|
|
2 minut czytania

Czy podatnik zwolniony z VAT powinien złożyć zgłoszenie na VAT-R, by móc zarejestrować się do OSS?

Korzystasz ze zwolnienia z VAT? Sprawdź, czy rejestrując się do OSS powinieneś zgłosić zgłoszenie VAT-R.

podatnik zwolniony z vat rejestracja do oss

Przedsiębiorcy, którzy nie mają obowiązku rejestracji do podatku VAT mogą również dokonywać sprzedaży towarów na rzecz konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej. W takim przypadku mogą mieć wiele wątpliwości związanych z wypełnieniem niezbędnych formalności. Jednym z pytań, jakie się może pojawić jest, czy w takiej sytuacji podmiot zwolniony z VAT rejestrując się do uproszczonej procedury OSS powinien złożyć zgłoszenie rejestracyjne również na formularzu VAT-R. W artykule odniesiemy się do tej kwestii.

Kiedy podatnik VAT zwolniony może się zarejestrować do VAT OSS?

Przedsiębiorca, który przekroczy limit 42.000 zł (10.000 euro) sprzedaży na rzecz konsumentów z innych krajów UE musi podjąć decyzję, w jaki sposób będzie rozliczał takie transakcje. Każdy przedsiębiorca, bez względu na to, czy jest podatnikiem czynnym, czy zwolnionym z VAT. ma możliwość wyboru następujących opcji:

  1. Rejestracji do podatku VAT w kraju konsumenta.
  2. Skorzystania z uproszczonej procedury OSS dokonując rejestracji w Polsce.

Pamiętajmy, że rejestracja do VAT OSS jest fakultatywna, można, ale nie ma obowiązku skorzystania z niej. Jeżeli jednak już przedsiębiorca wybierze opcję drugą, to powstaje pytanie, czy powinien złożyć również druk zgłoszeniowy VAT-R.

Formularz VAT-R w 2023 – poznaj kluczowe informacje i dowiedz się jak go wypełnić.

Czy podatnik zwolniony z VAT, który rejestruje się do OSS powinien złożyć VAT-R?

Podmiot zwolniony z podatku VAT, co do zasady nie ma obowiązku składania formularzu VAT-R. Jednak w momencie, kiedy przedsiębiorca zdecyduje się na rejestrację do procedury uproszczonej OSS, to wówczas sytuacja się zmienia. Przedsiębiorca będzie już miał obowiązek złożenia również druku VAT-R do naczelnika urzędu skarbowego zgodnie z jego właściwością, a więc przy jednoosobowej działalności zgodnie z miejscem zamieszkania, o ile oczywiście takie zgłoszenie nie było złożone wcześniej.

Przy rejestracji do VAT-OSS w części B.8 formularza VIU-R osoba zobowiązana składa oświadczenie, że podała aktualne dane adresowe na składanym zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R. To jest jednoznaczne z tym, że VAT-R musi być złożony jeszcze przed dokonaniem rejestracji do procedury OSS lub w najgorszym przypadku równolegle.

Przedsiębiorca powinien jednak wiedzieć, że taka rejestracja na VAT-R nie oznacza od razu, że trzeba być czynnym podatnikiem VAT. Jeżeli w dalszym ciągu przedsiębiorca będzie korzystał ze zwolnienia z podatku VAT, to wówczas powinien zaznaczyć pole 30 na zgłoszeniu VAT-R:

 
 

Rejestracji na druku VAT-R przedsiębiorca dokonuje zgodnie z miejscem zamieszkania lub siedzibą działalności gospodarczej, jeżeli jest to działalność w formie spółki. Natomiast zgłoszenie rejestracyjne do OSS na formularzu VIU-R musi być złożone do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie