Czy podatnik zwolniony z VAT powinien złożyć zgłoszenie na VAT-R, by móc zarejestrować się do OSS?

podatnik zwolniony z vat rejestracja do oss

Korzystasz ze zwolnienia z VAT? Sprawdź, czy rejestrując się do OSS powinieneś zgłosić zgłoszenie VAT-R.

Przedsiębiorcy, którzy nie mają obowiązku rejestracji do podatku VAT mogą również dokonywać sprzedaży towarów na rzecz konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej. W takim przypadku mogą mieć wiele wątpliwości związanych z wypełnieniem niezbędnych formalności. Jednym z pytań, jakie się może pojawić jest, czy w takiej sytuacji podmiot zwolniony z VAT rejestrując się do uproszczonej procedury OSS powinien złożyć zgłoszenie rejestracyjne również na formularzu VAT-R. W artykule odniesiemy się do tej kwestii.

Kiedy podatnik VAT zwolniony może się zarejestrować do VAT OSS?

Przedsiębiorca, który przekroczy limit 42.000 zł (10.000 euro) sprzedaży na rzecz konsumentów z innych krajów UE musi podjąć decyzję, w jaki sposób będzie rozliczał takie transakcje. Każdy przedsiębiorca, bez względu na to, czy jest podatnikiem czynnym, czy zwolnionym z VAT. ma możliwość wyboru następujących opcji:

  1. Rejestracji do podatku VAT w kraju konsumenta.
  2. Skorzystania z uproszczonej procedury OSS dokonując rejestracji w Polsce.

Pamiętajmy, że rejestracja do VAT OSS jest fakultatywna, można, ale nie ma obowiązku skorzystania z niej. Jeżeli jednak już przedsiębiorca wybierze opcję drugą, to powstaje pytanie, czy powinien złożyć również druk zgłoszeniowy VAT-R.

Czy podatnik zwolniony z VAT, który rejestruje się do OSS powinien złożyć VAT-R?

Podmiot zwolniony z podatku VAT, co do zasady nie ma obowiązku składania formularzu VAT-R. Jednak w momencie, kiedy przedsiębiorca zdecyduje się na rejestrację do procedury uproszczonej OSS, to wówczas sytuacja się zmienia. Przedsiębiorca będzie już miał obowiązek złożenia również druku VAT-R do naczelnika urzędu skarbowego zgodnie z jego właściwością, a więc przy jednoosobowej działalności zgodnie z miejscem zamieszkania, o ile oczywiście takie zgłoszenie nie było złożone wcześniej.

Przy rejestracji do VAT-OSS w części B.8 formularza VIU-R osoba zobowiązana składa oświadczenie, że podała aktualne dane adresowe na składanym zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R. To jest jednoznaczne z tym, że VAT-R musi być złożony jeszcze przed dokonaniem rejestracji do procedury OSS lub w najgorszym przypadku równolegle.

Przedsiębiorca powinien jednak wiedzieć, że taka rejestracja na VAT-R nie oznacza od razu, że trzeba być czynnym podatnikiem VAT. Jeżeli w dalszym ciągu przedsiębiorca będzie korzystał ze zwolnienia z podatku VAT, to wówczas powinien zaznaczyć pole 29 na zgłoszeniu VAT-R:

 
 

Rejestracji na druku VAT-R przedsiębiorca dokonuje zgodnie z miejscem zamieszkania lub siedzibą działalności gospodarczej, jeżeli jest to działalność w formie spółki. Natomiast zgłoszenie rejestracyjne do OSS na formularzu VIU-R musi być złożone do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość