Czy podatnik zwolniony z VAT powinien złożyć zgłoszenie na VAT-R, by móc zarejestrować się do OSS?

podatnik zwolniony z vat rejestracja do oss

Korzystasz ze zwolnienia z VAT? Sprawdź, czy rejestrując się do OSS powinieneś zgłosić zgłoszenie VAT-R.

Przedsiębiorcy, którzy nie mają obowiązku rejestracji do podatku VAT mogą również dokonywać sprzedaży towarów na rzecz konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej. W takim przypadku mogą mieć wiele wątpliwości związanych z wypełnieniem niezbędnych formalności. Jednym z pytań, jakie się może pojawić jest, czy w takiej sytuacji podmiot zwolniony z VAT rejestrując się do uproszczonej procedury OSS powinien złożyć zgłoszenie rejestracyjne również na formularzu VAT-R. W artykule odniesiemy się do tej kwestii.

Kiedy podatnik VAT zwolniony może się zarejestrować do VAT OSS?

Przedsiębiorca, który przekroczy limit 42.000 zł (10.000 euro) sprzedaży na rzecz konsumentów z innych krajów UE musi podjąć decyzję, w jaki sposób będzie rozliczał takie transakcje. Każdy przedsiębiorca, bez względu na to, czy jest podatnikiem czynnym, czy zwolnionym z VAT. ma możliwość wyboru następujących opcji:

  1. Rejestracji do podatku VAT w kraju konsumenta.
  2. Skorzystania z uproszczonej procedury OSS dokonując rejestracji w Polsce.

Pamiętajmy, że rejestracja do VAT OSS jest fakultatywna, można, ale nie ma obowiązku skorzystania z niej. Jeżeli jednak już przedsiębiorca wybierze opcję drugą, to powstaje pytanie, czy powinien złożyć również druk zgłoszeniowy VAT-R.

Czy podatnik zwolniony z VAT, który rejestruje się do OSS powinien złożyć VAT-R?

Podmiot zwolniony z podatku VAT, co do zasady nie ma obowiązku składania formularzu VAT-R. Jednak w momencie, kiedy przedsiębiorca zdecyduje się na rejestrację do procedury uproszczonej OSS, to wówczas sytuacja się zmienia. Przedsiębiorca będzie już miał obowiązek złożenia również druku VAT-R do naczelnika urzędu skarbowego zgodnie z jego właściwością, a więc przy jednoosobowej działalności zgodnie z miejscem zamieszkania, o ile oczywiście takie zgłoszenie nie było złożone wcześniej.

Przy rejestracji do VAT-OSS w części B.8 formularza VIU-R osoba zobowiązana składa oświadczenie, że podała aktualne dane adresowe na składanym zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R. To jest jednoznaczne z tym, że VAT-R musi być złożony jeszcze przed dokonaniem rejestracji do procedury OSS lub w najgorszym przypadku równolegle.

Przedsiębiorca powinien jednak wiedzieć, że taka rejestracja na VAT-R nie oznacza od razu, że trzeba być czynnym podatnikiem VAT. Jeżeli w dalszym ciągu przedsiębiorca będzie korzystał ze zwolnienia z podatku VAT, to wówczas powinien zaznaczyć pole 29 na zgłoszeniu VAT-R:

 
 

Rejestracji na druku VAT-R przedsiębiorca dokonuje zgodnie z miejscem zamieszkania lub siedzibą działalności gospodarczej, jeżeli jest to działalność w formie spółki. Natomiast zgłoszenie rejestracyjne do OSS na formularzu VIU-R musi być złożone do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość