbowym lub skorzystać z usług przedstawiciela podatkowego.
Przedsiębiorstwa spoza UE mogą się zarejestrować jedynie za pośrednictwem przedstawiciela fiskalnego.
Przedsiębiorstwa z siedzibą w UE do wniosku o rejestrację, powinny dostarczyć następującą dokumentację:
- zaświadczenie VAT (kopia notarialna) potwierdzające, że przedsiębiorstwo jest zarejestrowane jako podatnik VAT w innym miejscu w UE – jeśli dotyczy,
- statut spółki,
- wyciąg (oryginał lub kopia poświadczona notarialnie) z krajowego rejestru handlowego przedsiębiorstwa,
- dokumentację wykazująca, że przedsiębiorstwo będzie dokonywać transakcji podlegających opodatkowaniu w Rumunii, np. sprzedaż lub zamówienia i umowy.
Deklaracje VAT w Rumunii
Każda firma zarejestrowana w rumuńskim urzędzie skarbowym jako nierezydent VAT musi zgłaszać transakcje podlegające opodatkowaniu za pomocą okresowych raportów, zwanych deklaracjami.
W Rumunii domyślnym okresem składania deklaracji VAT jest jeden miesiąc. Przedsiębiorstwa z rocznym obrotem poniżej 100 000 euro mogą składać deklaracje kwartalne. Jednakże, jeśli przedsiębiorstwo dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia, wymagane jest miesięczne składane deklaracji VAT.
Deklaracje VAT (miesięczne i kwartalne) należy składać do 25 dnia miesiąca następującego po zakończeniu okresu rozliczeniowego. W tym terminie należy również zapłacić podatek.
Średnie i duże przedsiębiorstwa, tj. te z rocznym obrotem powyżej 7 milionów RON muszą składać rumuńskie deklaracje VAT drogą elektroniczną.
Co powinna zawierać rumuńska faktura?
Rumuńskie faktury VAT muszą być wystawione najpóźniej 15 dnia miesiąca następującego po dokonaniu dostawy/wykonaniu usługi.
Rumunia, podobnie jak wszystkie państwa członkowskie UE, zezwala obecnie na używanie faktur elektronicznych pod pewnymi warunkami.
Rumuńska faktura powinna zawierać m.in. następujące elementy:
- data wystawienia,
- kolejny numer,
- numer VAT dostawcy i nabywcy,
- pełna nazwa i adres dostawcy i klienta,
- dane przedstawiciela podatkowego w Rumunii, w tym numer identyfikacyjny VAT – jeśli dotyczy,
- opis dostarczonych towarów lub usług,
- szczegóły dotyczące ilości towarów,
- data dostawy, jeśli różni się od daty wystawienia,
- wartość netto,
- stawka VAT,
- kwota VAT,
- wartość brutto.
Faktury muszą być przechowywane przez dziesięć lat.
UWAGA!
Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży wysyłkowej przez internet dla konsumentów w Rumunii po przekroczeniu 10 000 euro obrotu mogą zarejestrować się do VAT OSS i składać jedną deklarację VAT obejmującą wszystkie państwa członkowskie, a także opłacać podatek zagraniczny do “jednego koszyka” – wg stawek kraju nabywcy. Wtedy nie muszą stosować rumuńskich zasad podatkowych, za wyjątkiem stosowania zagranicznej stawki VAT. W przypadku braku rejestracji do VAT OSS należy stosować wszystkie reguły obowiązujące w Rumunii – jednak tylko w odniesieniu do sprzedaży wysyłkowej.
Stawki VAT w Rumunii
Rumuńskie stawki VAT kształtują się następująco:
19% | standardowa |
|
9% | obniżona |
|
5% | obniżona |
|
0% | zerowa |
|
Cała firma
w jednym miejscu?
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
- Osobista księgowa
- Fakturowanie
- Dokumenty
- Rozliczenia
- E-commerce
- Raporty
Najważniejsze pytania
-
Kiedy należy się zarejestrować do VAT w Rumunii?
Przedsiębiorcy nierezydenci działający w Rumunii mogą być zobowiązani do zarejestrowania się do celów podatku VAT, jeśli dotyczą ich m. in. sprowadzanie towarów do UE jako import przez Rumunie, zakup i sprzedaż towarów w Rumunii, przechowywanie towarów w Rumunii jako zapasów konsygnacyjnych w celu sprzedaży lokalnym klientom. -
Rumuńska faktura VAT - co trzeba wiedzieć?
Rumuńskie faktury VAT muszą być wystawione najpóźniej 15 dnia miesiąca następującego po dokonaniu dostawy/wykonaniu usługi. Rumuńska faktura powinna zawierać jasno określone elementy oraz być przechowywana przez 10 lat.
Dodaj komentarz
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.